Maribor 2023
Euroopan nuorten kesäolympiafestivaalit järjestettiin Slovenian Mariborissa 23.-29.7.2023.
Mariborin EYOF-kisojen lajiohjelmassa oli telinevoimistelu, yleisurheilu, maantiepyöräily, maastopyöräily, käsipallo, judo, uinti, tennis, lentopallo, koripallon 3×3-turnaus ja rullalautailu, joista kaksi viimeistä esiintyvät ensimmäistä kertaa EYOF-kisoissa.
Kisoihin osallistui noin 3600 urheilijaa ja taustahenkilöä 48 Euroopan maasta. Suomen joukkueeseen valittiin kaikkiaan 66 urheilijaa, jotka kilpailivat kahdeksassa lajissa. Suomen mitalisaldo kisoista oli seitsemän. Lisäksi joukkue saavutti 12 pistesijaa.
-
Suomen joukkue Euroopan nuorten olympiafestivaaleille Mariboriin 23.-29.7.2023
(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa ja urheiluakatemiansa)
Judo
Isla Erkkilä, 2006, Orimattilan judoseura, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Jenna Kuosmanen, 2006, Meido-kan, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Riina Myllylä, 2006, Chikara Helsinki, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia UrheaRobi-Lucas Honkanen, 2006, Kerimäen Judonoko ry, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Aleksi Hukkanen, 2006, Chikara Helsinki, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia UrheaEetu Laamanen, lajijohto/valmentaja
Tommi Valtonen, valmentajaMaantiepyöräily
Elisabet Kapanen, 2007, Porin Tarmo
Lotte Borremans, 2008, Rajamäen Kehitys
Sanni Tuukkanen, 2007, Gamlakarleby IFElias Eskelinen, 2008, Rajamäen Kehitys
Lauri Kairikko, 2007, Rajamäen Kehitys
Miko Pirinen, 2007, Rajamäen Kehitys, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia UrheaJarmo Sorsa, lajijohto/valmentaja
Hiski Kanerva, valmentaja
Miisa Kuusinen, valmentajaMaastopyöräily
Anni Teronen, 2007, ProMTB
Niko Terho, 2008, Team Velo Cycling
Severi Manninen, valmentaja
Rullalautailu
Mikael Skyttä, 2006
Taneli Eriksson, lajijohto/valmentaja
Telinevoimistelu
Essi Keskitalo, 2008, Pyrkivä Gymnastics, Turun seudun urheiluakatemia
Ekaterina Podobed, 2009, HIFK Gymnastics, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Evelin Veistelehto, 2008, HIFK GymnasticsTaavi Jaakola, 2006, Tampereen Voimistelijat, Tampereen urheiluakatemia
Iiro Karppinen, 2006, Oulun Pyrintö, Ouluseutu urheiluakatemia
Niilo Nikkola, 2007, Turun Urheiluliitto, Turun seudun urheiluakatemiaTiina Vilenius, lajijohto/valmentaja, tytöt
Janne Haapajoki, lajijohto/valmentaja, pojat
Maxim Podobed, valmentaja
Janne Simola, valmentajaLotte Seeck, tuomari
Mikke Tukiainen, tuomari
Tennis
Ilona Haavisto, 2008, Tampereen Tennisseura, Tampereen urheiluakatemia
Milla Kotamäki, 2009, Tampereen Tennisseura, Tampereen urheiluakatemiaLucas Eriksson, 2008, Åbo Lawn-Tennis Klubb
Lukas Korsström, 2009, Grani TennisPiia Suomalainen, lajijohto/valmentaja
Uinti
Malla Hämäläinen, 2008, Vieskan Uimarit
Miina-Anniina Härkänen, 2008, Lappeenrannan Uimarit, Etelä-Karjalan urheiluakatemia
Linnea Heikkilä, 2008, Simmis Grani
Venla Holma, 2008, Uinti Turku, Turun seudun urheiluakatemia
Ilona Kallio, 2009, Vanders
Riialiina Kiljala, 2008, Vieskan Uimarit
Luna Lauhava-Kääriäinen, 2009, Cetus Espoo, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Selma Laukkanen, 2008, Seinäjoen Uimarit –58 ry
Veera Mustonen, 2008, Riihimäen Uimaseura
Venla Päivärinta, 2008, Ilmajoen Kisailijat
Olivia Riekki, 2008, Oulun Uinti 1906 ryIlmari Nieminen, 2007, Cetus Espoo
Nicolas Nyström, 2008, Espoon Kilpauinti ry
Leevi Väyrynen, 2007, Oulun Uinti 1906 ryAleksi Rajansuo, lajijohto/valmentaja
Sami Lauronen, valmentaja
Irene Paloposki, valmentaja
Nea Sandberg, valmentajaYleisurheilu
Elmiina Siikala, 100 m, 200 m, 2006, Helsingfors IFK, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Emmi Savenius, 400 m, 2006, Vehmaisten Urheilijat, Tampereen urheiluakatemia
Elle Ceder, 800 m, 2006, Helsingin Kisa-Veikot, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Inka Peltola,1500 m, 2007, Lahden Ahkera
Maria Djusko, 100 m aidat, 2007, Hämeenlinnan Tarmo Yleisurheilu
Mila Heikkonen, 400 m aidat, 2006, Helsingfors IFK
Alisa Emaldynova, 2000 m esteet, 2006, Salon Vilpas
Aino Aalto, korkeushyppy, 2006, Vehmaisten Urheilijat, Tampereen urheiluakatemia
Janna-Juulia Mäenpää, seiväshyppy, 2006, Lappajärven Veikot
Ella Mäntylä, kuulantyöntö, 2006, Vähäkyrön Viesti
Pamela Rantala, kiekonheitto, 2006, Littoisten Työväen Urheilijat
Pinja Kärhä, moukarinheitto, 2007, Noormarkun Nopsa
Rebecca Nelimarkka, keihäänheitto, 2006, Nakkilan Vire, Satakunnan urheiluakatemia
Enni Virjonen, 7-ottelu, 2007, Turun Urheiluliitto*Amelie Koivuluoma valittiin joukkueeseen, mutta hän ei ottanut paikkaa vastaan.
Axel Nisula, 100 m, 2007, Malax Idrottsförening r.f.
Alvar Itämeri, 200 m, 2006, Turun Urheiluliitto, Turun seudun urheiluakatemia
Juho Venäläinen, 400 m, 2006, Imatran Urheilijat
Joonas Kumpulainen, 800 m, 2006, Orimattilan Jymy
Joonatan Venäläinen, 1500 m, 2006, Imatran Urheilijat, Etelä-Karjalan urheiluakatemia
Eetu Ylikunnari, 110 m aidat, 2006, Kuivasjärven Aura
Hannu Sjöblom, 400 m aidat, 2006, Loimaan Leisku
Eetu Valtola, 2000 m esteet, 2006, Mikkelin Kilpa-Veikot, Etelä-Savon urheiluakatemia
Tommi Järvenpää, seiväshyppy, 2006, JKU, Jyväskylän urheiluakatemia
Niklas Piirainen, kolmiloikka, 2006, Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Tampereen urheiluakatemia
Aatu Kangasniemi, kuulantyöntö ja moukarinheitto, 2006, Nurmijärven Yleisurheilu
Mico Lampinen, kiekonheitto, 2006, KU-58 Vantaa, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Juho Touru, keihäänheitto, 2006, Loimaan Leisku
Olavi Halonen, 10-ottelu, 2006, Hyvinkään seudun UrheilijatAapo Räntilä, lajijohto/valmentaja
Joonas Mikkanen, valmentaja
Samu Myllymaa, valmentaja
Anne Suoranta, valmentaja
Lotta Suviranta, valmentaja
Teemu Ylilauri, valmentajaJoukkueen yleisjohto
Kimmo Mustonen, joukkueenjohtaja, p. 050 566 9869
Liisa Ahlqvist-Lehkosuo, joukkueen apulaisjohtaja, p. 040 592 5109
Liina-Maija Rummukainen, tiedottaja, p. 044 240 4757
Krista Tapaninaho, lääkäri
Sanna Pylkkänen, fysioterapeutti
Päivi Granholm, urheilupsykologi
Wille Karhumaa, urheilijalähettiläs
-
1. Pinja Kärhä, yleisurheilu, moukarinheitto
2. Aatu Kangasniemi, yleisurheilu, kuulantyöntö
2. Aatu Kangasniemi, yleisurheilu, moukarinheitto
2. Rebecca Nelimarkka, yleisurheilu, keihäänheitto
3. Ella Mäntylä, yleisurheilu, kuulantyöntö
3. Enni Virjonen, 7-ottelu
3. Riina Myllylä, judo, -57 kg
4. Venla Päivärinta, uinti, 50 m vu
4. Suomi, uinti, 4 x 100 m vu (Venla Päivärinta, Selma Laukkanen, Riialiina Kiljala ja Olivia Riekki)
5. Joonas Kumpulainen, yleisurheilu, 800 m
6. Veera Mustonen, uinti, 200 m ru
6. Juho Touru, yleisurheilu, keihäänheitto
7. Janna-Juulia Mäenpää, yleisurheilu, seiväshyppy
7. Emmi Savenius, yleisurheilu, 400 m
7. Veera Mustonen, uinti, 100 m ru
8. Malla Hämäläinen, uinti, 400 m vu
8. Mila Heikkonen, yleisurheilu, 400 m aidat
8. Juho Venäläinen, yleisurheilu, 400 m
8. Tommi Järvenpää, yleisurheilu, seiväshyppy
9. Mico Lampinen, yleisurheilu, kiekonheitto
9. Suomi, yleisurheilun medley-viesti, tytöt (alkueränsä 3., ei jatkoon)
9. Olivia Riekki, uinti, 50 m vu
10. Venla Päivärinta, uinti, 100 m vu
10. Nicolas Nyström, uinti, 200 m sku
10. Venla Holma, uinti, 100 m pu
10. Maria Djusko, yleisurheilu, 100 m aidat
10. Elle Ceder, yleisurheilu, 800 m
11. Aino Aalto, yleisurheilu, korkeushyppy
11. Eetu Valtola, yleisurheilu, 2000 m esteet
11. Niklas Piirainen, yleisurheilu, kolmiloikka
11. Olivia Riekki, uinti, 100 m vu
11. Selma Laukkanen, 200 m sku
12. Riialiina Kiljala, uinti, 100 m ru
12. Mikael Skyttä, rullalautailu, street
13. Malla Hämäläinen, uinti, 200 m vu
13. Suomi, uinti, 4 x 100 m sku, sekajoukkueet (Ilmari Nieminen, Nicolas Nyström, Venla Holma ja Olivia Riekki)
13. Inka Peltola, yleisurheilu, 1500 m
14. Joonatan Venäläinen, yleisurheilu, 1500 m
14. Elmiina Siikala, yleisurheilu, 200 m
14. Venla Holma, uinti, 200 m pu
14. Miina-Anniina Härkänen, uinti, 400 m vu
14. Suomi, uinti, 4 x 100 m viesti sekajoukkuein (Leevi Väyrynen, Riialiina Kiljala, Selma Laukkanen ja Ilmari Nieminen)
14. Malla Hämäläinen, uinti, 800 m v
15. Miina-Anniina Härkänen, uinti, 800 m vu
15. Suomi, telinevoimistelun joukkuekisa N (Evelin Veistelehto, Katja Podobed, Essi Keskitalo)
15. Niko Terho, maastopyöräily
15. Elmiina Siikala, yleisurheilu, 100 m
15. Alvar Itämeri, yleisurheilu, 200 m
16. Eetu Ylikunnari, yleisurheilu, 110 m aidat
16. Ilmari Nieminen, uinti, 200 m su
17. Alisa Emaldynova, yleisurheilu, 2000 m esteet
17. Anni Teronen, maastopyöräily
18. Linnea Heikkilä, uinti, 200 m sku
18. Linnea Heikkilä, uinti, 200 m ru
18. Luna Lauhava-Kääriäinen, uinti, 200 m pu
18. Riialiina Kiljala, uinti, 400 m sku
19. Luna Lauhava-Kääriäinen, uinti, 100 m pu
20. Miina-Anniina Härkänen, uinti, 200 m vu
20. Elias Eskelinen, maantiepyöräily, maantieajo
22. Nicolas Nyström, uinti, 400 m sku
23. Miko Pirinen, maantiepyöräily, maantieajo
24. Ilmari Nieminen, uinti, 100 m su
24. Suomi, telinevoimistelu, joukkuekisa (Taavi Jaakola, Niilo Nikkola, Iiro Karppinen)
25. Leevi Väyrynen, uinti, 200 m su
27. Evelin Veistelehto, telinevoimistelu, 4-ottelu
28. Nicolas Nyström, uinti, 100 m ru
28. Leevi Väyrynen, uinti, 100 m su
30. Nicolas Nyström, uinti, 200 m ru
31. Elisabet Kapanen, maantiepyöräily, aika-ajot
31. Lotte Borremans, maantiepyöräily, maantieajo
33. Katja Podobed, telinevoimistelu, 4-ottelu
34. Elias Eskelinen, maantiepyöräily, aika-ajot
34. Ilona Kallio, uinti, 100 m su
35. Selma Laukkanen, uinti, 200 m su
36. Venla Holma, uinti, 100 m su
37. Ilmari Nieminen, uinti, 50 m vu
38. Ilona Kallio, uinti, 200 m su
39. Lotte Borremans, maantiepyöräily, aika-ajot
51. Miko Pirinen, maantiepyöräily, aika-ajot
52. Lauri Kairikko, maantiepyöräily, maantieajo
54. Taavi Jaakola, telinevoimistelu, 6-ottelu
57. Essi Keskitalo, telinevoimistelu, 4-ottelu
58. Niilo Nikkola, telinevoimistelu, 6-ottelu
63. Elisabet Kapanen, maantiepyöräily, maantieajo
64. Sanni Tuukkanen, maantiepyöräily, aika-ajot
65. Lauri Kairikko, maantiepyöräily, aika-ajot
67. Sanni Tuukkanen, maantiepyöräily, maantieajo
74. Iiro Karppinen, telinevoimistelu, 6-ottelu
Robi-Lucas Honkanen, judo, -73 kg, karsiutui keräilyerissä
Jenna Kuosmanen, judo, -63 kg, karsiutui ensimmäisellä kierroksella
Isla Erkkilä, judo, -70 kg, karsiutui keräilyerissä
Lucas Eriksson, tennis, kaksinpeli, karsiutui toisella kierroksella
Ilona Haavisto, Milla Kotamäki, tennis, nelinpeli, karsiutuivat toisella kierroksella
Lukas Korsström, Lucas Eriksson, tennis, nelinpeli, karsiutuivat toisella kierroksella
Aleksi Hukkanen, judo, -81 kg, karsiutui ensimmäisellä kierroksella
Ilona Haavisto, tennis, kaksinpeli, karsiutui ensimmäisellä kierroksella
Milla Kotamäki, tennis, kaksinpeli, karsiutui ensimmäisellä kierroksella
Lukas Korsström, tennis, kaksinpeli, karsiutui ensimmäisellä kierroksella
Pamela Rantala, yleisurheilu, kiekonheitto, jäi ilman tulosta
DSQ Suomi, uinti, 4 x 100 m sekauintiviesti N, (Selma Laukkanen, Linnea Heikkilä, Venla Holma ja Riialiina Kiljala)
DNF Olavi Halonen, yleisurheilu, 10-ottelu
DNF Suomi, yleisurheilu, medley-viesti, pojat
DNF Hannu Sjöblom, yleisurheilu, 400 m aidat (finaalissa)
DSQ Axel Nisula, yleisurheilu, 100 m