Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Tbilisi 2015

Euroopan Nuorten Olympiafestivaalit, European Youth Olympic Festival (EYOF) kesäkisat pidettiin Tbilisissä Georgiassa 26.7.-1.8.2015.

Suomesta EYOF-kisoihin osallistui 60 urheilijaa 6 lajissa.

Suomen joukkue

(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa ja seuransa.)

Judo

Miehet:

Luukas Saha (-60kg),1998, Orimattilan Judoseura
Eetu Heinonen (-66kg), 1999, Meido-Kan
Artur Tvauri (-73kg), 1998, Vantaan Jukara

Naiset:

Emilia Kanerva (-57kg), 1998, Kirkkonummen Judoseura

Valmentaja: Otto Fáven, Manne Isoranta
Tuomari: Veli-Matti Karinkanta

Pyöräily

Miehet:

Antti-Jussi Juntunen, 1999, Korson Kaiku
Veli-Matti Koistinen, 2000, Pellossalon Nousu
Tomi Santasalo, 1999, Tampereen Pyörä-Pojat

Naiset:

Emma Lahti, 1999, Kälviän Tarmo
Viivi Puskala, 1999, Cycle Club Helsinki
Kajsa Salmela, 1999, Korson Kaiku

Valmentaja: Karo Gustafsson, Jyrki Terävuo

Telinevoimistelu

Miehet:

Elias Koski, 1999, Voimisteluseura Helsinki
Patrick Palmroth, 1999, Tampereen Sisu
Emil Woivalin, 1998, Espoon Telinetaiturit

Naiset:

Riina Kaleva, 2000, Espoon Telinetaiturit
Tira Kuitunen, 2001, Espoon Telinetaiturit
Siiri Saukkonen, 2000, Voimisteluseura Kieppi

Valmentaja: Raija Koivisto-Jalonen, Riku Koivunen, Maxim Podobed
Tuomari: Anna Hämäläinen, Teppo Kalaja

Tennis

Miehet:

Roni Rikkonen, 2000, Tampereen Tennisseura
Hermanni Tiainen, 2000, Smash

Naiset:

Bea Kivikoski, 2001, Helsingin Lawn-Tennis Klubi
Alexandra Anttila, 2001, Smash

Valmentajat: Gavrail Ganchev

Uinti

Miehet:

Peik Lindberg, 1999, Uintiklubi ÅSK, Turku
Otto Rannikko, 1999, Uintiklubi ÅSK, Turku
Niki Karlsson, 2000, Helsingfors Simsällskap
Joni Aaltonen, 1999, Uintiklubi ÅSK. Turku
Mikael Karuveha, 1999, TaTU Tampere
Eetu Alitalo, 1999, Cetus Espoo
Wilhelm Suominen, 1999, Uintiklubi ÅSK, Turku
Kaarlo Seppänen, 1999, Helsingfors Simsällskap

Naiset:

Vilma Oura, 2001, Helsingfors Simsällskap
Reetta Rantakokko, 2001, Aurajoen Uinti
Emilia Flyckt, 2001, Cetus Espoo
Vuokko Suomäki, 2001, Aurajoen Uinti
Paula Peltola, 2001, Aurajoen Uinti
Raakel Bärlund, 2001, Lahden Uimaseura
Aino Ruottu, 2001, Riihimäen Uimaseura
Sini Silvennoinen, 2002, Uintiklubi ÅSK, Turku

Lajijohtaja: Marjoona Teljo
Valmentaja: Timo Peltola, Heidi Rissanen, Helena Toivainen
Tuomari: Ville Riekkinen

Yleisurheilu

Miehet:

Lauri Tuomilehto(100m), 1999, Borgå Akilles
Samuel Purola (200m), 2000, Oulun Pyrintö
Kalle Kompuinen (400m), 1999, Säkylän Urheilijat
Niklas Lainto (1500m), 1999, Turun Urheiluliitto
Vesa Kittilä (400m aj), 1999, Pyhäjoen Wirta
Joni Heikkinen (kolmiloikka), 1999, Oulun Pyrintö
Eetu Melanen (korkeus), 1999, Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Matti Hyyppä (seiväs), 1999, Espoon Tapiot
Arttu Korkeasalo (kuula), 2000, Lielahden Kipinä
Aaro Leinonen (kiekko), 2000, Rymättylän Soihtu
Teemu Hintsanen (keihäs), 1999, Sulkavan Urheilijat-41
Victor Hongell (moukari), 1999, IF Åsarna

Naiset:

Nea Mattila (100m, 200m), 1999, HIFK-Friidrott
Aleksandra Niiranen (400m), 1999, Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Marika Aarnio (800m), 1999, Turun Weikot
Kia Heiskanen (1500m), 2000, Pyhtään Yritys
Ellinoora Karvinen (100m aj), 1999, Savonlinnan Riento
Viivi Lehikoinen (400m aj), 1999, HIFK-Friidrott
Aino Kuljukka (2000m ej), 1999, Lahden Ahkera
Saara Hakanen (kolmiloikka, korkeus), 1999, Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Saga Andersson (seiväs), 2000, Esbo Idrottsförening
Helena Leveelahti (kuula, kiekko), 1999, Virtain Urheilijat
Elina Kinnunen (keihäs), Uudenkaupungin Kenttäkarhut
Kiira Väänänen (moukari), Varpaisjärven Vire

Lajijohto: Tapio Rajamäki
Valmentaja: Kimmo Kantosalo, Ari Koivisto, Mervi Laurén

Joukkueen yleisjohto:

Johtaja: Peter Brüll, 040 530 6052
Apulaisjohtaja: Mikaela Ingberg
Tiedottaja: Hanna Parviainen, 040 679 0668
Toimistoassistentti: Miia Ruusinen
Lääkäri: Timo Hänninen
Fysioterapeutti: Jari Rautiainen
Fysioterapeutti: Tiina Rautiainen
Urheilijalähettiläs: Jarkko Ala-Huikku
Urheilijalähettiläs: Minttu Tuominen