Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Buenos Aires 2018

Buenos Airesin nuorten olympialaiset järjestetään 6.-18.10.2018. Nuorten olympialaisissa 15-18-vuotiaat kilpailevat kaikkiaan 32 eri lajissa, joista neljä esitellään Buenos Airesissa uusina nuorten olympialajeina.

Lajeina ovat tanssiurheilu, kiipeily, karate, pikarullaluistelu, uinti, uimahypyt, yleisurheilu, jousiammunta, sulkapallo, 3 vs. 3 koripallo, beach käsipallo, beachvolley, nyrkkeily, melonta, pyöräily, ratsastus, kalpamiekkailu, futsal, voimistelu, golf, maahockey, judo, painonnosto, paini, nykyaikainen viisiottelu, soutu, rugby, taekwondo, tennis, pöytätennis, ammunta, triathlon ja purjehdus. Squash ja poolo nähdään kisoissa näytöslajeina.

Suomen joukkue nuorten olympialaisiin valittiin 15.8.2018.

Nuorten kesäolympialaiset, Buenos Aires, Argentiina, 6.-18.10.2018

Suomen joukkue:

Ammunta (1):
Viivi Kemppi, Myllykosken Ampujat.
Valmentaja: Marjo Yli-Kiikka.

Golf (2):
Eemil Alajärvi, Aurinko Golf, Naantali,
Elina Saksa, Aura Golf, Turku.
Valmentaja: Harri Marjala.

Pöytätennis (1):
Annika Lundström, HIK Pingis, Hanko.
Valmentaja: Anders Lundström.

Rytminen voimistelu (1):
Aurora Arvelo, Olarin Voimistelijat, Espoo.
Valmentaja: Larisa Gryadunova.

Telinevoimistelu (1):
Ada Hautala, Oulun Pyrintö.
Valmentaja: Pauliina Savola.

Uimahypyt (1):
Ronja Rundgren, Vantaa Diving.
Valmentaja: Taina Karvonen.

Uinti (4):
Alexey Belfer, Orca, Helsinki,
Nea-Amanda Heinola, Nummelan Kisaajat,
Roni Kallström, Cetus, Espoo,
Laura Lahtinen, Helsingfors Simsällskap.
Valmentaja: Marjoona Teljo.

Yleisurheilu (13):
100 m: Johanna Kylmänen, Raision Kuula.
800 m: Alisa Virtanen, Jyväskylän Kenttäurheilijat.
1 500 m: Nathalie Blomqvist, IK Falken, Pedersöre.
3 000 m: Julius Mäkinen, Tampereen Pyrintö.
400 m aj: Kia Laisi, Espoon Tapiot.
2 000 m ej: Eemil Helander, Jyväskylän Kenttäurheilijat.
2 000 m ej: Pinja Kotinurmi, Lahden Ahkera.
Korkeus: Jessica Kähärä, Mikkelin Kilpa-Veikot.
Korkeus: Arttu Mattila, Äänekosken Urheilijat.
Moukari: Sara Killinen, Lapuan Virkiä.
Moukari: Oskari Lahtinen, Noormarkun Nopsa, Pori.
Keihäs:  Minna Hollanti, Gamlakarleby Idrottsförening.
Keihäs: Topias Laine, Helsingin Kisa-Veikot.
Valmentajat:
Mikaela Ingberg, heitot,
Juha Isolehto, hypyt,
Ari Kylmänen, juoksu/pika- ja keskimatkat,
Ari Nummela, juoksu/kestävyysmatkat.

Yleisjohto:
Leena Paavolainen, joukkueen johtaja,
Peter Brüll, joukkueen apulaisjohtaja,
Tiina Rautiainen, fysioterapeutti,
Katja Volkova, joukkueen urheilijalähettiläs,
Tea Naskali, joukkueen assistentti ja toimistopäällikkö.