Suomen Olympiavoittajien puheenjohtajaksi valittiin Tapio Korjus

Suomen Olympiavoittajien vuosikokous pidettiin 12.1.20232 Olympiastadionilla Helsingissä.

Yhdistyksen vuosikokouksessa käydyn runsaan keskustelun päätteeksi, Suomen Olympiavoittajat päättivät, että yhdistyksen tulee seurata entistä tarkemmin liikuntaelämän tapahtumia. Mielenkiinto kohdistuu luonnollisesti erityisesti kilpa- ja huippu-urheilun asemaan sekä sen kehittämis- ja edistämistoimiin yhteiskunnassamme ja järjestössä.

Yhdistys on myös valmis tarvittaessa tarjoamaan jäsentensä kokemuksiin perustuvaa apuaan, mikäli sellaista erityisesti kilpaurheilun alueella halutaan.

Yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti Tapio Korjus toimikaudelle 2023–2024. Monivuotinen yhdistyksen puheenjohtaja Pertti Ukkola valittiin yhdistyksen kunniapuheenjohtajaksi.

Erovuoroiset hallituksen jäsenet Tomi Poikolainen, Veikko Kankkonen ja Marja-Liisa Kirvesniemi valittiin jatkokaudelle 2023–2024. Muut hallituksen jäsenet ovat Sami Jauhojärvi, Juha Mieto ja Marjut Rolig.