Siirry sisältöön
Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Lausanne 2020

Nuorten talviolympialaiset (Youth Olympic Games, YOG) ovat Kansainvälisen Olympiakomitean hallinnoima nuorille urheilijoille suunnattu tapahtuma, joka järjestetään neljän vuoden välein. Vuonna 2020 kisat järjestettiin Sveitsissä Lausannessa 9.-22. tammikuuta. Lausannen kisaohjelmassa oli mukana 8 urheilumuotoa ja 16 lajia. Tyttöjen yhdistetyn hiihto oli ensimmäistä kertaa mukana olympiaohjelmassa Lausannen kisoissa. Lisäksi uutuutena kisoissa pelattiin perinteisen jääkiekkoturnauksen lisäksi 3 vs 3 pelimuodon sekajoukkueturnaus.

Lausanne 2020 – kisajärjestäjien viralliset sivut 

Suomen joukkue

Olympiakomitean kisauutiset

Aikataulu ja tulospalvelu

Suomalaisurheilijoiden sijoitukset Nuorten talviolympialaisissa 2020:

 

1. Suomi, alppihiihto, joukkuekilpailu; Rosa Pohjolainen ja Jaakko Tapanainen.
2. Rosa Pohjolainen, alppihiihto, suurpujottelu.
2. Perttu Reponen, yhdistetty, henkilökohtainen kilpailu.
4. Alexander Ståhlberg, maastohiihto, 10 km (p).
4. Suomi, pojat, jääkiekko.
6. Alexander Ståhlberg, maastohiihto, sprintti (v).
7. Rosa Pohjolainen, alppihiihto, pujottelu.
7. Valtteri Kautonen, lumilautailu, slopestyle.
8. Eveliina Taka, lumilautailu, slopestyle.
8. Suomi, pohjoismaiset hiihtolajit, sekajoukkuekilpailu.
8. Jaakko Tapanainen, alppihiihto, alppiyhdistetty.
8. Waltteri Karhumaa, yhdistetty, henkilökohtainen kilpailu.
9. Rosa Pohjolainen, alppihiihto, alppiyhdistetty.
10. Jaakko Tapanainen, alppihiihto, suurpujottelu.
10. Alexander Ståhlberg, maastohiihto, ski cross (v).
10. Suomi, mäkihyppy, sekajoukkuekilpailu.
11. Eevi-Inkeri Tossavainen, maastohiihto, ski cross (v).
12. Aatu Partanen, lumilautailu, big air.
12. Veeti Pyykkö, maastohiihto, sprintti (v).
12. Suomi, ampumahiihto, sekaviesti.
13. Eduard Hallberg, alppihiihto, pujottelu.
14. Matias Hyvönen, maastohiihto, 10km (p).
14. Sampo Yliheikkilä, freestyle, big air.
16. Nella Pelkonen, taitoluistelu, yksinluistelu.
17. Laura Kivioja, pikaluistelu, 500 m.
17. Laura Kivioja, pikaluistelu, 1500 m.
18. Eveliina Taka, lumilautailu, big air.
18. Suomi, ampumahiihto, sekapariviesti.
18. Annamaija Oinas, yhdistetty, henkilökohtainen kilpailu.
19. Tuukka Suomalainen, pikaluistelu, 500 m.
19. Sampo Yliheikkilä, freestyle, slopestyle.
19. Henri Heikkinen, ampumahiihto, 12,5 km.
20. Julia Tervahartiala, mäkihyppy, henkilökohtainen kilpailu.
20. Eetu Käsnänen, pikaluistelu, 500 m.
21. Eduard Hallberg, alppihiihto, suurpujottelu.
21. Eevi-Inkeri Tossavainen, maastohiihto, sprintti (v).
22. Veera Immonen, lumilautailu, slopestyle.
22. Jaakko Tapanainen, alppihiihto, super-g.
22. Tuuli Raunio, maastohiihto, sprintti (v).
24. Rosa Pohjolainen, alppihiihto, super-g.
24. Tuuli Raunio, maastohiihto, ski cross (v).
24. Sonja Leinamo, maastohiihto, sprintti (v).
25. Matias Hyvönen, maastohiihto, sprintti (v).
25. Maisa Kivimäki, alppihiihto, pujottelu.
26. Eevi-Inkeri Tossavainen, maastohiihto, 5 km (p)
27. Sini Siro, pikaluistelu, 1500 m.
27. Kasperi Valto, mäkihyppy, henkilökohtainen kilpailu.
28. Eetu Käsnänen, pikaluistelu, 1500 m.
29. Tomas Kuisma, mäkihyppy, henkilökohtainen kilpailu.
30. Annamaija Oinas, mäkihyppy, henkilökohtainen kilpailu.
30. Tuukka Suomalainen, pikaluistelu, 1500 m.
30. Sini Siro, pikaluistelu, 500 m.
31. Maisa Kivimäki, alppihiihto, super-g.
32. Veeti Pyykkö, maastohiihto, ski cross (v).
34. Matias Hyvönen, maastohiihto, ski cross (v).
35. Ville-Valtteri Karvinen, ampumahiihto, 12,5 km.
37. Sonja Leinamo, maastohiihto, ski cross (v).
38. Maisa Kivimäki, alppihiihto, suurpujottelu.
39. Tuuli Raunio, maastohiihto, 5 km (p).
43. Olivia Halme, ampumahiihto, 6 km sprintti.
46. Sonja Leinamo, maastohiihto, 5 km (p).
47. Kalle Loukkaanhuhta, amupmahiihto, 12,5 km.
48. Anni Hyvärinen, ampumahiihto, 6 km sprintti.
51. Kalle Loukkaanhuhta, amupmahiihto, 7,5 km sprintti.
60. Anniina Rantala, ampumahiihto, 6 km sprintti.
62. Ville-Valtteri Karvinen, ampumahiihto, 7,5 km sprintti.
70. Henri Heikkinen, ampumahiihto, 7,5 km sprintti.
75. Anniina Rantala, ampumahiihto, 10 km.

Välierissä:
Eetu Käsnänen, pikaluistelu, massalähtö.
Laura Kivioja, pikaluistelu, massalähtö.
Sini Siro, pikaluistelu, massalähtö.
Tuukka Suomalainen, pikaluistelu, massalähtö.

Monikansallisissa joukkuekisoissa:
1. Team 3 / Sini Siro, pikaluistelu, joukkuesprintti.
2. Team 16 / Laura Kivioja, pikaluistelu, joukkuesprintti.
2. Team Black, työt / Emilia Kyrkkö, jääkiekko 3 vs 3.
2. Team Red, pojat / Juho Lukkari, jääkiekko 3 vs 3.
3. Team 14 / Tuukka Suomalainen, pikaluistelu, joukkuesprintti.
4. Team Determination / Nella Pelkonen, taitoluistelu, sekajoukkuekilpailu.
4. Team Black, pojat / Kalle Varis, jääkiekko 3 vs 3.
12. Team 12 / Eetu Käsnänen, pikaluistelu, joukkuesprintti.

DNF Eduard Hallberg, alppihiihto, super-g.
DNF Eduard Hallberg, alppihiihto, alppiyhdistetty.
DNF Jaakko Tapanainen, alppihiihto, pujottelu.
DNF Maisa Kivimäki, alppihiihto, alppiyhdistetty.
DNF Eduard Hallberg, alppihiihto, super-g.
DSQ Anni Hyvärinen, ampumahiihto, 10 km.
DSQ Olivia Halme, ampumahiihto, 10 km.
DNS Aatu Partanen, lumilautailu, slopestyle.
DNS Valtteri Kautonen, Lumilautailu, half pipe, karsinta.
DNS Valtteri Kautonen, Lumilautailu, big air, karsinta.
DNS Maisa Kivimäki, alppihiihto, suurpujottelu.
DNS Veeti Pyykkö, maastohiihto 10km (p).