Chengdu 2021
Chengdun universiadien osallistujat olivat 1.1.1996-31.12.2005 syntyneitä urheilijoita, jotka opiskelevat korkeakoulussa tai ovat valmistuneet aikaisintaan 1.1.2020.
Suomen joukkue saavutti Chengdussa neljä mitalia ja kuusi pistesijaa.
Yleisurheilijat nappasivat universiadeista kaiken kaikkiaan kolme mitalia: Urho Kujanpää voitti miesten seiväshypyssä kultaa, Topias Laineen kaulaan pujotettiin keihään pronssimitali ja Venla Pulkkanen hyppäsi pronssimitalistiksi korkeushypyssä. Myös Suomen korisnaiset saivat historiallista universiadipronssia. Naisten koripallojoukkueessa pelasivat Janette Aarnio, Sara Bejedi, Elina Koskimies, Roosa Kosonen, Saana Kujala, Lotta-Maj Lahtinen, Roosa Lehtoranta, Ebba Pekonen, Veera Pirttinen, Teresa Seppälä, Helmi Tulonen ja Lotta Vehka-Aho.
Suomen joukkueessa urheili yhteensä 74 urheilijaa 11 lajista.
-
Suomen joukkue
(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, oppilaitoksensa, urheiluakatemiansa ja seuransa)
Ampumaurheilu
Riku Koskela, 2000, Tampereen yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Pohjois-Hämeen Ampujat
Viivi Kemppi, 2002, LAB-ammattikorkeakoulu, Etelä-Karjalan urheiluakatemia, Myllykosken Ampujat
Arttu Laulainen, 2002, Savonia-ammattikorkeakoulu, Kuopion alueen urheiluakatemia, Keiteleen Ampumaseura
Esa Savola, 2000, Tampereen yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Lappajärven Ampujat
Vilja-Alina Ahokangas, 2003, Lapin ammattikorkeakoulu, Kokkolan Metsästys- ja ampumaseura
Juha Hirvi, valmentaja
Jousiammunta
Verne Vuorinen, 2002, Tampereen yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Tampereen Jousiampujat
Vili Toivanen 1998, Metropolia ammattikorkeakoulu, Artemis
Judo
Eetu Ihanamäki, 2001, Aalto-yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Nokian Judo
Pihla Matikainen, 1996, Turun yliopisto, Turun seudun urheiluakatemia, Maskun Tempo
Emilia Kanerva, 1998, Helsingin yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Kirkkonummen Judoseura
Stefan Rönkkö, valmentaja
Koripallo, miehet
Mustapha Amzil, 2001, University of New Mexico, New Mexico Lobos
Perttu Blomgren, 2001, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, free agent
Eemi Luukkonen, 2002, Haaga Helia avoin ammattikorkeakoulu, Karhu Basket
Tomas Murphy, 1998, Nova Southeastern University, BC Nokia
Joel Mäntynen, 2002, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, Kouvolan Kouvot
Vili Nyman, 1998, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, KTP-Basket
Tomas Pihlajamäki, 2000, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, Tampereen urheiluakatemia, Helsinki Seagulls
Erik Sajantila, 2001, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Lahti Basketball
Teemu Suokas, 2001, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, Salon Vilpas
Touko Tainamo, 2001, University of Denver, University of Denver Pioneers
Thomas Tumba, 2001, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Kataja Basket
Luukas Vaara, 2001, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Salon Vilpas
Danny Jansson, päävalmentaja
Anton Mirolybov, valmentaja
Tuomas Oja, valmentaja
Jarkko Aho, fysioterapeutti
Arttu Tammi, huoltaja
Koripallo, naiset
Janette Aarnio, 2002, University of South Florida, University of South Florida,
Sara Bejedi, 2000, Florida State University, Florida State University
Elina Koskimies, 1996, Aalto-yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Angels Nördlingen
Roosa Kosonen, 2000, Helsingin yliopisto, Peli-Karhut
Saana Kujala, 2002, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, Torpan Pojat
Lotta-Maj Lahtinen, 1999, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, free agent
Roosa Lehtoranta, 1997, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, Peli-Karhut
Ebba Pekonen, 2001, LAB-ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Torpan Pojat
Veera Pirttinen, 1997, Haaga-Helia avoin ammattikorkeakoulu, CB Bembibre
Teresa Seppälä, 2002, Siena College, Siena
Helmi Tulonen, 1998, Aalto-yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Lucca
Lotta Vehka-Aho, 2000, Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Peli-Karhut
Ilkka Palviainen, päävalmentaja
Jussi Laakso, valmentaja
Mirka Dettmann, valmentaja
Jari Nykänen, valmentaja
Niklas Hamnström, fysioterapeutti
Miekkailu
Julius Jutila, 2001, Helsingin yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Habda
Jaakko Paavolainen, 1996, Itä-Suomen yliopisto, Joensuun urheiluakatemia, Helsingin Miekkailijat
Väinö Paavolainen, 1999, Metropolia ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, HFM
Topias Tauriainen, 1999, Aalto-yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Espoon Miekkailijat
Eva Hautala, 2001, Helsingin yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, HFM
Outi Jaakkola, 2001, Lappeenrannan teknillinen yliopisto, Habda
Sara Salminen, 1997, Aalto yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Habda
Anna Vuorinen, 1998, Helsingin yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, HFM
Reynier Henriquez Ortiz, valmentaja
Rytminen voimistelu
Emilia Helin, 2005, Helsingin yliopisto, Elise Gymnastics
Elisabeth Jamil, 2004, Jyväskylän avoin yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Olarin Voimistelijat
Anna Airaksinen, valmentaja
Taekwondo
Christian Kamphuis, 1997, Turun yliopisto, Turun seudun urheiluakatemia, Taekwondourheilijat 2011
Frans Salmi, 1997, Turun ammattikorkeakoulu, Turun seudun urheiluakatemia, Budokwai Taekwondo
Linda Räkköläinen, 1999, Turun yliopisto, Turun seudun urheiluakatemia, Helsingin itsepuolustuskoulu
Essi Labart, valmentaja
Telinevoimistelu
Kristian Danishevski, 2003, Helsingin avoin yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Voimisteluseura Helsinki
Anton Jääskeläinen, 2001, Metropolia ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Voimisteluseura Helsinki
Tarmo Kanerva, 2000, Helsingin avoin yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Tampereen Sisu
Patrick Palmroth, 1999, Helsingin avoin yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Tampereen Sisu
Antti Varjolaakso, 2002, Helsingin avoin yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Voimisteluseura Helsinki
Minea Antila, 2005, Pohjois-Pohjanmaan kesäyliopisto, Oulun seudun urheiluakatemia, Oulun Pyrintö
Misella Antila, 2005, Pohjois-Pohjanmaan kesäyliopisto, Oulun seudun urheiluakatemia, Oulun Pyrintö
Saara Kokko, 2003, Pohjois-Pohjanmaan kesäyliopisto, Oulun seudun urheiluakatemia, Oulun Pyrintö
Sara Loikas, 2004, Helsingin avoin yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, HIFK Gymnastics
Malla Montell, 2004, Oulun avoin kesäyliopisto, Oulun seudun urheiluakatemia, Oulun Pyrintö
Jarkko Harju, valmentaja
Merja Mettänen-Raunio, valmentaja
Uimahypyt
Juho Junttila, 1998, Helsingin yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Uimahyppyseura Tiirat
Uinti
Ronny Brännkärr, 2002, Tampereen ammattikorkeakoulu, Tampereen urheiluakatemia, Kemin Työväen Uimarit
Roope Paatos, 2002, Aalto-yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Cetus Espoo
Mia Pentti, 2002, Itä-Suomen yliopisto, Joensuun urheiluakatemia, Joensuun Uimaseura
Fanny Teijonsalo, 1996, Jyväskylän yliopisto, Jyväskylän urheiluakatemia, Cetus Espoo
Petteri Paatos, valmentaja
Yleisurheilu
Santtu Heikkinen, 2001, Turun yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Lempäälän Kisa Yleisurheilu
Eemil Helander, 2001, Jyväskylän yliopisto, Jyväskylän urheiluakatemia, Jyväskylän Kenttäurheilijat
Mika Kotiranta, 2001, Karelia-ammattikorkeakoulu, Joensuun urheiluakatemia, Joensuun Kataja
Santeri Kuusiniemi, 1998, Jyväskylän yliopisto, Jyväskylän urheiluakatemia, Jyväskylän Kenttäurheilijat
Ilari Manninen, 1997, Jyväskylän yliopisto, Jyväskylän urheiluakatemia, Jyväskylän Kenttäurheilijat
Urho Kujanpää, 1997, Tampereen yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Tampereen Pyrintö
Topias Laine, 2001, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Helsingin Kisa-Veikot
Saara Keskitalo, 2000, Helsingin yliopisto, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Espoon Tapiot
Anni Siirtola, 1998, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, Helsingin Kisa-Veikot
Ella Junnila, 1998, Tampereen yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Tampereen Pyrintö
Venla Pulkkanen, 2002, Jyväskylän avoin yliopisto, Jyväskylän urheiluakatemia, Jyväskylän Kenttäurheilijat
Jessica Kähärä, 2001, Jyväskylän yliopisto, Jyväskylän urheiluakatemia, Mikkelin Kilpa-Veikot
Helena Leveelahti, 1999, Hämeen ammattikorkeakoulu, Tampereen urheiluakatemia, Virtain Urheilijat
Kiira Väänänen, 1999, Jyväskylän yliopisto, Jyväskylän urheiluakatemia, Varpaisjärven Vire
Pekka Kelonurmi, lajijohtaja ja valmentaja
Petri Kykyri, valmentaja
Antti Mero Jr., valmentaja
Leena Paldanius, valmentaja
Joukkueen yleisjohto
Jukka Tirri, joukkueenjohtaja
Juha Sten, joukkueen apulaisjohtaja
Markku Rantahalvari, joukkueen apulaisjohtaja
Aliisa Varuhin, tiedottaja
Timo Eronen, lääkäri
Tiina Röning, psyykkisen valmennuksen asiantuntija
Niko Leinonen, fysioterapeutti
Jani Lehtonen, fysioterapeutti
Katriina Toivonen, fysioterapeutti
-
Ampumaurheilu
13. Viivi Kemppi ja Riku Koskela, ampumaurheilu, ilmakivääri (10 m), sekajoukkuekilpailu
15. Vilja-Alina Ahokangas ja Arttu Laulainen, ampumaurheilu, ilmapistooli (10 m), sekajoukkuekilpailu
25. Viivi Kemppi, ampumaurheilu, pienoiskivääri, 50 m asentokilpailu
28. Riku Koskela, ampumaurheilu, kivääriammunta (50 m)
32. Riku Koskela, ampumaurheilu, ilmakivääri (10 m)
37. Vilja-Alina Ahokangas, ampumaurheilu, ilmapistooli
38. Esa Savola, ampumaurheilu, ilmapistooli (10 m)
40. Viivi Kemppi, ampumaurheilu, ilmakivääri
42. Arttu Laulainen, ampumaurheilu, ilmapistooli (10 m)
Jousiammunta
Vili Toivanen, jousiammunta, taljajousi, tippui 1/16-kierroksella
Verne Vuorinen, jousiammunta, tähtäinjousi, tippui 1/24-kierroksella
Judo
Eetu Ihanamäki, judo, -81 kg, karsiutui 1/16-kierroksella
Pihla Matikainen, judo, -57 kg, karsiutui 1/32- kierroksella
Emilia Kanerva, judo, -63 kg, karsiutui 1/32-kierroksella
Koripallo
3. Suomi, koripallo, naiset
5. Suomi, koripallo, miehet
Miekkailu
6. Jaakko Paavolainen, miekkailu, kalpa
13. Suomi, miekkailu, kalpa, naisten joukkuekilpailu (Eva Hautala, Outi Jaakkola, Sara Salminen ja Anna Vuorinen)
16. Outi Jaakkola, miekkailu, kalpa
17. Suomi, miekkailu, kalpa, miesten joukkuekilpailu (Jaakko Paavolainen, Julius Jutila, Topias Tauriainen ja Väinö Paavolainen)
28. Anna Vuorinen, miekkailu, kalpa
59. Topias Tauriainen, miekkailu, kalpa
70. Eva Hautala, miekkailu, kalpa
71, Sara Salminen, miekkailu, kalpa
76. Julius Jutila, miekkailu, kalpa
79. Väinö Paavolainen, miekkailu, kalpa
Rytminen voimistelu
15. Elisabeth Jamil, rytminen voimistelu, 4-ottelu
20. Emilia Helin, rytminen voimistelu, 4-ottelu
Taekwondo
14. Linda Räkköläinen, taekwondo, liikesarjat
Christian Kamphuis, taekwondo, liikesarjat, karsiutui alkuerissä
Frans Salmi ja Linda Räkköläinen, taekwondo, liikesarjat, parikisa, karsiutuivat alkuerissä
Telinevoimistelu
7. Suomi, telinevoimistelu, naisten joukkuekilpailu (Malla Montell, Minea Antila, Misella Antila, Saara Kokko ja Sara Loikas)
15. Suomi, telinevoimistelu, miesten joukkuekilpailu (Anton Jääskeläinen, Antti Varjolaakso, Kristian Danishevski, Patrick Palmroth ja Tarmo Kanerva)
25. Sara Loikas, telinevoimistelu, 4-ottelu
26. Malla Montell, telinevoimistelu 4-ottelu
32. Misella Antila, telinevoimistelu, 4-ottelu
36. Tarmo Kanerva, telinevoimistelu, 6-ottelu
41. Patrick Palmroth, telinevoimistelu, 6-ottelu
48. Antti Varjolaakso, telinevoimistelu, 6-ottelu
Uinti
7. Fanny Teijonsalo, uinti, 50 m vu
12. Suomi, uinti, 4 x 100 m vu, sekajoukkue (Ronny Brännkärr, Roope Paatos, Fanny Teijonsalo, Mia Pentti)
12. Fanny Teijonsalo, uinti, 50 m su
13. Roope Paatos, uinti, 1500 m vu
14. Mia Pentti, uinti, 50 m su
15. Ronny Brännkärr, uinti, 100 m vu
17. Roope Paatos, uinti, 800 m vu
20. Fanny Teijonsalo, uinti, 100 m vu
20. Ronny Brännkärr, uinti, 50 m su
20. Ronny Brännkärr, uinti, 50 m vu
21. Ronny Brännkärr, uinti, 200 m vu
22. Mia Pentti, uinti, 50 m vu
23. Ronny Brännkärr, uinti, 50 m pu
24. Mia Pentti, uinti, 100 m su
26. Fanny Teijonsalo, uinti, 50 m pu
30. Roope Paatos, uinti, 400 m vu
31. Mia Pentti, uinti, 50 m pu
Uimahypyt
10. Juho Junttila, uimahypyt, 3 m ponnahduslauta
15. Juho Junttila, uimahyppy, 1 m ponnahduslauta
Yleisurheilu
1. Urho Kujanpää, yleisurheilu, seiväshyppy
3. Topias Laine, yleisurheilu, keihäänheitto
3. Venla Pulkkanen, yleisurheilu, korkeushyppy
4. Ella Junnila, yleisurheilu, korkeushyppy
6. Saara Keskitalo, yleisurheilu, 100 m aitajuoksu
6. Helena Leveelahti, yleisurheilu, kiekonheitto
7. Kiira Väänänen, yleisurheilu, moukarinheitto
7. Eemil Helander, yleisurheilu, 5000 m
9. Santtu Heikkinen, yleisurheilu, 800 m
10. Jessica Kähärä, yleisurheilu, kolmiloikka
10. Santeri Kuusiniemi, yleisurheilu, 110 m aidat
17. Anni Siirtola, yleisurheilu, 100 m aitajuoksu