Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Urheilun talo 2020-luvulla

Tervetuloa uuteen yhteiseen toimitilaamme Valimotie 10:ssä!

Tällä sivulla kerrotaan toimitilamuuttoomme liittyvistä yhteisistä asioista.

Urheiluyhteisö muuttaa tammikuussa 2018 Pitäjänmäelle osoitteeseen Valimotie 10. Lue uutinen muutosta >>

  • Ratkaisu vuosille 2018-202x mahdollistaa Urheilun talo 2020-luvulla vision (kts. alla) toteuttamisen sitten kun vision mukaisen toimitilaratkaisun toteutus ja aikataulu on selvillä.
  • Olympiakomitea haki vuosille 2018-202x sellaista tilaratkaisua, joka mahdollistaa nykyaikaiset toimitilat Olympiakomitealle, ja skaalautuu koko urheiluyhteisön tarpeisiin.

Huom. Liittojen yhteyshenkilöille suunnattu viikkotapaaminen joka torstai klo 9:30-11 Saunakabinetissa. Tervetuloa!

Aikatauluja:

Tilatarpeiden kartoitus: 1.-30.6.2017

Tilankäytön suunnittelu: 1.7.-21.8.2017

Vuokrasopimusten allekirjoitus: 21.-31.8.2017

Sisustussuunnittelu: 27.8.-29.9.2017

Tilojen remontti: kesto 3kk, aloitus suunnittelun valmistuttua

Muutto tarkentuu ajalle: 15.12.2017 – 31.1.2018

Toimitilamuutosta Olympiakomiteassa vastaavat:

Tiedotus, koordinointi:
Riikka Lahti, riikka.lahti@olympiakomitea.fi, 0445440656

Sopimusasiat:
Arto Kuusisto, arto.kuusisto@olympiakomitea.fi, 0400613014
Rainer Anttila, rainer.anttila@olympiakomitea.fi, 0407164900

Toimitilan suunnittelu:
Riikka Valjakka, riikka.valjakka@olympiakomitea.fi, 0408211719
Riikka Lahti

Arkistointi, siivous ja kierrätys:
Satu Himberg, satu.himberg@olympiakomitea.fi
Päivi Kekäle, paivi.kekale@olympiakomitea.fi
Karoliina Ketola, karoliina.ketola@olympiakomitea.fi
Elina Laine, elina.laine@olympiakomitea.fi

Linkki diaesitykseen >>

Visio: Urheilun talo 2020-luvulla

Urheilun talo olisi osa isompaa kampusta, jossa urheilijat ja valmentajat, kaiken ikäiset liikkujat sekä fanit ja urheilujärjestöt kohtaavat toisensa arjessa ja juhlassa. Kampus kuhisee aamusta iltaan vuoden jokaisena päivänä.

Urheilun talo sijaitsee keskeisellä paikalla pääkaupunkiseudulla hyvien julkisen liikenteen yhteyksien päässä ja kevyenliikenteen väylien varrella. Autolla ja junalla saavutettavuus on hyvä ja pysäköintitilaa on riittävästi.

Toimistoratkaisu on nykyaikainen sekä talotekniikan että tilaratkaisujen osalta. Tilat on toteutettu siten, että ne mahdollistavat erilaisia työntekemisten tapoja eri organisaatioiden toimiessa yhdessä.