Tähtiseura-ohjelmassa uudistuksia – laatutekijät päivitetty!

Tähtiseura-ohjelma on tehty seuroja varten auttamaan heitä oman toiminnan kehittämisessä. Ohjelmassa on mukana jo yli 600 seuraa. Kaikki urheiluseurat voivat hyödyntää Olympiakomitean nettisivuilta löytyviä erilaisia työkaluja, jotka auttavat toiminnan uudistamisessa. Seurat, jotka haluavat tarkastella seuran toimintaa kokonaisvaltaisesti ja tavoitella Tähtiseuramerkkiä, voivat ottaa maksuttoman Tähtiseura-verkkopalvelun käyttöön Suomisport-alustalla. Verkkopalvelu mahdollistaa seuran kehittämisen yhdessä oman seuratiimin kanssa.

Tähtiseura-ohjelman laatutekijät on päivitetty. Laatutekijöiden avulla seurat kehittävät toimintaansa. Päivityksen isoimpia uudistuksia ovat vastuullisuusteemojen tarkentaminen, lapsen ja nuorten parempi kuuleminen sekä hallintoasioiden tarkennukset esim. GDPR-teemojen osalta. Lisäksi urheiluosioista löytyy tarkennuksia mm. lasten urheilun osalta kansainvälisiin tapahtumiin osallistumiseen liittyen. Uudet laatutekijät ovat olleet käytössä vuoden alusta.

Tähtiseura-verkkoalusta toimii seurojen työkaluna kehitettäessä seuraa. Tähtiseura-ohjelma ohjaa pohtimaan, miten laatutekijät  seurassa toteutuvat ja missä pitää vielä kehittyä.  Verkkoalustalta löytyvät päivitetty laatutekijät suomeksi. Laatutekijät päivitetään myös ruotsiksi ja englanniksi.

Tutustu uudistuneisiin Tähtiseuraohjelman laatutekijöihin.

Tervetuloa mukaan Tähtiseuraohjelman esittelytilaisuuteen!

Seuraava tilaisuus järjestetään etänä 7.2. 2024.

Ilmoittaudu mukaan tästä Suomisportin linkistä.

Lisää sisältöä tähän juttuun liittyvistä aiheista