Jaa artikkeli Facebookissa Jaa artikkeli Twitterissä Jaa artikkeli LinkedInissä
18.06.2018 | Seuratoiminta

Uusi sähköinen alusta avautuu seuroille syyskuussa

Seurojen uusi kehittämistyökalu, ”sähköinen alusta”, tullaan avaamaan seurojen käyttöön syyskuun loppupuolella. Alusta rakentuu osaksi Olympiakomitean Suomisport-palvelua.

Sähköinen alusta toimii seuran kehittämistyön välineenä. Sitä tulevat käyttämään kaikki nykyiset Tähtiseurat (poislukien jalkapalloseurat, jotka käyttävät Palloliiton omaa alustaa) sekä uudet seuran kehittämisestä kiinnostuneet /Tähtimerkkiä tavoittelevat seurat.

Alusta sisältää seuralle oppispolun, johon sisältyy erilaisia tehtäviä ja työkaluja. Tavoitteena on, että alustalla auditoinnin arviointiprosessi on läpinäkyvää ja seurakehittäjä sekä seurat voivat toimia arviointitilanteessa vuorovaikutuksessa. Syksykllä valmistuvassa alustassa voi aluksi tehdä lasten ja nuorten sekä aikuisten osa-alueiden kehittämistyötä, itsearviointia ja auditointeja. 2019 alustan kehittäminen jatkuu ja mukaan tulee myös huippu-urheilu.