Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Vorarlberg & Liechtenstein 2015

Euroopan nuorten olympiafestivaalit, EYOF-talvikisat pidettiin vuonna 2015 Itävallan Vorarlbergissa ja Liechtenstenissa 25.-30.1.2015.

Suomen joukkue

(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa ja seuransa.)

Alppihiihto:

(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa ja seuransa)

Hilla Hannola 1998 Santa Claus Ski Team, Rovaniemi,
Ellen Hellman 1997 Slalom-Seura, Helsinki,
Riikka Honkanen 1998 Alpine Race Team Tabor, Nurmijärvi.

Miikka Mankinen 1997 Ruka Slalom,
Eetu Mäkelä 1998 Seinäjoen Hiihtoseura,
Marlon Sjöberg 1997 GrIFK Alpine,
William Westermarck 1997 GrIFK Alpine.

Valmentajat: Petri Härkönen, Bozo Jaklin, Jan Tuupainen.
Huoltaja: Branko Surla.

Ampumahiihto:

Saana Lahdelma 1998 Mikkelin Hiihtäjät,
Alisa Laitinen 1997 Mikkelin Hiihtäjät,
Maiju Luokkala 1997 Lemin Eskot,
Sanna-Mari Purola 1997 Seinäjöen Hiihtoseura.

Aapo Erkkilä 1997 Saloisten Reipas,
Tuomas Harjula 1998 Tuusulan Voima-Veikot,
Tuukka Invenius 1997 Soisalon Ampumahiihtäjät,
Tomi Sipilä 1997 Alavieskan Viri.

Valmentaja: Jouni Kinnunen.
Huoltaja: Sauli Tuomisto.

Jääkiekko:

Poikien joukkue.

Maalivahdit:
Niilo Halonen 1998 Jokerit,
Leevi Laakso 1998 Kalpa.

Puolustajat:
Niclas Almari, 1998 Blues,
Olli Joulevi 1998 Jokerit,
Markus Niemeläinen 1998 HPK,
Tarmo Reunanen 1998 TPS,
Urho Vaakanainen 1999 Blues,
Juuso Välimäki 1998 Ilves.

Hyökkääjät:
Juha Jääskä 1998 HIFK,
Otto Koivula 1998 Ilves,
Joona Koppanen 1998 Ilves,
Janne Kuokkanen 1998 Kärpät,
Sami Moilanen 1999 Jokerit,
Otto Mäkinen 1998 Tappara,
Pete Niemi 1998 Tappara,
Markus Nurmi, 1998 TPS,
Aapeli Räsänen 1998 Tappara,
Otto Somppi 1998 Jokerit,
Eetu Tuulola 1998 HPK,
Kristian Vesalainen 1999 HIFK.

Päävalmentaja: Jussi Ahokas.
Valmentajat: Janne Grönvall, Aki Näykki.
Joukkueenjohtaja: Hannu Saintula.
Huoltaja: Keijo Suomela.

Maastohiihto:

Sanni Alatalo 1997 Lempäälän Kisa,
Rebecca Immonen 1998 Nastolan Naseva,
Eveliina Piippo 1998 IK Kronan,
Emelie Svenlin 1998 IK Kronan.

Aleksi Parttimaa 1997 Raision Kuula,
Turo Sipilä 1997 Keravan Urheilijat,
Verneri Suhonen 1997 Hollolan Urheilijat -46,
Lassi Vuorinen 1998 Raision Kuula.

Valmentaja: Juho Halonen.
Huoltajat: Pentti Haahti, Juha Kärkkäinen.

Mäkihyppy:

Andreas Alamommo 1998 Ounasvaaran Hiihtoseura,
Niko Kytösaho 1999 Lahden Hiihtoseura,
Niko Löytäinen 1998 Tampereen Pyrintö,
Joni Markkanen 1998 Lahden Hiihtoseura.

Valmentaja: Janne Ylijärvi.

Taitoluistelu:

Jenni Saarinen 1999 Tappara Taitoluistelu.

Roman Galay 1998 Lahden Taitoluistelijat.

Valmentajat: Nuriya Pirogova, Maaret Siromaa.
Tuomari: Anu Sormunen.

Yhdistetty:

Mikko Hulkko 1998 Jyväskylän Hiihtoseura,
Santeri Hynninen 1999 Puijon Hiihtoseura,
Vili Laukkanen 1999 Kouvolan Hiihtoseura,
Severi Taipale1998 Jyväskylän Hiihtoseura.

Valmentaja: Antti Kuisma

Joukkueen yleisjohto:

Johtaja: Peter Brüll, 040 – 530 6052.
Apulaisjohtaja: Heli Katajamäki.
Apulaisjohtaja: Olli-Pekka Kärkkäinen.
Tiedottaja: Mika Noronen, 040 – 504 8714.
Lääkäri: Joni Keisala.
Fysioterapeutti: Jari Alamäki.
Urheilijalähettiläs: Saara Niemi.
Urheilijalähettiläs: Tanja Poutiainen.