
Suomen Olympiakomitean edustajat saivat merkittäviä paikkoja Euroopan olympiakomiteoiden (EOC) työryhmissä. Esport-komitean puheenjohtajaksi valittiin jo aikaisemmin keväällä Emma Terho.
– Suomen Olympiakomitean kansainvälisen työn tavoitteena on vaikuttaa urheilun ja liikunnan päätöksenteon ytimessä. Haluamme olla viemässä olympialiikettä vastuulliseen ja moderniin suuntaan, jossa tekemisen ytimessä on läpinäkyvä kansainvälinen yhteistyö ja tiedonvaihto. E-urheilu on menossa kovaa vauhtia eteenpäin ja erityisesti Emman Esport-komiteapaikan myötä haluamme olla etujoukoissa ratkaisemassa perinteisten lajien ja uusien E-urheilulajien yhteistyötä, kuvailee Olympiakomitean puheenjohtaja Petteri Kilpinen.
Työryhmät valitsi EOC:n hallitus ja edustus on nelivuotinen kaudelle 2025–2029.
Vahvistetut työryhmäpaikat Suomelle ovat:
- Tapio Korjus, olympiavoittaja ja urheiluvaikuttaja: Culture and Education -komitea
- Elina Laine, Suomen Olympiakomitean vastuullisuuspäällikkö: Sustainability and Active Society -komitea
- Emilia Ottela, Suomen Olympiakomitean hallintojohtaja: Digitalization, Technology and AI -komitea
Aikaisemmin tänä vuonna EOC valitsi Juha Viertolan jatkamaan eettisten asioiden komiteassa.
Euroopan Olympiakomiteat vastaavat olympialiikkeen ja -aatteen edistämisestä Euroopassa. Neljän vuoden välein järjestettävät Euroopan kisat (European Games) sekä kahden vuoden välein järjestettävät Euroopan nuorten Olympiafestivaalit ovat EOC:n järjestämiä urheilutapahtumia. Lisäksi EOC kokoaa Euroopan maat vuosittain yhteen seminaareihin sekä vuosikokoukseen, jossa määritellään eurooppalaisen liikunnan ja urheilun suuntaviivoja.