Nordiska idrottsledare träffades i Helsingfors – tillsammans försvarar de nordiska värderingar

Finlands Olympiska Kommitté och Finlands Paralympiska Kommitté stod värdar för det årliga nordiska Felles-mötet i Helsingfors den 11–12 september 2025. I mötet deltog olympiska kommittéer, paralympiska kommittéer och idrottsorganisationer från Finland, Sverige, Norge, Danmark och Island. Dessutom deltog representanter för de självstyrande områdena Åland, Grönland och Färöarna. För andra gången i Felles historia deltog även representanter för idrottarnas kommittéer.

– Det nordiska samarbetet är Finlands viktigaste kanal för internationellt inflytande. Tillsammans har vi blivit ett starkt lag. Som lag har vi tagit på oss eller fått rollen som fanbärare i många frågor på internationell nivå, till exempel när det gäller den nya inriktningen för barnidrott, mänskliga rättigheter eller hållbarhetsfrågor, där vi har varit bland de första att inleda en dialog med Internationella Olympiska Kommittén. Vårt gemensamma mål är att se till att de nordiska värderingarna samt frågor som rör demokrati och hållbarhet syns och hörs på internationell nivå, säger Petteri Kilpinen, ordförande för Finlands Olympiska Kommitté.

Vid Felles-mötet diskuterades det internationella påverkansarbetet inom idrottspolitiken och man fick uppdateringar om centrala teman som berör de nordiska länderna, såsom människorätts- och hållbarhetsfrågor. Dessutom beslutades, på förslag från Finland, att stärka det gemensamma nordiska arbetet inom toppidrott och det därmed sammanhängande påverkansarbetet genom att intensifiera informationsutbytet och mötena mellan toppidrottsledare.