Ilkka Herola ehdolle KOK:n urheilijavaliokuntaan

Kuva: Jesse Väänänen

Yhdistetyn hiihtäjä, MM-hopeamitalisti ja kolminkertainen olympiaedustaja Ilkka Herola on ehdolla Kansainvälisen Olympiakomitean (KOK) urheilijavaliokuntaan. Urheilijavaliokunnan tehtävänä on tuoda urheilijoiden ääni kuuluville KOK:n päätöksenteossa. 

Ehdokkuuteensa pääteemoiksi Herola on nostanut ilmastotyön, urheilun pelisäännöt ja reilun kilpailun sekä urheilijoiden kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin.

–  Ilman lumisia talvia ei ole talviurheilua. Kilpailupaikat alkavat käydä vähiin, kun sopivia sääolosuhteita on yhä vaikeampi löytää. Talviurheilun haasteet ovat osa laajempaa huolta maapallon tilasta. On päättäjien, mutta myös meidän kaikkien yhteinen vastuu tehdä päätöksiä ja ratkaisuja, jotka jarruttavat ilmastonmuutosta. Kansainvälisen urheilun päätöksentekijöiltä toivon läpinäkyvyyttä ja vastuullisuutta, esimerkiksi kilpailukalenterien rakentamiseen tai sponsorien ja yhteistyökumppanien valintaan. Näitä toimia ja vaikuttamismahdollisuuksia haluan olla lisäämässä. Aktiiviurheilijana haluan olla tuomassa esille, että on urheilijan vastuulla toimia rehellisesti ja sääntöjä kunnioittaen – kaikessa tekemisessä. Lisäksi haluan olla nostamassa urheilijoiden kokonaisvaltaista hyvinvointia, ”Winning Well” -asennetta. Todellinen menestys on enemmän kuin mitalit. Urheilun tulisi olla turvallista, yhdenvertaista sekä tukea urheilijoiden kasvua yksilöinä, Herola kiteyttää.

Suomen Olympiakomitean puheenjohtaja Petteri Kilpinen on iloinen Ilkan ehdokkuudesta. 

–  Ilkka on urheilijana mitä parhain esikuva – periksiantamaton ja positiivinen persoona. Hän uskaltaa tuoda esille urheilun epäkohtia ja samalla hänellä on aito halu myös tehdä asioiden eteen tekoja.

Herolan ehdokkuudesta päättävät Milano Cortinassa kisaavat urheilijat, jotka äänestävät 11:sta ehdokkaasta kaksi edustajikseen urheilijavaliokuntaan. Samalla yksi merkittävä suomalainen aikakausi päättyy, kun valiokunnan nykyinen puheenjohtaja sekä valiokunnan jäsenenä vuodesta 2018 asti ollut Emma Terho päättää kautensa.

Kilpinen kiittää Terhoa vahvasta vaikuttamis- ja johtamistyöstä KOK:ssa. 

– Emma on tehnyt huikeaa työtä KOK:n urheilijavaliokunnassa, josta koko suomalainen urheiluyhteisö voi olla ylpeä. Toivomme, että Ilkka pääsee jatkamaan tätä tärkeää työtä, toteaa Kilpinen.

KOK:n urheilijavaliokuntaa oli vuonna 1981 perustamassa KOK:n pitkäaikainen suomalaisjäsen Peter Tallberg. Suomalaisurheilijoista komiteassa ovat aiemmin vaikuttaneet Jari Kurri (2002-2006), Saku Koivu (2006-2014) sekä Emma Terho (2018-2026, vuodesta 2021 lähtien puheenjohtajana).