Jaa artikkeli Facebookissa Jaa artikkeli Twitterissä Jaa artikkeli LinkedInissä
25.05.2018 | Seuratoiminta

Suomalainen urheilu loistaa Tähtiseuroissa

Tähtiseura on Olympiakomitean, lajiliittojen ja aluejärjestöjen uusi seurojen laatuohjelma, joka tukee suomalaisen urheilun keskeistä vahvuutta: seuratoimintaa. Laatuohjelma auttaa seuroja kehittämään sen itse valitsemia osa-alueita modernien työkalujen ja toimintatapojen avulla yhdessä muiden laatuseurojen kanssa.

Olympiakomitea, lajiliitot ja aluejärjestöt ovat yhdessä luoneet Tähtiseura-laatuohjelman, jonka tavoitteena on suomalaisen urheiluseuratoiminnan kokonaisvaltainen kehittäminen. Ohjelman tunnuksena on Tähtimerkki, joka viestii siitä, että seura täyttää kohderyhmäkohtaiset (lapset & nuoret, aikuiset sekä huippu-urheilijat) sisältövaatimukset ja kaikille yhteiset johtamisen laatutekijät.

Uusia Tähtiseuroja on nyt 500 ja ne toimivat 40 eri lajissa.  Tähtiseurat jakautuvat osa-alueittain seuraavasti lapset ja nuoret 488, aikuiset 52 seuraa ja huippu-urheilu 16 seuraa.  Ohessa kuvagalleriaa kevään aikana jaetuista Tähtiseuramerkkien jakotilaisuuksista.

 

Mitä hyötyä Tähtiseuraohjelmasta on seuralle?

 

 • Yhteinen vahva brändi tuo esille seuran laadukkaan toiminnan
 • Seura saa tukea seuran kehittämiseen, joka mahdollistaa entistä parempaa seuratoimintaa
  • Sähköinen kehittämistyökalu seurojen käyttöön, tietoa, viestintää, hyviä malleja, koulutusta
 • Seuratoiminnan eri osa-alueiden tarkastelu yhtenä kokonaisuutena helpottaa seuran kehittämistyötä
 • Helpottaa yhteistyötä ja verkostoitumista
  • seurojen välillä sekä lajiliittojen että aluejärjestöjen kanssa
 • Mahdollisuus tuoda seuran upeita toimintoja laajemmin näkyväksi ja parantaa seuran imagoa
  • harrastajille, vanhemmille, yhteistyökumppaneille, kunnille…

 

Tutustu Tähtiseuraohjelmaan tarkemmin

 

 

Lisätietoja Olympiakomitean seuratiimiltä

– Eija Alaja, asiantuntija lapset/nuoret, alaja@olympiakomitea.fi puh. 0400 617531

– Anna Kirjavainen, asiantuntija huippu-urheilu, kirjavainen@olympiakomitea.fi puh. 050 3446473

– Ulla Nykänen, asiantuntija aikuiset, nykanen@olympiakomitea.fi puh. 050 3737636

– Suvi Voutilainen, koordinaattori, voutilainen@olympiakomitea.fi  puh 0440944505