Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Suomen joukkue

Suomen joukkue, nuorten talviolympialaiset, Lausanne, Sveitsi, 9.-22.1.2020

Suomen joukkueen esite


Jääkiekko, 16-vuotiaiden maajoukkue (17 pelaajaa, kaikki syntyneet 2004)

Maalivahdit
1 Topias Leinonen, JYP Jyväskylä
30 Niklas Kokko, Kärpät Oulu

Puolustajat
2 Thomas Grönlund, HIFK Helsinki
3 Kasper Kulonummi, Jokerit Helsinki
4 Elmeri Laakso, TPS Turku
5 Otto Salin, Jokerit Helsinki
6 Mika Mönkkönen, Jokerit Helsinki
8 Otto Heinonen, Ilves Tampere

Hyökkääjät
10 Otto Hokkanen, SaiPa Lappeenranta
11 Topi Rönni, Tappara Tampere
12 Jani Nyman, Ilves Tampere
13 Joakim Kemell, JYP Jyväskylä
14 Jere Lassila, JYP Jyväskylä
15 Santeri Sulku, TPS Turku
16 Tuomas Hynninen, KalPa Kuopio
18 Tommi Männistö, Jokerit Helsinki
20 Aleksanteri Kaskimäki, Jokipojat Joensuu

Johtoryhmä
Mika Marttila, päävalmentaja
Saku Martikainen, valmentaja
Janne Laine, maalivahtivalmentaja
Jari Saastamoinen, videovalmentaja
Keijo Suomela, huolto
Arto Sihvonen, joukkueenjohtaja
Kimmo Oikarinen, general manager
Miikka Hietanen, fysioterapeutti

 

Jääkiekko, 3 vs 3

Emilia Kyrkkö, maalivahti, 2004, KooVee Tampere
Juho Lukkari, hyökkääjä, 2004, HPK Hämeenlinna
Kalle Varis, maalivahti, 2004, SaiPa/Ketterä Lappeenranta

Lausannessa pelataan tyttöjen ja poikien sarjoissa jääkiekon 3 vs 3 turnaus, jossa joukkueet muodostetaan eri kansallisuuksista. Kisoihin valitut suomalaiset sijoitetaan siis monikansallisiin turnausjoukkueisiin.

 

Alppihiihto

Rosa Pohjolainen
Laji: Pujottelu
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Hyvinkää
Seura: Hyvinkään Slalomseura Sukkula
Urheiluakatemia: Kuopion alueen Urheiluakatemia

Maisa Kivimäki
Laji: Suurpujottelu
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Vantaa
Seura: Ruka Slalom, Kuusamo
Urheiluakatemia: Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Jaakko Tapanainen
Laji: Pujottelu
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Espoo
Seura: Grankulla IFK Alpine
Urheiluakatemia: Kuopion alueen urheiluakatemia

Eduard Hallberg
Laji: Suurpujottelu
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Sipoo
Seura: Slalom 66, Porvoo

 

Ampumahiihto

Anni Hyvärinen
Laji: Ampumahiihto
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Orimattila
Seura: Orimattilan Jymy

Anniina Rantala
Laji: Ampumahiihto
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Orimattila
Seura: Orimattilan Jymy
Urheiluakatemia: Päijät-Hämeen urheiluakatemia

Olivia Halme
Laji: Ampumahiihto
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Orimattila
Seura: Hollolan Urheilijat -46

Ville-Valtteri Karvinen
Laji: Ampumahiihto
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Kontiolahti
Seura: Kontiolahden Urheilijat
Urheiluakatemia: Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Henri Heikkinen
Laji: Ampumahiihto
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Kuopio
Seura: Puijon Hiihtoseura, Kuopio
Urheiluakatemia: Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Kalle Loukkaanhuhta
Laji: Ampumahiihto
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Lumijoki
Seura: Oulun Hiihtoseura
Urheiluakatemia: Vuokatti-Ruka urheiluakatemia


Freestylehiihto

Sampo Yliheikkilä
Laji: Freestylehiihto
Syntymävuosi: 2004
Kotipaikka: Oulu
Seura: Snowboard & Freestyle Oulu
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia


Lumilautailu

Veera Immonen
Laji:Big air, Slopestyle
Syntymävuosi:2002
Kotipaikka: Kuusamo
Seura: Soul Vuokatti
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Saku Tiilikainen

Valtteri Kautonen
Laji: Big air, Slopestyle, Half pipe
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Hyvinkää
Seura: Sputnik Hyvinkää
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Saku Tiilikainen

Aatu Partanen
Laji: Big air, Slopestyle
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Joensuu
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Saku Tiilikainen

Eveliina Taka
Laji: Big air, Slopestyle
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Kuusamo
Seura: Mountain Club Ounasvaara
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Saku Tiilikainen

 

Maastohiihto

Matias Hyvönen
Laji: Maastohiihto
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Vuokatti
Seura: Lahden Hiihtoseura
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Juho Halonen

Sonja Leinamo
Laji: Maastohiihto
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Vuokatti
Seura: Valkeakosken Haka
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Juho Halonen

Veeti Pyykkö
Laji: Maastohiihto
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Vuokatti
Seura: Liperin Hiihtoseura
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Janne Pyykkö

Tuuli Raunio
Laji: Maastohiihto
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Vuokatti
Seura: Kankaantaan Kisa
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Arto Harjula

Alexander Ståhlberg
Laji: Maastohiihto
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Oravainen
Seura: Norrvalla Ski Team
Urheiluakatemia: Vaasan seudun urheiluakatemia
Valmentajat: Jonas Lindell, Matias Strandvall

Eevi-Inkeri Tossavainen
Laji: Maastohiihto
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Vuokatti
Seura: Savonlinnan Hiihtoseura
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Juha Hoffrén

 

Mäkihyppy

Tomas Kuisma
Laji: Mäkihyppy
Syntymävuosi: 2004
Kotipaikka: Kuopio
Seura: Puijon Hiihtoseura
Valmentaja: Kimmo Yliriesto

Annamaija Oinas
Laji: Mäkihyppy / yhdistetty
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Vuokatti
Seura: Taivalkosken Kuohu
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Mika Määttä, Ilkka Luttunen

Julia Tervahartiala
Laji: Mäkihyppy
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Lahti
Seura: Lahden Hiihtoseura
Urheiluakatemia: Päijät-Hämeen urheiluakatemia
Valmentaja: Pasi Ahonen

Kasperi Valto
Laji: Mäkihyppy
Syntymävuosi: 2003
Kotipaikka: Heinola
Seura: Lahden Hiihtoseura
Valmentaja: Eetu Kytösaho

 

Pikaluistelu

Laura Kivioja
Laji: Pikaluistelu
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Pori
Seura: Porin Pyrintö
Urheiluakatemia: Satakunnan urheiluakatemia
Valmentaja: Kimmo Kivioja

Sini Siro
Laji: Pikaluistelu
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Parkano
Seura: Seinäjoen Urheilijat
Urheiluakatemia: Tampereen urheiluakatemia

Tuukka Suomalainen
Laji: Pikaluistelu
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Espoo
Seura: Helsingin Luistinkiitäjät
Urheiluakatemia: Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia URHEA

Eetu Käsnänen
Laji: Pikaluistelu
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Helsinki
Seura: Helsingin Luistinkiitäjät
Urheiluakatemia: Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia URHEA

 

Taitoluistelu

Nella Pelkonen
Laji: Taitoluistelu
Syntymävuosi: 2005
Kotipaikka: Tampere
Seura: KOOVEE, Tampere
Urheiluakatemia: Tampereen urheiluakatemia
Valmentaja: Minna Järvinen

 

Yhdistetty

Waltteri Karhumaa
Laji: Yhdistetty
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Vuokatti
Seura: Ounasvaaran Hiihtoseura
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Antti Kuisma

Perttu Reponen
Laji: Yhdistetty
Syntymävuosi: 2002
Kotipaikka: Vuokatti
Seura: Kiteen Urheilijat
Urheiluakatemia: Vuokatti-Rukan urheiluakatemia
Valmentaja: Olli Reponen

 

Yleisjohto ja terveydenhuolto

Leena Paavolainen, joukkueenjohtaja
Jaana Laurila, joukkueen apulaisjohtaja
Miia Ruusinen, yleisjohto
Ilkka Palomäki, tiedottaja
Ville Bister, lääkäri
Marko Rossi, fysioterapeutti
Martti Jylhä, urheilijalähettiläs/athlete ambassador


Lajien valmennusjohto/huolto

Alppihiihto

Juha Haukkala, huolto
Roope Leskinen, valmentaja
Tommi Viirret, valmentaja

Ampumahiihto

Maija Holopainen, valmentaja
Petri Hara, huolto

Freestylehiihto

Juha Mourujärvi, valmentaja

Lumilautailu

Simo Suopanki, valmentaja
Saku Tiilikainen, valmentaja

Maastohiihto

Juho Halonen, valmentaja
Timo Suntela, huolto
Toni Ketelä, huolto

Mäkihyppy

Kimmo Yliriesto, valmentaja
Joona Saastamoinen, huolto

Pikaluistelu

Janne Hänninen, valmentaja
Timo Järvinen, valmentaja
Kimmo Kivioja, huolto

Taitoluistelu

Minna Järvinen, valmentaja

Yhdistetty

Antti Kuisma, valmentaja
Jouko Karjalainen, huolto