Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Hallitus

Järjestön hallituksen muodostavat kesäolympialaisten jälkeisessä järjestön syyskokouksessa neljäksi vuodeksi valittu puheenjohtaja, kaksi varapuheenjohtajaa ja 8 hallituksen jäsentä sekä kaksi varajäsentä. Hallitukseen kuuluvista on aina kahden oltava aktiiviurheilijaa tai urheilijoita, joiden aktiiviuran päättymisestä on kulunut enintään kahdeksan vuotta. Urheilijavaliokunta tekee esityksen järjestön kokoukselle valittavista urheilijoiden edustajista.Näiden kahdeksan lisäksi hallitukseen kuuluu äänioikeutettuna aina Kansainvälisen olympiakomitean suomalainen jäsen tai jäsenet.

Nykyinen hallitus valittiin 26.11.2016 Lahdessa pidetyssä Suomen Olympiakomitean syyskokouksessa.

Järjestön hallituksen muodostavat kesäolympialaisten jälkeisessä järjestön syyskokouksessa neljäksi vuodeksi valittu puheenjohtaja, kaksi varapuheenjohtajaa ja 8 hallituksen jäsentä sekä kaksi varajäsentä. Hallitukseen kuuluvista on aina kahden oltava aktiiviurheilijaa tai urheilijoita, joiden aktiiviuran päättymisestä on kulunut enintään kahdeksan vuotta. Urheilijavaliokunta tekee esityksen järjestön kokoukselle valittavista urheilijoiden edustajista.Näiden kahdeksan lisäksi hallitukseen kuuluu äänioikeutettuna aina Kansainvälisen olympiakomitean suomalainen jäsen tai jäsenet.

Nykyinen hallitus valittiin 26.11.2016 Lahdessa pidetyssä Suomen Olympiakomitean syyskokouksessa.

 

 

 

Puheenjohtaja Timo Ritakallio

timo.ritakallio@olympiakomitea.fi

 

 

 

1. varapuheenjohtaja Susanna Rahkamo

susanna@maxilla.fi

 

 

2. varapuheenjohtaja Jukka Rauhala

jukka.rauhala@kolumbus.fi

 

 

 

Sari Essayah

Kansainvälisen Olympiakomitean suomalaisjäsen

sari.essayah@eduskunta.fi

 

+358400252999
 

 

Olli-Pekka Karjalainen

olli-pekka.karjalainen@live.fi

+358407545109

 

 

 

Eki Karlsson

eki.karlsson@suomenlatu.fi

+358443283286
 

 

Lasse Mikkelsson

lasse.mikkelsson@pajulahti.com

+358447755343
 

 

Sari Multala

sari.multala@eduskunta.fi

+358405317104
 

 

Matti Nurminen

matti.nurminen@finhockey.fi

+358505456459

 

 

 

 

Arja Sääkslahti

arja.saakslahti@jyu.fi

 

 

Emma Terho

Kansainvälisen                           Olympiakomitean                        suomalaisjäsen

+358505912145

 

emma.k.terho@gmail.com

 

 

 

 

Anne Vierelä

anne.vierela@voimistelu.fi
 

 

Antti Zitting

antti.zitting@basket.fi

 

Varajäsenet

Juhani Pakari
Anne Taulu

Ohjausryhmät

Huippu-urheilu
Puheenjohtaja Olli-Pekka Karjalainen

Kansainväliset asiat
Puheenjohtaja Susanna Rahkamo

Liikkeen lisääminen
Puheenjohtaja Arja Sääkslahti

Olosuhteet
Puheenjohtaja Anne Vierelä

Talous- ja osakeyhtiön hallitus
Talousryhmän puheenjohtaja Jukka Rauhala
Osakeyhtiön hallituksen puheenjohtaja Mikko Salonen

 

Varajäsenet

Juhani Pakari
Anne Taulu

Ohjausryhmät

Huippu-urheilu
Puheenjohtaja Olli-Pekka Karjalainen

Kansainväliset asiat
Puheenjohtaja Susanna Rahkamo

Liikkeen lisääminen
Puheenjohtaja Arja Sääkslahti

Olosuhteet
Puheenjohtaja Anne Vierelä

Talous- ja osakeyhtiön hallitus
Talousryhmän puheenjohtaja Jukka Rauhala
Osakeyhtiön hallituksen puheenjohtaja Mikko Salonen