Uutiset Kaikki uutiset
Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä
14.02.2019 | Huippu-urheilu, Kisat

Krasnojarsk 2019: Suomen joukkue talviuniversiadeihin

Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö on valinnut joukkueen edustamaan Suomea talviuniversiadeihin Krasnojarskiin Venäjälle 2.-13.3. Krasnojarskin kilpailuohjelmassa on 11 lajia. Kisoihin odotetaan lähes kolmea tuhatta osallistujaa yli 50 maasta.

Vuoden 2019 universiadeihin voivat osallistua urheilijat, jotka ovat syntyneet 1.1.1994-31.12.2001. Urheilijan tulee opiskella korkea-asteella. Myös 1.1.2018 tai sen jälkeen korkeakoulusta valmistuneet urheilijat voivat osallistua vuoden 2019 universiadeihin.

Olympiakomitean kisakokonaisuudesta vastaava johtaja Leena Paavolainen kertoo, että urheilijoiden valintakriteerinä on realistinen mahdollisuus sijoittua lajista ja sen osallistujamäärästä riippuen 8 tai 16 parhaan joukkoon. Joukkuekilpailujen ja viestijoukkueiden osalta edellytyksenä on realistinen mahdollisuus sijoittua 6 parhaan joukkoon.

-Valitsimme urheilijoita ja joukkueita seitsemään eri lajiin. Näille urheilijoille universiadit on erinomainen mahdollisuus tavoitella kansainvälistä menestystä ja kasvattaa omaa osaamistaan matkalla yhä korkeammalle tasolle, Paavolainen sanoo.

Suomen joukkueen johtajana Krasnojarskissa toimiva Jukka Tirri kertoo, että Suomen talviuniversiadijoukkueessa on tällä kertaa poikkeuksellisen kiinnostava kokoonpano.

-Muodostelmaluistelu ja jääpallo tarjoavat kisoihin uutta mielenkiintoa, ja molemmat lajit ovat Venäjällä hyvin suosittuja. Kilpailujen ohella universiadit tarjoavat nuorille urheilijoille tärkeän kokemuksen kisakyläelämästä ja toimimisesta osana joukkuetta kansainvälisen suurtapahtuman luomissa puitteissa, Tirri sanoo.

Kisojen kotisivut: https://krsk2019.ru/en

Talviuniversiadit Krasnojarsk 2.-12.3.2019 

Suomen joukkue

(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa, oppilaitoksensa ja urheiluakatemiansa)

 

Alppihiihto

Nea Luukko 1996, GrIFK Alpine, Helsingin yo, –

Valmentaja: Juha Tenhunen

 

Freestyle

Daniel Antell 1996, Moebius, Hanken avoin yo, –

Topi Kanninen 1995, Jyväskylän Freestyleseura, Jyväskylän amk, Jyväskylän Urheiluakatemia                   

Valmentajat ja huolto: Jari Savolainen, Markku Peltola-Antell

 

Hiihtosuunnistus

Liisa Nenonen 1998, SK Vuoksi, Jyväskylän avoin yo, –

Sanna Pusa 1994, Keuruun Kisailijat, Jyväskylän yo, Jyväskylän Urheiluakatemia

Mirka Suutari 1994, Kouvolan Suunnistajat, Jyväskylän amk, Jyväskylän Urheiluakatemia

Tuuli Suutari 1997, Kouvolan Suunnistajat, Jyväskylän amk, Jyväskylän Urheiluakatemia

Santeri Aikio 1994, Kuusamon Erä-Veikot, Jyväskylän yo, Jyväskylän Urheiluakatemia

Samuli Schroderus 1996, SK Pohjantähti, Oulun yo, Ouluseutu Urheiluakatemia

Elmeri Toivanen 1998, Kouvolan Suunnistajat, Kajaanin amk, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Eevert Toivonen 1997, Pirkkalan Hiihtäjät, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia

Misa Tuomala 1994, Suunta Jyväskylä, Itä-Suomen yo, Joensuun Urheiluakatemia

Valmentajat ja huolto: Tapani Partanen, Jyrki Tuokko


Lumilautailu

Axel Thelen 1997, QKLS, Arcada amk, URHEA


Maastohiihto

Vilma Jylhä 1996, Savonlinnan Hiihtoseura, Itä-Suomen yo, Joensuun Urheiluakatemia

Katri Lylynperä 1994, Vuokatti Ski Team Kainuu, Tampereen yo, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Emmi Lämsä 1998, Karihaaran Visa, Lapin yo, Lapin Urheiluakatemia

Petra Torvinen 1994, Liperin Hiihtoseura, Itä-Suomen yo, Joensuun Urheiluakatemia

Joel Ikonen 1994, Pyhäjärven Pohti, Karelia amk, –

Juuso Mäkelä 1994, Ounasvaaran Hiihtoseura, Kajaanin amk, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Santeri Pirneskoski 1998, Karihaaran Visa, Oulun amk, Ouluseutu Urheiluakatemia

Joonas Sarkkinen 1994, Ounasvaaran Hiihtoseura, Kajaanin amk, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Waltteri Vinkanharju 1995, Vantaan Hiihtoseura, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia

Valmentajat ja huolto: Janne Hyyppä, Ville Sampolahti, Timo Heikkilä, Antti Suoniemi

 

Taitoluistelu

Jäätanssi:

Juulia Turkkila 1994, Helsingin Luistelijat, Aalto-yo, URHEA

Matthias Versluis 1994, Helsingin Luistelijat, Arcada amk, URHEA

Valmentaja: Maurizio Margoglio

Miehet, yksinluistelu:

Roman Galay 1998, Etelä-Vantaan Taitoluistelijat, Lesgaft National State University of Physical Education, –

Valmentaja: Sirkka Kaipio

Muodostelmaluistelu:

Marigold Ice Unity (kaikkien seura: Helsingin Luistelijat ja urheiluakatemia: URHEA)

Petra Ahonen 1998, Itä-Suomen avoin yo

Sofie Ahti 1995, Aalto-yo

Nina Arisalo 1994, Helsingin yo

Charlotta Demasör 1997, Itä-Suomen avoin yo

Ina Ekholm 1996, Vaasan yo

Eira Hiltunen 1997, Aalto-yo

Henna Kaijomaa 1997, Itä-Suomen avoin yo

Anni Kaiku 1995, Itä-Suomen avoin yo

Lotta Kerokoski 1998, Jyväskylän avoin yo

Amanda Laaksola 1996, Itä-Suomen avoin yo

Inka Nyblom 1998, Itä-Suomen avoin yo

Miitta Paajanen 1994, Helsingin yo

Tiina Poranen 1996, Helsingin yo

Roosa Rokkanen 1996, Oulun yo

Julia Saarinen 1998, Haaga-Helia amk

Camilla Sundgren 1996, Helsingin yo

Tessa Tamminen 1998, Itä-Suomen avoin yo

Lotta Uusitalo 1998, Itä-Suomen avoin yo

Sara Vierelä 1999, Helsingin avoin yo

Marianne Westerholm 1998, Hanken

Valmentaja: Anu Oksanen

Joukkueenjohtaja: Jari Oksanen

 

Team Unique (kaikkien seura: Helsingfors Skridskoklubb)

Ainokaisa Akkanen 1996, Laurea amk, URHEA

Emmilotta Backman 1999, Lapin avoin yo, URHEA

Sandra Backman 2001, Lapin avoin yo, URHEA

Corinne Björklund 1998, Arcada amk, URHEA

Maria Kankuri 2000, Itä-Suomen avoin yo, –

Katariina Kiviranta 1996, Metropolia amk, URHEA

Marianne Laine 1996, Lapin avoin yo, –

Jenni Lehtonen 1997, Helsingin yo, URHEA

Tuuli Mäkinen 1994, Aalto-yo, URHEA

Vilma Nokelainen 1999, Lapin avoin yo, URHEA

Lotta Nyman 1998, Lapin avoin yo, URHEA

Aura Porkka 2001, Lapin avoin yo, URHEA

Jenni Puhakka 1998, Lapin avoin yo, URHEA

Iines Saalasti 1994, Lapin avoin yo, –

Kaisa-Maria Salminen 1996, Helsingin yo, URHEA

Nenna Salminen 1999, Lapin avoin yo, URHEA

Noora Salo 1998, Lapin avoin yo, URHEA

Anniina Sibakov 1999, Itä-Suomen avoin yo, –

Inka Sirkiä 1997, Lapin avoin yo, URHEA

Eveline Tainio 1998, Lapin avoin yo, URHEA

Valmentaja: Mirjami Penttinen

Joukkueenjohtaja: Ville Penttinen

Huolto: Lilli Helpi, Oona Aarnio, Ulla Heliö

Taitoluistelun lajijohtaja: Satu Niittynen

 

Jääpallo

Tino Antikainen 1998, HIFK, Metropolia amk

Niels Främling 1996, Botnia, Helsingin yo

Juho Holopainen 1999, WP 35, Itä-Suomen yo

Otso Ikävalko 1994, HIFK, Laurea amk

Matti Islander 1996, Botnia, Aalto-yo

Joonas Kankkunen (mv) 1999, Botnia, Itä-Suomen avoin yo

Ville Koskinen 1996, WP 35, Savonia amk

Pyry Kunnas 1998, HIFK, Aalto-yo

Ville-Matias Lammi (mv) 1995, Aalto-yo

Teemu Nevanperä 1998, LRK Tornio, Lapin amk

Kasper Perdén 1996, Narukerä, Turun yo, Satakunta Sports Academy

Tuomas Räisänen 1996, OLS, Oulun yo, Ouluseutu Urheiluakatemia

Eevert Salmi 1998, WP 35, Kaakkois-Suomen amk

Juri Schreck 1997, Botnia, Helsingin yo

Otso Tulomäki 1996, Örebro, Örebro Universitet

Niklas Valtanen 1998, OLS, Oulun amk, Ouluseutu Urheiluakatemia

Valmentaja: Heikki Hyvönen

Joukkueenjohtaja: Ilkka Hoffren

Huoltaja: Jorma Islander

 

Joukkueen yleisjohto

Johtaja: Jukka Tirri

Apulaisjohtajat: Pia Pekonen, Markku Rantahalvari

Lääkäri: Mira Tuovinen

Fysioterapeutit: Lauri Asikainen, Marko Rossi

Kuvaaja: Pasi Virtanen

 

Uutista päivitetty: Jääpallojoukkue lisätty 19.2.2019