
Ensimmäistä kertaa historiassa jokainen olympialaisiin osallistuva urheilija on oikeutettu uuteen 10 000 Yhdysvaltain dollarin ”Fit for the Future Olympian Grant” -apurahaan. Apuraha on perustettu tukemaan olympiaurheilijoiden urheilu-uraa tai siirtymää seuraavaan vaiheeseen.
Kansainvälisen olympiakomitean (KOK) urheilijavaliokunnan puheenjohtaja Pau Gasol ilmoitti tänään KOK:n yleiskokouksessa Sveitsin Lausannessa, että apurahaa varten on varattu 140 miljoonaa dollaria olympiadia kohden. Ensimmäiset urheilijat, jotka hyötyvät tästä päätöksestä, ovat Milano-Cortinan 2026 talviolympialaisiin osallistuneet olympiaurheilijat.
Tämä on yksi ensimmäisistä toimista osana ”Fit for the Future” -strategista viitekehystä, jonka tavoitteena on löytää uusia ja täydentäviä tapoja tukea urheilijoita heidän pitkäjänteisissä urheilullisissa pyrkimyksissään tai urasiirtymässään.
Fit for the Future Olympian Grant -apuraha täydentää nykyisiä tukiohjelmia. Arviolta noin 14 000 olympiaurheilijaa olympiadia kohden on oikeutettu 10 000 USD apurahaan jokaisista olympialaisista, joihin he osallistuvat. Apuraha jaetaan olemassa olevien kansallisten olympiakomiteoiden rakenteiden kautta. Jos olympiaurheilija päättää olla hakematta apurahaa, hänelle varattu osuus jää rahastoon tulevien olympiaurheilijoiden hyväksi. Apuraha ei vähennä eikä heikennä KOK:n jo olemassa olevaa tukea kansallisille olympiakomiteoille, kansainvälisille lajiliitoille, olympialaisten järjestelykomiteoille tai Olympic Solidarity -ohjelmalle.
– Tämä on ollut keskustelunaiheena monien vuosien ajan, ja olen erittäin ylpeä siitä, että pystymme nyt toteuttamaan tämän, KOK:n puheenjohtaja Kirsty Coventry sanoi.
Seuraavat olympiaurheilijat ovat oikeutettuja apurahaan:
- Kaikki urheilijat, jotka ovat osallistuneet olympialaisiin Aa-akkreditoinnilla Milano Cortina 2026 -kisoista alkaen.
- Apuraha on tarkoitettu vain olympiaurheilijoille. Nuorten olympialaisiin osallistuneet urheilijat eivät ole oikeutettuja siihen.
- Kaikki olympiaurheilijat ovat oikeutettuja apurahaan edellyttäen, etteivät he ole syyllistyneet antidopingsääntöjen rikkomiseen tai rikkoneet KOK:n eettisiä sääntöjä, osallistumisehtoja tai olympiakirjaa.
KOK alkaa nyt valmistella apurahan hakemus- ja jakelumekanismia. Tavoitteena on avata Milano Cortina 2026 -kisoja koskeva hakuprosessi tämän vuoden lopussa, ja ensimmäiset maksut on tarkoitus suorittaa vuonna 2027. Suomen Olympiakomitea tulee olemaan yhteydessä kaikkiin urheilijoihin, joita apuraha koskee.