Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Buenos Aires 2018

Nuorten kesäolympialaiset järjestetään Buenos Airesissa Argentiinassa 6.-18.10.2018. Nuorten olympialaisissa 15-18-vuotiaat kilpailevat kaikkiaan 32 eri lajissa, joista neljä esitellään Buenos Airesissa uusina nuorten olympialajeina.

Lajeina ovat tanssiurheilu, kiipeily, karate, pikarullaluistelu, uinti, uimahypyt, yleisurheilu, jousiammunta, sulkapallo, 3 vs. 3 koripallo, beach käsipallo, beachvolley, nyrkkeily, melonta, pyöräily, ratsastus, kalpamiekkailu, futsal, voimistelu, golf, maahockey, judo, painonnosto, paini, nykyaikainen viisiottelu, soutu, rugby, taekwondo, tennis, pöytätennis, ammunta, triathlon ja purjehdus. Squash ja poolo nähdään kisoissa näytöslajeina.

Suomen joukkue nuorten olympialaisiin valittiin 15.8.2018.

Nuorten kesäolympialaiset, Buenos Aires, Argentiina, 6.-18.10.2018

Olympic Channel live

Aikataulu ja tulokset

Suomen joukkueen esite

Suomen joukkueen urheilijat

 

Ammunta (1):

Viivi Kemppi
Laji: Ilmakivääri
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Kouvola
Seura: Myllykosken Ampujat
Urheiluakatemia:
Kouvolan urheiluakatemia / Kouvolan yhteislyseon lukio
Valmentaja: Jukka Jokinen

 

Golf (2):

Eemil Alajärvi
Laji: Golf
Syntymävuosi: 2000
Kotipaikka: Turku
Seura: Aurinko Golf, Naantali
Urheiluakatemia:
Turun seudun urheiluakatemia / Kerttulin urheilulukio
Valmentaja: Timo Karvinen

Elina Saksa
Laji: Golf
Syntymävuosi: 2000
Kotipaikka: Turku
Seura: Aura golf
Urheiluakatemia:
Turun seudun urheiluakatemia / Kerttulin urheilulukio
Valmentaja: Mikael Piltz


Judo (1):

Turpal Doukajev
Laji:
Judo
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Hämeenlinna
Seura: Hämeenlinnan Judoseura
Urheiluakatemia ja oppilaitos:
Tavastia urheiluakatemia / Hämeenlinnan lyseon urheilulukio
Valmentaja: Olli Paasimaa


Pöytätennis (1):

Annika Lundström
Laji: Pöytätennis
Syntymävuosi: 2000
Kotipaikka: Helsinki
Seura: Mejlans Bollförening, Helsinki
Urheiluakatemia:
Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia / Gymnasiet Lärkän, Helsinki
Valmentaja:  Anders Lundström


Rytminen voimistelu (1):

Aurora Arvelo
Laji: Rytminen voimistelu
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Helsinki
Seura: Olarin Voimistelijat
Urheiluakatemia:
Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia / Munkkiniemen yhteiskoulu
Valmentaja: Larisa Gradyanova


Telinevoimistelu (1):

Ada Hautala
Laji: Telinevoimistelu
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Oulu
Seura: Oulun Pyrintö
Urheiluakatemia:
Ouluseutu urheiluakatemia / Kastellin koulu
Valmentaja: Pauliina Savola


Uimahypyt (1):

Ronja Rundgren
Laji: 
Uimahypyt
Syntymävuosi: 
2002
Kotipaikka: 
Vantaa
Seura: 
Vantaa Diving
Urheiluakatemia:
Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia / Mäkelänrinteen urheilulukio
Valmentaja: Tanja Piekkanen


Uinti (4):

Alexey Belfer
Laji: 
50 m vu
Syntymävuosi: 
2000
Kotipaikka: 
Espoo
Seura: 
Orca, Helsinki
Urheiluakatemia ja oppilaitos:

Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia / Sotungin lukio
Valmentaja:
Kelpo Lerkka

Nea-Amanda Heinola
Lajit: 50 m su, 50 m pu, 50 m vu, 100 m vu, 200 m vu, 200 m sku
Syntymävuosi: 2000
Kotipaikka: Nummela
Seura: Nummelan Kisaajat
Oppilaitos: Vihdin lukio
Valmentaja: Esa Sievinen

Roni Kallström
Lajit: 50 m su, 100 m su, 200 m su
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Espoo
Seura: Cetus, Espoo
Urheiluakatemia:
Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia / Espoonlahden lukio
Valmentaja: Timo Peltola

Laura Lahtinen
Lajit: 50 m ru, 100 m ru, 200 m ru, 100 m pu.
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Helsinki
Seura: Helsingfors Simsellskap
Urheiluakatemia:
Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia / Käpylän peruskoulu
Valmentaja: Matti Mäki

 

Yleisurheilu (13):

Johanna Kylmänen
Laji: 100m
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Raisio
Seura: Raision Kuula
Urheiluakatemia:
Turun seudun urheiluakatemia
Valmentaja: Ari Kylmänen

Nathalie Blomqvist
Laji:
Yleisurheilu, 1500 m
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Pedersöre
Seura: IK Falken
Urheiluakatemia:
Vaasan seudun urheiluakatemia / Vöyrin urheilulukio
Valmentaja: Caroline Smedberg

Alisa Virtanen
Laji: 800 m
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Jyväskylä
Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat
Urheiluakatemia:
Jyväskylän urheiluakatemia / Schildtin lukio, Jyväskylä
Valmentaja: Kari Virtanen

Julius Mäkinen
Laji: 
3000 m
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Helsinki
Seura: Tampereen Pyrintö
Urheiluakatemia:
Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia / Mäkelänrinteen urheilulukio
Valmentaja: Juha Väätäinen

Kia Laisi
Laji: 400 m aidat
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Espoo
Seura: Espoon Tapiot
Urheiluakatemia:
Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia / Mäkelänrinteen lukio
Valmentaja: Mika Ruuskanen

Eemil Helander
Laji: 2000 m esteet
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Petäjävesi
Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat
Urheiluakatemia:
Jyväskylän urheiluakatemia / Schildtin lukio, Jyväskylä
Valmentaja: Ari Nummela

Pinja Kotinurmi
Laji: 2000 m esteet
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Lahti
Seura: Lahden ahkera
Urheiluakatemia:
Päijät-Hämeen urheiluakatemia / Lahden lyseo
Valmentaja: Mikko Rajaniemi

Jessica Kähärä
Laji: Korkeushyppy
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Mikkeli
Seura: Mikkelin Kilpa-Veikot
Urheiluakatemia:
Etelä-Savon urheiluakatemia / Mikkelin lukio
Valmentajat:
Katja Kuusela, Juha Isolehto

Arttu Mattila
Laji: Korkeushyppy
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Äänekoski
Seura: Äänekosken Urheilijat
Urheiluakatemia:
Jyväskylän urheiluakatemia / Schildtin lukio, Jyväskylä
Valmentajat:  Olli-Pekka Mattila, Juha Isolehto, Seppo Haavisto

Sara Killinen
Laji: Moukarinheitto
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Lapua
Seura: Lapuan Virkiä
Urheiluakatemia:
Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia / Kuortaneen urheilulukio
Valmentaja: Ilari Huttunen

Oskari Lahtinen
Laji: Moukarinheitto
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Pori
Seura: Noormarkun Nopsa
Urheiluakatemia:
Satakunnan urheiluakatemia / Porin suomalainen yhteislyseo
Valmentaja: Juha Lahtinen

Minna Hollanti
Laji: Keihäänheitto
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Kokkola
Seura: Gamlakarleby IF
Urheiluakatemia:
Keski-Pohjanmaan urheiluakatemia / Kokkolan suomalainen lukio
Valmentaja:
Peter Björkroth


Topias Laine
Laji: Keihäänheitto
Syntymävuosi: 2001
Kotipaikka: Helsinki
Seura: Helsingin Kisa-Veikot
Urheiluakatemia:
Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia / Mäkelänrinteen urheilulukio
Valmentajat: Harri Laiho ja Yki Laine

 

Yleisjohto:
Leena Paavolainen, joukkueen johtaja,
Peter Brüll, joukkueen apulaisjohtaja,
Tiina Rautiainen, fysioterapeutti,
Katja Volkova, joukkueen urheilijalähettiläs,
Tea Naskali, joukkueen assistentti ja toimistopäällikkö.

Valmentajat:

Marjo Yli-Kiikka, ammunta,
Harri Marjala, golf,
Otto Favén, judo,
Anders Lundström, pöytätennis,
Larisa Gryadunova, rytminen voimistelu,
Pauliina Savola, telinevoimistelu,
Taina Karvonen, uimahypyt,
Marjoona Teljo, uinti,
Mikaela Ingberg, yleisurheilu, heitot,
Juha Isolehto, yleisurheilu, hypyt,
Ari Kylmänen, yleisurheilu, juoksu/pika- ja keskimatkat,
Ari Nummela, yleisurheilu, juoksu/kestävyysmatkat.