Huippu-urheilun viikkokatsaus 51/2024-1/2025
Sijoituksia palkintokorokkeelle tuli joulun molemmin puolin kumparelaskussa, maastohiihdossa ja yhdistetyssä – ja pistesijoja lisäksi ampumahiihdosta ja freeskistä. Myös paramaastohiihdon maailmancup-avauksessa Vuokatissa nähtiin Inkki Inola kolme kertaa podiumilla. Nuoret Leijonat taipui jatkoajalla MM-hopealle Kanadassa.
HUOM! Tässä katsauksessa käsitellään joulunpyhien tapahtumat. Huippu-urheilun viikkokatsaus palaa normaaliin viikkorytmiinsä ensi viikosta lähtien.
Talviolympialajit
Alppihiihto
Joulun ympärillä laskettiin maailmancupin vauhtilajeja Italiassa sekä Val Gardenassa että Bormiossa. Elian Lehto ylsi super-G:ssä maailmancupin pisteille molemmissa kilpailuissa (25:s ja 27:s). Syöksyssä Lehto oli Val Gardenassa 42:s, mutta Bormiossa lupaavasti jo 16:s. Välissä laskettiin Alta Badiassa pujottelu, jossa Eduard Hallberg ja Jesper Pohjolainen keskeyttivät. Naisten maailmancupissa Erika Pykäläinen oli suurpujotteluissa 49:s Semmeringissä ja 50:s Kranjska Gorassa.
Eurooppa-cupissa Jesper Pohjolainen otti joulunalusviikolla toisen perättäisen kakkossijansa Obereggenin pujottelussa Italiassa. Naisissa Rosa Pohjolainen laski joulun alla Valle Aurinan pujotteluissa Italiassa sijat 14 ja 27. Tällä viikolla miehillä on maailmancupissa tekniikkaviikko; keskiviikkona pujottelu Madonna di Campigliossa Italiassa ja viikonloppuna molemmat tekniikkalajit Sveitsin Adelbodenissa.
Ampumahiihto
Venla Lehtonen ylsi uransa parhaaseen vauhtiin joulun alla Annecyn maailmancupissa Ranskassa, kun pikamatkalla tuli sija 13, takaa-ajossa hän oli seitsemäs ja yhteislähdössä 22:s. Suvi Minkkinen oli pikamatkalla 18:s, takaa-ajossa 23:s ja yhteislähdössä hienosti viides. Miehissä parasta suomalaisvauhtia piti Tero Seppälä sijoitussarjalla 20, 28 ja 17. Pikamatkalla myös Jaakko Ranta (34:s) ja Tuomas Harjula (35:s) ylsivät maailmancupin pisteille.
IBU cupissa Itävallassa Arttu Heikkinen oli pikamatkalla kahdeksas ja yhteislähdössä 16:s. Myös Jimi Klemettinen ylsi molemmilla matkoilla 16 joukkoon (14:s ja 13:s). Pikamatkalla 44:nneksi jäänyt Heikki Laitinen oli yhteislähdössä yhdeksäs. Joulutauko päättyy tällä viikolla Oberhofin maailmancupilla ja Arberin IBU cupilla Saksassa.
Freeski
Kuura Koivisto korkkasi vuoden 2025 hienosti yltämällä big airin finaaliin ja siinä kuudenneksi maailmancupissa Itävallan Klagenfurtissa. Myös Joel Liimatainen (22:s) ja Simo Peltola (26:s) ylsivät 30 joukkoon. Tällä viikolla big airin maailmancup jatkuu yhä Itävallassa, nyt Kreischbergissä.
Freestyle, kumparelasku
Severi Vierelä saavutti suomalaisille kuluvan vuosikymmenen ensimmäisen paikan maailmancupin palkintokorokkeella, kun hän laski kolmanneksi Georgian Bakurianissa joulun alla. Parikumpareissa Vierelä oli 16:s, kun Rasmus Karjalainen ylsi puolivälieriin ja seitsemänneksi.
Lumilautailu
Eveliina Taka oli naisissa 21:s ja Kalle Järvilehto miehissä 29:s vuoden 2025 ensimmäisessä maailmancupissa, big airissa Itävallan Klagenfurtissa. Eurooppa-cup käynnistyi viikonloppuna Ranskan Font Romeussa, jossa Ville Jukola oli toinen ja Pyry Posio neljäs slopestylessa. Tällä viikolla lasketaan big airin maailmancupia Itävallan Kreischbergissä.
Maastohiihto
Suomalaismenestys Tour de Ski -kiertueella keskittyi painotetusti naisiin. Kerttu Niskanen oli kokonaiskilpailussa neljäs, Krista Pärmäkoski yhdeksäs ja Jasmi Joensuu 15:s, miehissä Arsi Ruuskanen parhaana 19:s. Toblachissa jokaisen neljän kilpailun jälkeen suomalaisnainen oli palkintokorokkeella: Jasmi Joensuu vapaan sprintissä toinen ja Kerttu Niskanen 15 kilometrin perinteisellä toinen ja kolmas sekä 20 kilometrin vapaalla että 15 kilometrin perinteisen takaa-ajossa. Perinteisen sprintissä Val di Fiemmessä Jasmin Kähärä oli neljäs ja Jasmi Joensuu seitsemäs. Niskanen hiihti Val di Fiemmessäkin vielä pistesijat, kuudes yhdistelmäkilpailussa ja seitsemäs vapaan 15 kilometrillä, joka huipentui perinteiseen loppunousuun. Miehissä parhaat etappisijoitukset tulivat sprinteistä: Lauri Vuorinen vapaalla Toblachissa kahdeksas ja Niilo Moilanen perinteisellä Val di Fiemmessä yhdeksäs.
Mäkihyppy
Keski-Euroopan mäkiviikko meni suomalaisittain mollivoittoisesti. Parhaiten sijoittui Niko Kytösaho, joka oli kokonaiskilpailussa 37:s. Kytösaho ylsi toiselle kierrokselle ja maailmancupin pisteille Innsbruckissa, jossa sijoitus oli 25:s. Joulun alla Engelbergissä Antti Aalto oli jälkimmäisen kilpailun 25:s.
Naisilla oli vuodenvaihteessa Saksassa kahden kilpailun kiertue, jolla Jenny Rautionaho sijoittui 20:nneksi ja Julia Kykkänen 26:nneksi. Rautionaho hyppäsi joulunpyhinä tasaisen sijoitussarjan: Engelbergissä 14:s, Garmisch-Partenkirchenissä 18:s, Oberstdorfissa 22:s ja Villachissa 14:s. Villachin ensimmäinen kilpailu päättyi pukuhylkäykseen jo karsinnassa.
Pikaluistelu
Hollannin Heerenveenissä käydään tällä viikolla EM-kisat.
Ohjaskelkkailu
Walter Vikström sijoittui Siguldan maailmancupissa Latviassa nationcupissa 25:nneksi, eikä yltänyt varsinaiseen kilpailuun. Tällä viikolla lasketaan Saksan Altenbergissä.
Yhdistetty
Ennen pitkää joulutaukoa kilpailtiin maailmancupia Itävallan Ramsaussa, jossa Ilkka Herola oli yhteislähtökilpailussa neljäs ja perinteisessä gundersen-kilpailussa toinen. Palkintokorokkeelle kohosi myös naisissa Minja Korhonen, joka oli yhteislähdössä kolmas ja gundersenilla kahdeksas. Wille Karhumaa säesti miehissä sijoituksilla 21 ja 27, Heta Hirvonen oli naisissa gundersenilla 16:s.
Joukkuepelit
Futsal
Miesten maajoukkue aloitti EM-karsinnat 5–0-voitolla Maltan vieraana tiistaina.
Jalkapallo
HJK päätti konferenssiliigan runkosarjan 0–1-vierastappioon Real Betisiä vastaan Espanjassa. Neljä pistettä kerännyt HJK sijoittui sarjassa 30:nneksi ja jäi kolme pistettä pudotuspelipaikasta.
Jääkiekko
Suomen alle 20-vuotiaiden miesten maajoukkue saavutti hopeaa Kanadassa pelatuista MM-kisoista. Alkulohkossa kolme neljästä ottelustaan voittanut Nuoret Leijonat kaatoi puolivälierissä Slovakian 5-3 ja välierissä Ruotsin jatkoajalla 4-3, mutta taipui finaalissa Yhdysvalloille niin ikään jatkoajalla 3-4. Naisten alle 18-vuotiaiden maajoukkue on aloittanut MM-kotikisat Vantaalla taipumalla Ruotsille jatkoajalla 1-2 ja voittamalla Japanin 4-2. Turnaus pelataan loppuun tällä viikolla.
Käsipallo
Miesten maajoukkue pelaa viikonloppuna Baltic Sea Cupissa Liettuassa.
Kesäolympialajit
Golf
Oliver Lindell päätti menestyksekkään vuotensa 2024 19. sijaan miesten Euroopan kiertueella Mauritiuksella. Naisten Euroopan kiertueen karsintafinaali Marokossa ei mennyt suomalaisittain putkeen; paras oli 78:nneksi sijoittunut Elina Saksa.
Sulkapallo
Kilpailukautta 2025 käynnistellään tällä viikolla international series -tason kilpailulla Virossa.
Tennis
Harri Heliövaara aloitti vuoden 2025 taipumalla nelinpelin toisella kierroksella ATP250-tason turnauksessa Australian Brisbanessa. Anastasia Kulikova taipui avauskierroksella sekä vuoden lopuksi ITF-kiertueen W50-tasolla Intiassa että vuoden aluksi W75-tasolla Thaimaassa. Tällä viikolla Heliövaara jatkaa samalla tasolla Adelaidessa, Patrik Niklas-Salminen avaa kautensa Thaimaassa ja juniorien maailmanlistalla sijalla 9 oleva Oskari Paldanius pelaa isossa junioriturnauksessa Australiassa.
Paralympialajit
Maastohiihto
Inkki Inola hiihti näkörajoitteisten luokassa kaikilla kolmella matkalla (perinteisen sprintti sekä 10 kilometriä vapaalla väliaika- ja yhteislähdöllä) kolmanneksi maailmancupin avauksessa Vuokatissa joulunalusviikolla.
Ei-olympialajit
Hiihtosuunnistus
Maailmancup-kausi käynnistyy tällä viikolla Norjassa.
Keilailu
Tomas Käyhkö aloitti vuoden 2025 pelaamalla kolmanneksi Euroopan kiertueen avanneessa turnauksessa Ruotsin Tukholmassa. Perinteinen Ballmaster Open on käynnissä Helsingissä ja pelataan loppuun tällä viikolla.
Muodostelmaluistelu
MM-kotikisoihin huhtikuussa huipentuva tiivis alkuvuosi käynnistyy Isossa-Britanniassa kilpailtavalla Britannia Cupilla viikonloppuna.
Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikön tuottamassa laajassa suomalaisen huippu-urheilun viikkokatsauksessa poimitaan normaalioloissa menneen ja tulevan viikon merkittävimmät kansainväliset tapahtumat olympialajeista, ei-olympialajeista, paralympialajeista sekä joukkuepeleistä omana kokonaisuutenaan, vaikka ne suureksi osaksi olympialajeja ovatkin.