Siirry sisältöön
Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Hallitus

Järjestön hallituksen muodostavat kesäolympialaisten jälkeisessä järjestön syyskokouksessa neljäksi vuodeksi valittu puheenjohtaja, kaksi varapuheenjohtajaa ja 8 hallituksen jäsentä sekä kaksi varajäsentä. Hallitukseen kuuluvista on aina kahden oltava aktiiviurheilijaa tai urheilijoita, joiden aktiiviuran päättymisestä on kulunut enintään kahdeksan vuotta. Urheilijavaliokunta tekee esityksen järjestön kokoukselle valittavista urheilijoiden edustajista.Näiden kahdeksan lisäksi hallitukseen kuuluu äänioikeutettuna aina Kansainvälisen olympiakomitean suomalainen jäsen tai jäsenet.

 

Nykyinen hallitus valittiin 21.11.2020 Vantaalla pidetyssä Suomen Olympiakomitean syyskokouksessa.

 

 

Jan Vapaavuori.

 

Puheenjohtaja Jan Vapaavuori

jan.vapaavuori@olympiakomitea.fi

 

 

 

1. varapuheenjohtaja Susanna Rahkamo

susanna@maxilla.fi

 

 

2. varapuheenjohtaja Sari Multala

sari.multala@eduskunta.fi

+358405317104

 

 

 

 

Marco Casagrande

marco.casagrande@palloliitto.fi

 

 

 

Sari Essayah

Kansainvälisen Olympiakomitean suomalaisjäsen

sari.essayah@eduskunta.fi

+358400252999

 

 

 

 

Markku Haapasalmi

markku.haapasalmi@hiihtoliitto.fi

+358400677211
 

 

 

Hanna Hartikainen

hanna.hartikainen@golf.fi

+358503877244

 

 

 

Tapio Korjus

tapio.korjus@kuortane.com

+358405740355

 

 

 

Katja Mjøsund

 

 

 

 

 

 

Esa Niemi

esa.niemi@niemi.fi

+358400452400

 

 

Mika Poutala

urheilijajäsen

mika@mikapoutala.fi

 

 

 

 

Emma Terho

Kansainvälisen                           Olympiakomitean                        suomalaisjäsen

+358505912145

emma.k.terho@gmail.com

 

 

 

Anni Vuohijoki

urheilijajäsen

+358504339195

anni@theprocess.fi

 

 

Varajäsenet

Kaisa Vikkula

kaisa.vikkula@voimistelu.fi

Erkka Westerlund

erkka.westerlund@lepoaika.fi

Hallituksen jäsenten sidonnaisuudet

Ohjausryhmät

Huippu-urheilun ohjausryhmäpuheenjohtaja Sari Multala

Seuratoiminnan ohjausryhmä – puheenjohtaja Susanna Rahkamo

Talousryhmä – puheenjohtaja Jan Vapaavuori

Huippu-urheilun pääyhteistyö­kumppanit

                                
                                     veikkaus_vaakalogo_white_rgb

                                
                                     finnair_logo_white_compressed

                                
                                     icepeak-logo-text-rgb-white_compressed

                                
                                     toyota_v_white_rgb

                                
                                     Aava Virta logo nega

                                
                                     Energiayhtiö St1:n logo