Lillehammer 2016
Talvilajien nuorten olympialaiset kilpailtiin Norjassa 12.-21.2.2016. Kisat järjestettiin viidessä kaupungissa: Lillehammer, Hamar, Gjøvik, Øyer ja Oslo. 15-18 -vuotiaita urheilijoita osallistui kisoihin noin 1100 kaikkiaan 70 eri maasta. Nuorten olympialaiset ovat järjestyksessään neljännet: edelliset ovat olleet Singapore 2010, Innsbruck 2012 ja Nanjing 2014. Kisoissa oli kaikkiaan 3000 vapaaehtoista.
Suomen joukkue
Jääkiekko, alle 16-vuotiaat nuoret:
17 pelaajan joukkue
Maalivahdit:
1 Justus Annunen, K-Laser Oulu
30 Jimi Uusitalo, JYP Jyväskylä
Puolustajat:
2 Miska Kukkonen, FoPS Forssa
4 Tobias Åkerman, Sport Vaasa
5 Jasper Rannisto, HIFK Helsinki
6 Uula Ruikka, Kärpät Oulu
7 Toni Utunen, Tappara Tampere
9 Santeri Salmela, KooKoo Kouvola
Hyökkääjät:
8 Konsta Hirvonen, HIFK Helsinki
10 Rasmus Kupari, KooKoo Kouvola
15 Niklas Nordgren, HIFK Helsinki
16 Samuel Salonen, Jokerit Helsinki
18 Eetu Mäki, Sport Vaasa
19 Kalle Matikainen, Kärpät Oulu
20 Jesperi Kotkaniemi, Ässät Pori
21 Jesse Moilanen, Jokerit Helsinki
22 Arttu Nevasaari, Kärpät Oulu
Johtoryhmä:
Tommi Niemelä, päävalmentaja
Jukka Lamminaho, valmentaja
Toni Pasuri, maalivahtivalmentaja
Niklas Lindblad, lääkäri
Mika Uuttu, huoltaja
Pekka Peltola, joukkueenjohtaja
Jääkiekko, taitokilpailu:
Aleks Haatanen
Kiia Nousiainen.
Maastohiihto:
Rebecca Immonen Nastolan Naseva
Roosa Niemi Jämin Jänne
Remi Lindholm One Way Pro Team
Lauri Mannila Saloisten Reipas
Alppihiihto:
Riikka Honkanen Alpine Race Team Taabor
Sampo Kankkunen PHS Alppi
Mäkihyppy:
Andreas Alamommo Ounasvaaran Hiihtoseura
Yhdistetty:
Wille Karhumaa Ounasvaaran Hiihtoseura
Taitoluistelu:
Anni Järvenpää Tappara Taitoluistelu
Lauri Lankila Mikkelin Luistelijat
Pikaluistelu:
Jaakko Hautamäki Seinäjoen Urheilijat
Samuli Suomalainen Helsingin Luistinkiitäjät
Ampumahiihto:
Jenni Keränen Ahveniston Ampumahiihtäjät
Saana Lahdelma Mikkelin Hiihtäjät
Tuomas Harjula Tuusulan Voima Veikot
Otto-Eemil Karvinen Kontiolahden Urheilijat
Freestyle, slopestyle:
Anni Kärävä
Joona Sipola
Freestyle, skicross:
Minja Lehikoinen
Lumilautailu, slopestyle ja halfpipe:
Henna Ikola
Ville Mustonen
Elli Pikkujämsä
Rene Rinnekangas