Jaa artikkeli Facebookissa Jaa artikkeli Twitterissä Jaa artikkeli LinkedInissä
19.10.2018 | Seuratoiminta

Uudet seurojen mallisäännöt hyväksytty 

Suomen Olympiakomitea on valmistellut uudet seurojen mallisäännöt, jotka on ennakkotarkastettu patentti- ja rekisterihallituksessa syyskuun lopulla. 

Ennakkotarkastettujen sääntöjen käyttö nopeuttaa uuden yhdistyksen sääntöjen tai jo perustetun yhdistyksen sääntömuutoksen rekisteröintiä ja se on myös halvempaa. Ennakkotarkastus on voimassa kaksi vuotta ennakkotarkastuspäätöksestä.

– Suurimmat muutokset verrattuna aikaisempiin mallisääntöihin koskevat seuran kurinpitoa. Olemme havainneet, että seurojen säännöt ovat usein varsin puutteelliset tilanteissa, jossa esimerkiksi pitäisi puuttua epäasialliseen tai jopa rikolliseen käytökseen. Muutokset mallisääntöihin tuovat parannusta nykytilaan, toteaa lainsäädännön erityisasiantuntija Petri Heikkinen Suomen olympiakomiteasta.

– Kannustamme lajiliittoja jakamaan mallisääntöjä omille seuroilleen ja seuroja ottamaan ne käyttöön, jatkaa Heikkinen.

Seurojen mallisäännöt (pdf).  

Seurojen mallisäännöt (word).

Lisätietoja:

erityisasiantuntija, OTK Petri Heikkinen, puh 040 162 55 22, petri.heikkinen@olympiakomitea