Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Yleisurheilu

Suomi on voittanut yleisurheilussa 114 mitalia virallisissa olympiakisoissa, yli kolmanneksen kaikista kesälajien mitaleistaan. Menestys alkoi jo Ateenan välikisoissa 1906, kun Verner Järvinen voitti kultamitalin antiikin tyylin kiekonheitossa.

Yleisurheilun huippumaiden joukkoon Suomi nousi Tukholmassa 1912. Yhdeksän kultamitalia vuosina 1920–28 voittanut Paavo Nurmi kuuluu koko maailman olympiahistorian suurimpiin nimiin ja Hannes Kolehmainen, Ville Ritola ja Lasse Virén kestävyysjuoksun kirkkaimpaan aateliin.

Suomi on ottanut keihäänheitossa kerran nelosvoiton ja kahdesti kolmoisvoiton, estejuoksussa ja 10 000 metrillä kerran kolmoisvoiton. Vuonna 1906 Ateenan välikisoissa alkanut yleisurheilun mitaliketju on katkennut vain kahdesti: Ateenassa 2004 ja Rio de Janeirossa 2016.

Suomen olympiamitalit: 48 kultaa, 36 hopeaa, 30 pronssia (virallisissa olympiakisoissa)

 

1906 (epäviralliset kisat)

Kultaa Antiikin kiekonheitto Verner Järvinen
Pronssia Kiekonheitto Verner Järvinen

1908

Pronssia Antiikin kiekonheitto Verner Järvinen

1912

Kultaa 5000 m Hannes Kolehmainen
Kultaa 10 000 m Hannes Kolehmainen
Kultaa Maastojuoksu Hannes Kolehmainen
Kultaa Kiekonheitto Armas Taipale
Kultaa Kiekonheitto, mol. kädet Armas Taipale
Kultaa Keihäänheitto, mol. kädet Julius Saaristo
Hopeaa Maastojuoksu, joukkuek. (Hannes Kolehmainen, Jalmari Eskola, Albin Stenroos)
Hopeaa Kiekonheitto, mol. kädet Elmer Niklander
Hopeaa Keihäänheitto Julius Saaristo
Hopeaa Keihäänheitto, mol. kädet Väinö Siikaniemi
Pronssia 10 000 m Albin Stenroos
Pronssia Kuulantyöntö, mol. kädet Elmer Niklander
Pronssia Keihäänheitto, mol. kädet Urho Peltonen

1920

Kultaa 10 000 m Paavo Nurmi
Kultaa Maraton Hannes Kolehmainen
Kultaa Maastojuoksu Paavo Nurmi
Kultaa Maastojuoksu, joukkuek. (Paavo Nurmi, Heikki Liimatainen, Teodor Koskenniemi)
Kultaa Kolmiloikka Vilho Tuulos
Kultaa Kuulantyöntö Ville Pörhölä
Kultaa Kiekonheitto Elmer Niklander
Kultaa Keihäänheitto Jonni Myyrä
Kultaa Viisiottelu Eero Lehtonen
Hopeaa 5000 m Paavo Nurmi
Hopeaa Kuulantyöntö Elmer Niklander
Hopeaa Kiekonheitto Armas Taipale
Hopeaa Keihäänheitto Urho Peltonen
Pronssia Maastojuoksu Heikki Liimatainen
Pronssia Keihäänheitto Paavo Johansson
Pronssia Viisiottelu Hugo Lahtinen

1924

Kultaa 1500 m Paavo Nurmi
Kultaa 5000 m Paavo Nurmi
Kultaa 10 000 m Ville Ritola
Kultaa Maraton Albin Stenroos
Kultaa 3000 m esteet Ville Ritola
Kultaa Maastojuoksu Paavo Nurmi
Kultaa Maastojuoksu, joukkuek. (Paavo Nurmi, Ville Ritola, Heikki Liimatainen)
Kultaa 3000 m joukkuejuoksu (Paavo Nurmi, Ville Ritola, Elias Katz)
Kultaa Keihäänheitto Jonni Myyrä
Kultaa Viisiottelu Eero Lehtonen
Hopeaa 5000 m Ville Ritola
Hopeaa 400 m aidat Erik Vilén
Hopeaa 3000 m esteet Elias Katz
Hopeaa Maastojuoksu Ville Ritola
Hopeaa Kiekonheitto Vilho Niittymaa
Pronssia 10 000 m Eero Berg
Pronssia Kolmiloikka Vilho Tuulos

1928

Kultaa 1500 m Harri Larva
Kultaa 5000 m Ville Ritola
Kultaa 10 000 m Paavo Nurmi
Kultaa 3000 m esteet Toivo Loukola
Kultaa Kymmenottelu Paavo Yrjölä
Hopeaa 5000 m Paavo Nurmi
Hopeaa 10 000 m Ville Ritola
Hopeaa 3000 m esteet Paavo Nurmi
Hopeaa Kiekonheitto Antero Kivi
Hopeaa Kymmenottelu Akilles Järvinen
Pronssia 1500 m Eino Purje
Pronssia Maraton Martti Marttelin
Pronssia 3000 m esteet Ove Andersen
Pronssia Kolmiloikka Vilho Tuulos

1932

Kultaa 5000 m Lauri Lehtinen
Kultaa 3000 m esteet Volmari Iso-Hollo
Kultaa Keihäänheitto Matti Järvinen
Hopeaa 10 000 m Volmari Iso-Hollo
Hopeaa Moukarinheitto Ville Pörhölä
Hopeaa Keihäänheitto Matti Sippala
Hopeaa Kymmenottelu Akilles Järvinen
Pronssia 5000 m Lauri Virtanen
Pronssia 10 000 m Lauri Virtanen
Pronssia Maraton Armas Toivonen
Pronssia Keihäänheitto Eino Penttilä

1936

Kultaa 5000 m Gunnar Höckert
Kultaa 10 000 m Ilmari Salminen
Kultaa 3000 m esteet Volmari Iso-Hollo
Hopeaa 5000 m Lauri Lehtinen
Hopeaa 10 000 m Arvo Askola
Hopeaa 3000 m esteet Kaarlo Tuominen
Hopeaa Kuulantyöntö Sulo Bärlund
Hopeaa Keihäänheitto Yrjö Nikkanen
Pronssia 10 000 m Volmari Iso-Hollo
Pronssia Keihäänheitto Kalervo Toivonen

1948

Kultaa Keihäänheitto, M Tapio Rautavaara
Hopeaa Seiväshyppy Erkki Kataja
Hopeaa Keihäänheitto, N Kaisa Parviainen

1952

Pronssia Keihäänheitto, M Toivo Hyytiäinen

1956

Pronssia 400 m Voitto Hellstén
Pronssia Maraton Veikko Karvonen
Pronssia Pituushyppy, M Jorma Valkama

1960

Pronssia Seiväshyppy Eeles Landström

1964

Kultaa Keihäänheitto, M Pauli Nevala

1968

Hopeaa Keihäänheitto, M Jorma Kinnunen

1972

Kultaa 1500 m Pekka Vasala
Kultaa 5000 m Lasse Virén
Kultaa 10 000 m Lasse Virén
Pronssia 3000 m esteet Tapio Kantanen

1976

Kultaa 5000 m Lasse Virén
Kultaa 10 000 m Lasse Virén
Hopeaa Seiväshyppy Antti Kalliomäki
Hopeaa Keihäänheitto, M Hannu Siitonen

1980

Hopeaa 10 000 m Kaarlo Maaninka
Pronssia 5000 m Kaarlo Maaninka

1984

Kultaa Moukarinheitto Juha Tiainen
Kultaa Keihäänheitto, M Arto Härkönen
Hopeaa Keihäänheitto, N Tiina Lillak
Pronssia 110 m aidat Arto Bryggare

1988

Kultaa Keihäänheitto, M Tapio Korjus
Pronssia Keihäänheitto, M Seppo Räty

1992

Hopeaa Keihäänheitto, M Seppo Räty

1996

Kultaa Keihäänheitto, N Heli Rantanen
Pronssia Keihäänheitto, M Seppo Räty

2000

Kultaa Kuulantyöntö, M Arsi Harju

2008

Pronssia Keihäänheitto, M Tero Pitkämäki

2012

Hopeaa Keihäänheitto, M Antti Ruuskanen