Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Sarajevo 2019

Nuorten Euroopan olympiafestivaalien (EYOF) talvikisat järjestetään 9.-16.2.2019 Sarajevossa Bosnia-Hertzegovinassa. Kisoissa on noin 1000 urheilijaa 46 eri maasta. Osallistumisoikeus on vuonna 2001-2004 (lajista riippuen) syntyneillä urheilijoilla.

Euroopan nuorten olympiafestivaalit, kuten muutkin Olympiakomitean vastuulla olevat monilajiset arvokilpailut, ovat osa Huippu-urheiluyksikön lajien kehittämis- ja tukikokonaisuutta. Nuorten monilajisten arvokilpailujen tavoitteena on ensisijaisesti tukea huippu-urheilijaksi kasvua, antaa potentiaalisimmille nuorille urheilijoille monilajista arvokilpailukokemusta ja näin valmistaa urheilijoita kohti olympialaisia ja muita aikuisten arvokilpailuja.

OLYMPIAKOMITEAN SARAJEVO 2019 -KISAUUTISET

SUOMEN JOUKKUEEN ESITE

 

Suomen joukkue:

(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa ja urheiluakatemiansa.)

 

Alppihiihto:

Jenny Vuori 2001, Turun Slalomseura, Turun Seudun Urheiluakatemia
Roosa Tuononen 2001, Kuopio Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia
Matleena Rinne 2001, Porin Slalomseura

Jesper Pohjolainen 2001, Hyvinkään Slalomseura Sukkula, Kuopion alueen urheiluakatemia
Henri Hahtela 2001, Helsinki Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia
Salomo Sirviö 2001, Kuopio Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia
Jaakko Tapanainen 2002, Grankulla IFK, Kuopion alueen urheiluakatemia

Valmentajat ja huolto: Ossi Pirinen, Mika Marila, Danko Marinelli, Davor Lazeta

 

Ampumahiihto:

Kaisa Keränen 2001, Ahveniston Ampumahiihtäjät, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Heidi Nikkinen 2001, Kouvolan Hiihtoseura, Kouvolan Urheiluakatemia
Johanna Isojärvi 2001, Ounasvaaran Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Emilia Irvankoski 2002, Ounasvaaran Hiihtoseura, Lapin urheiluakatemia

Matias Maijala 2001, Lapin Biathlon Tokka
Henri Heikkinen 2002, Puijon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Ville-Valtteri Karvinen 2002, Kontiolahden Urheilijat, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Eetu Petrelius 2001, Ounasvaaran Hiihtoseura, Lapin urheiluakatemia

Valmentajat ja huolto: Maija Holopainen, Petri Hara

 

Jääkiekko:

Maalivahdit:
Juha Jatkola, 2002, KalPa
Max Väyrynen, 2002, Blues

Puolustajat:
Joona Lehmus, 2002, Tappara
Luka Nyman, 2002, Red Bull Salzburg
Ruben Rafkin, 2002, Try-city Storm USHL
Matias Rajaniemi, 2002, Pelicans
Christoffer Sedoff, 2002, HIFK
Eemil Viro, 2002, TPS

Hyökkääjät:
Veikka Hahl, 2002, KalPa
Roby Järventie, 2002, Ilves
Veeti Korkalainen, 2002, KooKoo
Brad Lambert, 2003, Pelicans
Eetu Liukas, 2002, TPS
Oskari Luoto, 2002, Tappara
Antti Myllyaho, 2002, Kärpät
Juuso Mäenpää, 2002, Jokerit
Joel Määttä, 2002, Jokerit
Eero Niemi, 2002, Ässät
Jesse Seppälä, 2002, Tappara
Riku Uusikartano, 2002, TPS

Jääkiekkojoukkueen johto:

Anssi Laine, päävalmentaja
Antti Miettinen, valmentaja
Tommo Nukari, valmentaja
Petri Vehanen, mv-valmentaja
Ville-Pekka Vuorinen, lääkäri
Niko Kuisma, huoltaja
Mikko Palsola, joukkueenjohtaja

 

Lumilautailu:

Eveliina Taka 2002, Mountain Club Ounasvaara, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Veera Immonen 2002, Soul Vuokatti, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Aatu Partanen 2002, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Topias Joensuu 2003, Iso-Syöte AM Team, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Valtteri Kautonen 2002, Sputnik Hyvinkää, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia

Valmentajat ja huolto: Simo Suopanki, Mikko Terentjeff

 

Maastohiihto:

Siiri Kaijansinkko 2001, Lappeen Riento, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Lotta Kurttila 2001, Liperin Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Hilla Niemelä 2001, Ikaalisten Urheilijat, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Aino Pihlava 2002, Kankaantaan Kisa, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Emil Liekari 2001, Kouvolan Hiihtoseura, Kouvolan Urheiluakatemia
Niilo Moilanen 2001, Oulun Hiihtoseura, Ouluseutu Urheiluakatemia
Tino Stenman 2001, Ylöjärven Ryhti, Tampereen Urheiluakatemia
Alexander Ståhlberg Norrvalla Ski Team, Vaasanseudun Urheiluakatemia

Valmentajat ja huolto: Juho Halonen, Toni Ketelä, Timo Suntela, Markus Liekari

 

Taitoluistelu:

Linnea Ceder 2002, Espoon Jäätaiturit, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea

Valmentaja: Kati Perokorpi

 

Joukkueen yleisjohto:

Johtaja: Kimmo Mustonen, 050 566 9869
Apulaisjohtaja: Laura Tast, 050 554 8040
Tiedottaja: Mari Lohisalo, 040 767 9925
Lääkäri: Ville-Pekka Vuorinen
Fysioterapeutti: Simone Kallonen

Sarajevo 2019 – Kisajärjestäjien sivut

Kisojen tulospalvelu

Sarajevo 2019 EYOF valintajärjestelmä