Baku 2019
Euroopan Nuorten Olympiafestivaalien (EYOF) kesäkisat järjestetään Azerbaidžanin Bakussa 21.-27.7.2019. Kilpailut ovat Euroopan Olympiakomiteoiden luoma ja Kansainvälisen Olympiakomitean suojeluksessa järjestettävä kilpailutapahtuma 14-18 -vuotiaille eurooppalaisille nuorille urheilijoille. Kisat järjestetään parittomina vuosina sekä kesä- että talvilajeissa.
Bakun kesäkisoissa on mukana noin 3000 nuorta urheilijaa 50 eri maasta. Suomen joukkueessa on 65 urheilijaa, jotka kilpailevat kuudessa eri lajissa: judossa, painissa, pyöräilyssä, uinnissa, telinevoimistelussa ja yleisurheilussa.
Baku 2019 – Valintajärjestelmä
Baku 2019 – Kisajärjestäjien sivut
Olympiakomitean Baku 2019 -uutiset
Baku European Youth Olympic Festival (EYOF)
Suomen joukkue
Judo:
Pihla Salonen, 2003, – 52 kg, Porin judoseura Fudoshin, Satakunnan Urheiluakatemia SSA
Erika Vauhkonen, 2002, – 57 kg, Helsingin Chikara, Pääkaupunkiseudun Urheiluakatemia URHEA
Lotta Vahe, 2002, – 70 kg, Orimattilan Judoseura, Päijät-Hämeen Urheiluakatemia
Zico Aziz, 2002, – 73 kg, Lahden Judoseura
Valmentajat:
Otto Favén, Nuorten olympiavalmentaja
Sami Salonen
Paini:
Kreikkalais-roomalainen paini:
Tuukka Peltokangas, 2003, – 48 kg, Kuortaneen Kunto
Akseli Erkkola, 2003, – 55 kg, Helsingin Paini-Miehet
Kasperi Kauhanen, 2002, – 65 kg, Porvoon Weikot
Nestori Mannila, 2003, – 60 kg, Ylistaron Kilpa Veljet
Valmentaja:
Ville Pasanen
Vapaapaini:
Niko Hyvönen, 2003, – 51 kg, Kouvolan painijat, Kouvolan Urheiluakatemia
Roni Nevalainen, 2002, – 55 kg, Kouvolan painijat, Kouvolan Urheiluakatemia
Miko Elkala, 2002, – 65 kg, Lahden Ahkera, Päijät-Hämeen Urheiluakatemia
Valmentaja:
Niko Kettunen
Vapaapaini:
Jutta Ala-Ranta, 2003, – 46 kg, Ilmajoen kisailijat, Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemia
Aliisa Tuomi, 2003, – 53 kg, Viialan Pyry, Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemia
Alisa Pauna, 2003, – 57 kg, Kemin Into
Valmentaja:
Tiina Vainionpää
Pyöräily:
Wilma Aintila, 2004, Idrottsklubben 32
Leevi Kervinen, 2003, Porvoon Akilles, Etelä-Kymenlaakson Urheiluakatemia
Axel Källberg, 2003, Närpes Kraft Cykelförening
Tomas-Casimir Niemi, 2004, Tampereen Yritys
Valmentajat:
Tapio Niemi
Ilpo Kyllönen
Uinti:
Petra Ansaranta, 2004, Oulun Uinti, Ouluseutu Urheiluakatemia
Alina Antila, 2004, Nurmijärven Uinti
Aino Hinkka, 2005, Uimaseura Kangasalan Kuohu
Helmi Jouhten, 2004, Kempeleen Pyrintö
Irene Mäkilä, 2004, Raision Urheilijat, Turun Seudun Urheiluakatemia
Jenna Pulkkinen, 2004, Kouvolan Uimarit, Kouvolan Urheiluakatemia
Lotta Pälsi, 2004, Helsingfors Simsällskap, Pääkaupunkiseudun Urheiluakatemia URHEA
Dina Sadojevic Jelacik, 2004, Cetus Espoo
Lassi Haimi, 2003, Helsingfors Simmsälskap, Pääkaupunkiseudun Urheiluakatemia URHEA
Aku Kaila, 2003, Raision Urheilijat, Turun Seudun Urheiluakatemia
Aleksi Koprinen, 2003, Helsingfors Simsällskap, Pääkaupunkiseudun Urheiluakatemia URHEA
Danil Seksenov, 2004, Vanders
Lari Tumanoff, 2003, Helsingfors Simsällskap, Pääkaupunkiseudun Urheiluakatemia URHEA
Valmentajat:
Simo Karvinen, Nuorten olympiavalmentaja
Sami Juopperi
Petri Heinilä
Pia Nyman-Aro
Telinevoimistelu:
Ilona Kossila, 2005, Voimisteluseura Keski-Uusimaa
Maisa Kuusikko, 2005, Tampereen Voimistelijat, Tampereen Urheiluakatemia
Malla Montell, 2004, Oulun Pyrintö, Ouluseutu Urheiluakatemia
Valmentajat:
Tiina Vilenius
Igor Cherepov
Akseli Karsikas, 2002, Oulun Pyrintö, Ouluseutu Urheiluakatemia
Niila Sinivuori, 2002, Jyväskylän Voimistelijat ’79, Jyväskylän Urheiluakatemia
Antti Varjolaakso, 2002, Voimisteluseura Helsinki, Pääkaupunkiseudun Urheiluakatemia URHEA
Valmentajat:
Matti Parojärvi
Janne Haapajoki
Yleisurheilu:
Eino Vuori (2002), Hämeenlinnan Tarmo, Urheiluakatemia Tavastia,100 m
Niilo Mustalahti (2002), Seinäjoen Seudun Urheilijat, Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemia, 200 m
Tuure Haapanen (2002), Turun Urheiluliitto, Turun Seudun Urheiluakatemia, 1500 m
Alexander Björkgren (2002), IF Drott, 110 m aitajuoksu
Santtu Heikkinen (2002), Lempäälän Kisa Yleisurheilu, 2 000 m estejuoksu
Juho Alasaari (2003), Laihian Luja, seiväshyppy
Jonatan Kinnunen (2002), Jyväskylän kenttäurheilijat, Jyväskylän Urheiluakatemia, pituushyppy ja kolmiloikka
Miika Lahtonen (2003), Mynämäen Isku, kuulantyöntö ja kiekonheitto
Arttu Härkönen (2003), Savonlinnan Riento, Etelä-Savon Urheiluakatemia, moukarinheitto
Eemil Porvari (2003), Hartolan Voima, Päijät-Hämeen Urheiluakatemia, keihäänheitto
Jerry Jokinen (2002), Naantalin Löyly, Turun Seudun Urheiluakatemia, 10 000 m kävely
Ville Toivonen (2002), Ähtärin Urheilijat, Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemia, 10-ottelu
Johanna Kylmänen (2002), Raision Kuula, Turun Seudun Urheiluakatemia, 100 m ja 400 m
Anna Pursiainen (2003), Espoon Tapiot, 200 m
Alisa Virtanen (2002), Jyväskylän Kenttäurheilijat, Jyväskylän Urheiluakatemia, 800 m
Moona Korkealaakso (2002), Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Etelä-Karjalan Urheiluakatemia, 3 000 m
Tanja Kokkonen (2002), Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Etelä-Savon Urheiluakatemia, 100 m aitajuoksu
Aada Aho (2003), Raision Kuula, 400 m aitajuoksu
Pinja Kotinurmi (2002), Lahden Ahkera, Päijät-Hämeen Urheiluakatemia, 2 000 m estejuoksu
Lotta Putkiranta (2003), Espoon Tapiot, korkeushyppy
Silja Andersson (2003), Esbo IF, seiväshyppy
Nea Lento (2002), Tampereen Pyrintö, Tampereen Urheiluakatemia, pituushyppy ja kolmiloikka
Eucabeth Kivikangas (2002), Alajärven Ankkurit, kuulantyöntö
Patricia Kellgren (2003), Helsingfors IFK, kiekonheitto
Silja Kosonen (2002), Someron Esa, moukarinheitto
Vivian Suominen (2003), Helsingfors IFK, keihäänheitto
Heta Veikkola (2003), Lapuan Virkiä, 5 000 m kävely
Saga Vanninen (2003), Tampereen Pyrintö, Tampereen Urheiluakatemia, 7-ottelu
Valmentajat ja lajijohto:
Pauliina Savijoki, lajijohto
Kirsi Ahonen, heittolajit
Jesse Jokinen, moniottelut
Jouni Kykyri, kestävyyslajit
Ari Kylmänen, pika- ja aitajuoksut
Joanna Riihimäki, hyppylajit
Joukkueen yleisjohto:
Joukkueenjohtaja: Sari Rimpiläinen, 040 627 6117
Apulaisjoukkueenjohtaja: Miia Ruusinen, 050 532 7176
Yleisjohto: Jaana Laurila, 040 124 5666
Tiedottaja: Mari Lohisalo, 040 767 9925
Lääkäri: Mira Tuovinen
Fysioterapeutti: Simone Kallonen
Fysioterapeutti: Tiina Rautiainen
Young Ambassador: Henna Ikola