Friuli-Venezia Giulia 2023
Euroopan nuorten talviolympiafestivaalit järjestettiin Italian Friuli-Venezia Giuliassa 21.-28.1.2023.
Friuli-Venezia Giuliassa kilpailtiin seuraavissa lajeissa: alppihiihto, ampumahiihto, maastohiihto, curling, taitoluistelu, freestylehiihto (slopestyle ja big air), ski cross, jääkiekko, vuorihiihto, short track -luistelu, mäkihyppy, lumilautacrossi ja suurpujottelu, lumilautailu (slopestyle ja big air) sekä yhdistetty.
Suomen joukkue saavutti kisoista yhdeksän mitalia ja 18 pistesijaa.
-
(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa ja urheiluakatemiansa.)
Alppihiihto
Kaisu Jaakkola, 2006, GrIFK Alpine
Aada Kanto, 2005, Porin Slalomseura, Kuopion alueen urheiluakatemia
Aada Marttila, 2006, Kuopio Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia
Isabel Söderström, 2005, GrIFK AlpineRene Linnatsalo, 2005, Ruka Slalom, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Felix Maksimow, 2006, GrIFK Alpine
Jasper Palosaari, 2005, HYSS, Kuopion alueen urheiluakatemia
Altti Pyrrö, 2006, Helsinki Ski Club, Lapin urheiluakatemiaArttu Niemelä, valmentaja
Mika Kanto, valmentaja
Sami Raittinen, valmentajaAmpumahiihto
Eveliina Hakala, 2006, Ahveniston ampumahiihtäjät, Urheiluakatemia Tavastia
Inka Hämäläinen, 2005, Kontiolahden Urheilijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Saga Hurskainen, 2005, Kontiolahden Urheilijat, Joensuun urheiluakatemia
Pinja Yläharju, 2005, Imatran Urheilijat, Etelä-Savon urheiluakatemiaAkseli Kirjavainen, 2006, Puijon Hiihtoseura, Kuopion alueen urheiluakatemia
Jimi Klemettinen, 2005, Soisalon ampumahiihtäjät, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Kaapo Saarinen, 2006, Lahden Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Rasmus Saarinen, 2005, Hollolan Urheilijat, Päijät-Hämeen urheiluakatemiaMaija Holopainen, valmentaja
Virpi Tuokko, valmentaja
Petri Hara, suksihuolto
Antti Suoniemi, suksihuoltoFreestylehiihto
Lina Häggström, 2006, Moebius, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Liina Kuivalainen, 2005, Levi Ski Club, Vuokatti-Ruka urheiluakatemiaAimo Mandelin, 2006, Ruka Slalom, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Jaakko Koskinen, 2006, KSBD, Vuokatti-Ruka urheiluakatemiaJuha Mourujärvi, valmentaja
Jääkiekko, tytöt
Maalivahdit
Kerttu Kuja-Halkola, 2007, JYP
Emilia Piekkari, 2007, TIHC/HTUHC, Lapin urheiluakatemiaPuolustajat
Nelly Andersson, 2007, Titaanit/HIFK, Etelä-Kymenlaakson urheiluakatemia
Sara Holopainen, 2007, KJT-Haukat
Iiris Hämäläinen, 2007, Rockets
Vilma Nurmisto, 2007, Forssan Palloseura
Elli Pohjanaho, 2007 HC Nokia/Ilves
Enni Riikonen, 2007, Kiekkohait/Salo HT
Riia Saarni, 2007, HaKi/K-EspooHyökkääjät
Anastasia Borodina, 2008, Raision Nuorisokiekko
Abigail Byskata, 2007, Team Kuortane
Leni Granroth, 2008, EVU, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Ella-Sofia Hautala, 2008, Hermes
Laura Kivelä, 2008, Kärpät
Julia Kuhta, 2008, HJK/HIFK, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Eva Lamberg, 2007, HPK, Urheiluakatemia Tavastia
Annika Marjatsalo, 2007, PaRa
Noora Puhto, 2008, KJT-HAUKAT
Senja Siivonen, 2008, Lukko/UJK, Lapin urheiluakatemia
Jannika Sten, 2008, PelicansMika Väärälä, päävalmentaja
Marjo Voutilainen, valmentaja
Vesa Lehtonen, valmentaja
Severi Kinnunen, maalivahtivalmentaja
Janne Hautamaa, huoltaja
Tarja Koski, fysioterapeutti
Sofia Pohjanen, joukkueenjohtajaJääkiekko, pojat
Maalivahdit
Veeti Louhivaara, 2006, JYP, Jyväskylän urheiluakatemia
Aatu Myllykangas, 2006, Kärpät, Ouluseutu urheiluakatemiaPuolustajat
Onni Amhamdi, 2006, Pelicans
Veikka Mononen, 2006, KalPa, Kuopion alueen urheiluakatemia
Toni Nyman, 2006, HIFK, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Heikki Peipinen, 2006, Kärpät, Ouluseutu urheiluakatemia
Atte Vikla, 2006, Jokerit, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Viljami Vuorinen, 2006, Rauman LukkoHyökkääjät
Matvey Butkovskiy, 2006, Jukurit, Etelä-Savon urheiluakatemia
Vertti Haikala, 2006, Pelicans, Päijät-Hämeen urheiluakatemia
Aatu Heinänen, 2006, HIFK
Joakim Hirschovits-Gerz, 2006, HIFK
Jonatan Hirschovits-Gerz 2006, HIFK, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Robin Huttunen, 2006, HPK
Aatu Karvinen, 2006, Jokerit
Benjamin Pietilä, 2006, Kärpät, Ouluseutu urheiluakatemia
Kasper Pikkarainen, 2006, TPS, Turun seudun urheiluakatemia
Tuukka Heiskanen, 2006, Tappara
Leo Tuuva, 2006, Rauman Lukko
Roope Rajala, 2006, Tappara, Tampereen urheiluakatemiaMarko Kauppinen, päävalmentaja
Markku Erholtz, valmentaja
Jukka Hentunen, valmentaja
Roope Koistinen, maalivahtivalmentaja
Joonas Ruosteinen, videovalmentaja
Iiro Välimäki, lääkäri
Oskari Korpikari, fysioterapeutti
Marko Yliniemi, huoltaja
Kai Halme, joukkueenjohtajaLumilautailu
*Ville Jukola, 2007, Helsingin Lumilautailijat
Erik Jurmu, 2007, Rukan Lumilautailijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia*Jukola loukkasi itseään eikä pysty osallistumaan EYOF-kisoihin. Hänen tilalleen joukkueeseen nousee Ransu Rutonen, 2006, Rukan Lumilautailijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia.
Saku Tiilikainen, valmentaja
Maastohiihto
Ella Noora Haapalehto, 2005, Lempäälän Kisa, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Nelli-Lotta Karppelin, 2006, Limingan Niittomiehet, Ouluseutu urheiluakatemia
Silva Kemppi, 2005, Espoon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Selene Rossi, 2005, Espoon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemiaJesse Kähärä, 2005, Mikkelin Hiihtäjät, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Juho Länsiluoto, 2005, Pakilan Veto, Urhea
Anton Packalén, 2005, Espoon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Akseli Pitkänen, 2005, Teiskon Urheilijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemiaJaakko Halonen, päävalmentaja
Miikka Kinnunen, valmentaja
Timo Suntela, huoltopäällikkö
Toni Ketelä, suksihuoltoMäkihyppy
Sofia Mattila, 2006, Jokilaakson Mäkiseura, Jyväskylän urheiluakatemia
Tuomas Kinnunen, 2005, Lahden Hiihtoseura, Päijät-Hämeen urheiluakatemia
Tuomas Meis, 2005, Siilinjärven Ponnistus, Kuopion alueen urheiluakatemiaKimmo Yliriesto, valmentaja
Miran Zupancic, huoltoTaitoluistelu
Iida Karhunen, 2008, Lappeenrannan Taitoluistelijat, Etelä-Karjalan urheiluakatemia
Matias Lindfors, 2007, Espoon Jäätaiturit
Laura Karhunen, valmentaja
Viveca Lindfors, valmentajaYhdistetty
Alva Thors, 2005, Vörå IF, Vaasan seudun urheiluakatemia
Julia Äikiä, 2006, Jyväskylän Hiihtoseura, Jyväskylän urheiluakatemiaEeli Keränen, 2006, Jyväskylän Hiihtoseura, Jyväskylän urheiluakatemia
Juho Ojala, 2006, Siilinjärven Ponnistus, Kuopion alueen urheiluakatemia
Eetu Pulju, 2005, Ounasvaaran Hiihtoseura, Lapin urheiluakatemia
Peter Räisänen, 2006, Taivalkosken Kuohu, Kuopion alueen urheiluakatemiaLasse Moilanen, tyttöjen päävalmentaja
Kai Kovaljeff, poikien päävalmentaja
Jouko Karjalainen, huolto
Timo Heikkilä, huoltoJoukkueen yleisjohto:
Kimmo Mustonen, joukkueenjohtaja, p. 050 566 9869
Miia Ruusinen, joukkueen apulaisjohtaja, p. 050 532 7176
Pia Pekonen, joukkueen apulaisjohtaja, p. 040 7020666
Liina-Maija Rummukainen, viestintä, p. 044 240 4757
Antti Maaninka, fysioterapeutti
Eero Mikkelä, urheilupsykologi
Sanna Pylkkänen, fysioterapeutti
Tia Ventto, lääkäri
Wille Karhumaa, urheilijalähettiläs -
Suomen joukkueen sijoitukset EYOF-kisoissa 2023:
1.Iida Karhunen, taitoluistelu
1.Lina Häggström, freestyle, big air
1.Lina Häggström, freestyle, slopestyle
2.Liina Kuivalainen, freestyle, slopestyle
2.Silva Kemppi, maastohiihto, 5 km (v)
2.Silva Kemppi, maastohiihto, 7,5 km (p)
2.Suomi, maastohiihto, sekajoukkueviesti (Jesse Kähärä, Selene Rossi, Akseli Pitkänen, Silva Kemppi)
3.Suomi, jääkiekko, pojat
3.Suomi, jääkiekko, tytöt
4.Aimo Mandelin, freestyle, big air
4.Ella Noora Haapalehto, maastohiihto, sprintti
4.Erik Jurmu, lumilautailu, big air
4.Liina Kuivalainen, freestyle, big air
6.Akseli Pitkänen, maastohiihto, 10 km (p)
6.Akseli Pitkänen, maastohiihto, sprintti
6.Matias Lindfors, taitoluistelu
6.Selene Rossi, maastohiihto, 7,5 km (p)
6.Suomi, mäkihyppy, joukkuemäki (Sofia Mattila, Tuomas Meis, Julia Äikiä, Tuomas Kinnunen)
7.Aimo Mandelin, freestyle, slopestyle
7.Inka Hämäläinen, ampumahiihto, 10 km
7.Inka Hämäläinen, ampumahiihto, 6 km
7.Jesse Kähärä, maastohiihto, sprintti
7.Jimi Klemettinen, ampumahiihto, 7,5 km
7.Suomi, ampumahiihto, sekajoukkueviesti (Saga Hurskainen, Inka Hämäläinen, Kaapo Saarinen, Jimi Klemettinen)
7.Suomi, mäkihyppy, joukkuemäki (Tuomas Meis, Eeli Keränen, Juho Ojala, Tuomas Kinnunen)
7.Suomi, yhdistetty, sekajoukkuekilpailu (Alva Thors, Julia Äikiä, Peter Räisänen, Eetu Pulju)
8.Erik Jurmu, lumilautailu, slopestyle
9.Ella Noora Haapalehto, maastohiihto, 7,5 km (p)
9.Jaakko Koskinen, freestyle, big air
10.Anton Packalén, maastohiihto, sprintti
10.Nelli-Lotta Karppelin, maastohiihto, sprintti
10.Selene Rossi, 5 km (v)
11.Jimi Klemettinen, ampumahiihto, 12,5 km
11.Nelli-Lotta Karppelin, 5 km (v)
11.Ransu Rutonen, lumilautailu, big air
13.Ransu Rutonen, lumilautailu, slopestyle
13.Silva Kemppi, maastohiihto, sprintti
13.Tuomas Kinnunen, mäkihyppy, HS 102
14.Juho Länsiluoto, maastohiihto, 7,5 km (v)
14.Selene Rossi, maastohiihto, sprintti
15.Jaakko Koskinen, freestyle, slopestyle
16.Aada Kanto, alppihiihto, pujottelu
16.Nelli-Lotta Karppelin, maastohiihto, 7,5 km (p)
16.Sofia Mattila, mäkihyppy, HS 102
17.Julia Äikiä, yhdistetty, normaalimäki
18.Jesse Kähärä, maastohiihto, 10 km (p)
19.Rasmus Saarinen, ampumahiihto, 7,5 km
20.Akseli Pitkänen, maastohiihto, 7,5 km (v)
20.Juho Länsiluoto, maastohiihto, 10 km (p)
20.Kaapo Saarinen, ampumahiihto, 12,5 km
21.Eveliina Hakala, ampumahiihto, 6 km
21.Jasper Palosaari, alppihiihto, pujottelu
21.Tuomas Meis, mäkihyppy, HS 102
22.Aada Marttila, alppihiihto, super-G
23.Aada Kanto, alppihiihto, suurpujottelu
25.Isabel Söderström, alppihiihto, suurpujottelu
26.Saga Hurskainen, ampumahiihto, 10 km
26.Saga Hurskainen, ampumahiihto, 6 km
26.Aada Kanto, alppihiihto, super-G
27.Jesse Kähärä, maastohiihto, 7,5 km (v)
28.Kaisu Jaakkola, alppihiihto, suurpujottelu
29.Anton Packalén, maastohiihto, 10 km (p)
29.Peter Räisänen, yhdistetty, normaalimäki
30.Felix Maksimow, alppihiihto, suurpujottelu
31.Eetu Pulju, yhdistetty, normaalimäki
31.Ella Noora Haapalehto, 5 km (v)
31.Isabel Söderström, alppihiihto, super-G
33.Felix Maksimow, alppihiihto, pujottelu
33.Juho Länsiluoto, maastohiihto, sprintti
33.Rene Linnatsalo, alppihiihto, super-G
34.Eeli Keränen, yhdistetty, normaalimäki
35.Juho Ojala, yhdistetty, normaalimäki
35.Rene Linnatsalo, alppihiihto, pujottelu
35.Kaisu Jaakkola, alppihiihto, super-G
36.Rene Linnatsalo, alppihiihto, suurpujottelu
37.Felix Maksimow, alppihiihto, super-G
39.Jasper Palosaari, alppihiihto, suurpujottelu
40.Anton Packalén, maastohiihto, 7,5 km (v)
43.Altti Pyrrö, alppihiihto, suurpujottelu
44.Pinja Yläharju, ampumahiihto, 10 km
45.Akseli Kirjavainen, ampumahiihto, 7,5 km
46.Altti Pyrrö, alppihiihto, super-G
47.Jasper Palosaari, alppihiihto, super-G
52.Pinja Yläharju, ampumahiihto, 6 km
55.Eveliina Hakala, ampumahiihto, 10 km
56.Rasmus Saarinen, ampumahiihto, 12,5 km
57.Akseli Kirjavainen, ampumahiihto, 12,5 km
59.Kaapo Saarinen, ampumahiihto, 7,5 k
DNF Aada Marttila, alppihiihto, pujottelu
DNF Aada Marttila, alppihiihto, suurpujottelu
DNF Altti Pyrrö, alppihiihto, pujottelu
DNF Isabel Söderström, alppihiihto, pujottelu
DNF Kaisu Jaakkola, alppihiihto, pujottelu
DNS Alva Thors, yhdistetty, normaalimäki