Aiheet:
Sisältötyypit:
Suomen joukkue EYOF-talvikisoihin valittu
Suomen Olympiakomitea on valinnut joukkueen edustamaan Suomea Euroopan Nuorten Olympiafestivaalien talvikisoihin, jotka järjestetään Bosnia-Hertzegovinan Sarajevossa ja Itä-Sarajevossa 9.-16.2.2019.
kilpailuihin osallistumisoikeus on vuonna 2001-2004 (lajista riippuen) syntyneillä urheilijoilla.
Sarajevo ja Itä-Sarajevo European Youth Olympic Festival (EYOF)
Suomen joukkue:
(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa ja urheiluakatemiansa.)
Alppihiihto:
Jenny Vuori 2001, Turun Slalomseura, Turun Seudun Urheiluakatemia
Roosa Tuononen 2001, Kuopio Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia
Matleena Rinne 2001, Porin Slalomseura
Jesper Pohjolainen 2001, Hyvinkään Slalomseura Sukkula, Kuopion alueen urheiluakatemia
Henri Hahtela 2001, Helsinki Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia
Salomo Sirviö 2001, Kuopio Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia
Jaakko Tapanainen 2002, Grankulla IFK, Kuopion alueen urheiluakatemia
Valmentajat ja huolto: Ossi Pirinen, Mika Marila, Danko Marinelli, Davor Lazeta
Ampumahiihto:
Kaisa Keränen 2001, Ahveniston Ampumahiihtäjät, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Heidi Nikkinen 2001, Kouvolan Hiihtoseura, Kouvolan Urheiluakatemia
Johanna Isojärvi 2001, Ounasvaaran Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Emilia Irvankoski 2002, Ounasvaaran Hiihtoseura, Lapin urheiluakatemia
Matias Maijala 2001, Lapin Biathlon Tokka
Henri Heikkinen 2002, Puijon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Ville-Valtteri Karvinen 2002, Kontiolahden Urheilijat, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Eetu Petrelius 2001, Ounasvaaran Hiihtoseura, Lapin urheiluakatemia
Valmentajat ja huolto: Maija Holopainen, Petri Hara
Jääkiekko:
Maalivahdit:
Jatkola Juha, 2002, KalPa
Väyrynen Max, 2002, Blues
Puolustajat:
Jurmo Joni, 2002, Jokerit
Lehmus Joona, 2002, Tappara
Nyman Luka, 2002, Red Bull Salzburg
Rafkin Ruben, 2002, Try-city Storm USHL
Sedoff Christoffer, 2002, HIFK
Viro Eemil, 2002, TPS
Hyökkääjät:
Hahl Veikka, 2002, KalPa
Järventie Roby, 2002, Ilves
Kaski Topias, 2002, TPS
Korkalainen Veeti, 2002, KooKoo
Lambert Brad, 2003, Pelicans
Liukas Eetu, 2002, TPS
Luoto Oskari, 2002, Tappara
Mäenpää Juuso, 2002, Jokerit
Määttä Joel, 2002, Jokerit
Niemi Eero, 2002, Ässät
Seppälä Jesse, 2002, Tappara
Uusikartano Riku, 2002, TPS
Jääkiekkojoukkueen johto:
Laine Anssi, päävalmentaja
Miettinen Antti, valmentaja
Nukari Tommo, valmentaja
Vehanen Petri, mv-valmentaja
Vuorinen Ville-Pekka, lääkäri
Kuisma Niko, huoltaja
Palsola Mikko, joukkueenjohtaja
Lumilautailu:
Eveliina Taka 2002, Mountain Club Ounasvaara, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Veera Immonen 2002, Soul Vuokatti, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Aatu Partanen 2002, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Topias Joensuu 2003, Iso-Syöte AM Team, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Valtteri Kautonen 2002, Sputnik Hyvinkää, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Valmentajat ja huolto: Simo Suopanki, Mikko Terentjeff
Maastohiihto:
Siiri Kaijansinkko 2001, Lappeen Riento, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Lotta Kurttila 2001, Liperin Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Hilla Niemelä 2001, Ikaalisten Urheilijat, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Aino Pihlava 2002, Kankaantaan Kisa, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Emil Liekari 2001, Kouvolan Hiihtoseura, Kouvolan Urheiluakatemia
Niilo Moilanen 2001, Oulun Hiihtoseura, Ouluseutu Urheiluakatemia
Tino Stenman 2001, Ylöjärven Ryhti, Tampereen Urheiluakatemia
Alexander Ståhlberg Norrvalla Ski Team, Vaasanseudun Urheiluakatemia
Valmentajat ja huolto: Juho Halonen, Toni Ketelä, Timo Suntela, Markus Liekari
Taitoluistelu:
Linnea Ceder 2002, Espoon Jäätaiturit, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Valmentaja: Kati Perokorpi
Joukkueen yleisjohto:
Johtaja: Kimmo Mustonen, 050 566 9869
Apulaisjohtaja: Laura Tast, 050 554 8040
Tiedottaja: Mari Lohisalo, 040 767 9925
Lääkäri: Ville-Pekka Vuorinen
Fysioterapeutti: Simone Kallonen
Kilpailujen kotisivut: https://eyof2019.net