Yhteystiedot
Sähköpostiosoitteemme ovat muodossa etunimi.sukunimi@olympiakomitea.fi
Eija Alaja
asiantuntija

Seuratoiminta, Sinettiseurat

0400617531

Sari Aro
tietojärjestelmäassistentti

Jäsenjärjestöpalvelut, Suomisportin ja Sporttirekisterint asiakaspalvelu liitoille. Henkilöasiakkaat: otattehan yhteyttä omaan lajiliittoonne.

0407561148

Peter Brüll
projektipäällikkö

EYOF –kisat

0405306052

Anu Helin
liiketoimintajohtaja

Wellness

0503567234

Anna Iso-Ahola
vastaava tuottaja, viestintä

Unelmat liikkeelle / Suomi 100 –juhlavuosi

0400269294

Sami Kalaja
johtaja, Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskus

Osaamisohjelma

0400388048

Anna Kirjavainen
asiantuntija

Seuratoiminta, huippu-urheiluseurat ja lajien valmennusjärjestelmät

0503446473

Nelli Kuokka
johtaja, viestintä ja yhteiskuntasuhteet (vt.)

0408227130

Sari Kuosmanen
projektipäällikkö

Johtaa kuin nainen -hanke

0401581324

Olli-Pekka Kärkkäinen
lajiryhmävastaava, kestävyyslajit

Ampumahiihto – Hiihto – Pyöräily – Suunnistus – Triathlon – Uinti – Yleisurheilu: kestävyysjuoksu ja kävely

0505162234

Ville Köngäs
liiketoimintapäällikkö

Olympiajoukkueen yritysyhteistyö

0406610769

Riikka Lahti
asiantuntija

Jäsenjärjestöpalvelut

0445440656

Mika Lehtimäki
johtaja, lajiryhmävastaava

Huippuvaiheen ohjelma. Nopeus/teholajit; Pikaluistelu – Taitoluistelu – Voimistelu – Yleisurheilu: heitot, hypyt, ottelut, pikajuoksut.

0405546200

Matleena Livson
erityisasiantuntija,

Liikunnallinen elämäntapa, Liikkujan polku -verkosto

0407702924

Kimmo Mustonen
valmennuspäällikkö, vammaisurheilun lajiryhmävastaava, paralympialaiset

Suomen Paralympiakomitea

0505669869

Pekka Nikulainen
johtaja, Lisää liikettä -yksikkö

Lasten liike; Aktiivinen arki; Seuratoiminta

0400387326

Mika Noronen
Viestintäpäällikkö

Huippu-urheilu

0405048714

Jan Norra
erityisasiantuntija

Liikunnan ja urheilun olosuhdetyö

0405751717

Ulla Nykänen
asiantuntija

Aikuisten harrasteliikunta

0503737636

Tuula Paataja
viestintäpäällikkö

Lisää liikettä

0405210000

Leena Paavolainen
varajohtaja, Huippu-urheiluyksikkö

johtaja, kisayksikkö

0400229652

Jukka Pekkala
projektipäällikkö

Suomi 100 -Unelmat liikkeelle

0405621989

Pia Pekonen
valmennusosaamisen kehittäminen

0407020666

Katja Saarinen
kehittämispäällikkö

Suomen Paralympiakomitea

0503790959

Pasi Sarkkinen
lajiryhmävastaava

Kamppailulajit ja osa taito-teholajeista Judo – Karate – Miekkailu – 5-ottelu – Nyrkkeily – Paini – Painonnosto. Taekwondo

0503600036

Mikko Selin
liiketoimintajohtaja

Lisää liikettä yritysyhteistyö

0505967086

Saija Suominen
liikunta-aktivaattori

Suomi 100 -Unelmat liikkeelle (Helsinki)

Laura Tast
asiantuntija, Lasten ja nuorten urheilu

0505548040

Jukka Tirri
asiantuntija

Opiskelijahuippu-urheilu, Universiadit, URA-säätiön asiamies

0447800213

Niina Toroi
erityisasiantuntija

kansainväliset suhteet

0406722220

Suvi Voutilainen
koordinaattori, Lisää liikettä -yksikkö

Käytännön asiat: Sinettiseurat, kasvaurheilijaksi.fi, Liikkujan polku, Ilo kasvaa liikkuen

0440944505

Kimmo Yli-Jaskari
lajiryhmävastaava

Tarkkuuslajit ja osa teho-kestävyyslajeista Ammunta – Curling – Golf – Jousiammunta – Keilailu – Melonta – Soutu

0400665236

Satu Ålgars
asiantuntija

työyhteisöliikunta, Liikunnan ja hyvinvoinnin palveluketju

0505831696