Lake Placid 2023
Vuoden 2023 talviuniversiadit järjestettiin Lake Placidin legendaarisissa olympiamaisemissa 12.-22.1.2023. Kisoihin osallistui 1443 urheilijaa 46 maasta. Kilpailuohjelmassa oli 12 lajia, joista suomalaisurheilijoita nähtiin mukana kahdeksassa.
Kisojen menestyksekkäin maa oli Japani 48 mitalilla, joista 21 oli kultaisia. Seuraavina mitalitilastossa tulivat Etelä-Korea (29 mitalia) ja Ranska (18). Yhdysvaltojen joukkue voitti 17 mitalia. Suomen 22 urheilijan joukkue menestyi Lake Placidissa erinomaisesti saavuttaen peräti neljä kultamitalia ja yhteensä seitsemän mitalia. Maastohiihtäjät vastasivat kolme kultaa voittaneen Hilla Niemelän johdolla viidestä mitalista ja lumilautailija Viivi Paljärvi sekä yhdistetyn urheilija Rasmus Ähtävä täydensivät suomalaismenestyksen pronsseillaan.
Vuoden 2023 talviuniversiadeihin saivat osallistua urheilijat, jotka ovat syntyneet vuosina 1998-2005. Urheilijan tulee opiskella korkea-asteella. Myös 1.1.2022 tai sen jälkeen korkeakoulusta valmistuneilla urheilijoilla oli osallistumisoikeus kisoihin.
Huippu-urheiluyksikkö on valinnut joukkueeseen urheilijoita, joilla se arvioi olevan kansainvälisten näyttöjen sekä urheilijoiden ja joukkueiden kehitysennusteen perusteella realistinen mahdollisuus sijoittua lajista riippuen kahdeksan tai kuudentoista parhaan joukkoon. Universiadeihin on voitu valita harkinnalla myös uransa nousujohteisessa kehitysvaiheessa olevia urheilijoita, jotka Huippu-urheiluyksikkö arvioi kansainvälisten näyttöjen sekä urheilu-uran kehityksen perusteella tulevaisuuden arvokilpailumenestyjiksi.
Suomen joukkueen valintajärjestelmä ja -kriteerit
Competition Schedule_October 2022
Presentation_WUGW Lake Placid 2023
Regulations_WUGW Lake Placid 2023
Lisätietoja:
jukka.tirri@olympiakomitea.fi, puh. 044 7800213.
-
Suomen joukkue
(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, oppilaitoksensa, urheiluakatemiansa ja seuransa)
Alppihiihto
Fanny Rintanen, 2002, University of Stavanger, Vörå IF
Niklas Järvikare, 1999, Helsingin avoin yliopisto, Urhea, FK-37
Emil Keränen, 1999, Kajaanin ammattikorkeakoulu, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia, Hyvinkään Slalomseura SukkulaSami Merisalo, valmentaja
Ampumahiihto
Sofia Joronen, 1998, Itä-Suomen yliopisto, Joensuun urheiluakatemia, Seinäjoen Hiihtoseura
Hilda Kukonlehto, 2000, Kajaanin ammattikorkeakoulu, Ahveniston Ampumahiihtäjät
Sanni Oikkonen, 2000, Jyväskylän yliopisto, Ounasvaaran Hiihtoseura
Matias Maijala, 2001, Itä-Suomen yliopisto, Kuopion alueen urheiluakatemia, Lapin Biathlon TokkaPasi Sormunen, valmentaja ja suksihuoltaja
Freestyle
Viivi Paljärvi, 2002, Lapin yliopisto, Lapin urheiluakatemia, Lahden HiihtoseuraAnni Halonen, valmentaja
Maastohiihto
Siiri Kaijansinkko, 2001, Jyväskylän yliopisto, Jyväskylän urheiluakatemia, Iisalmen Visa
Vilja Kauranen, 2001, Jyväskylän yliopisto, Espoon Hiihtoseura
Hilla Niemelä, 2001, Tampereen yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Ikaalisten Urheilijat
Tiia Olkkonen, 1999, Lapin yliopisto, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia, Haapajärven Kiilat
Hanna Ray, 2000, University of Denver, IK Falken
Eero Iso-Tryykäri, 2000, Aalto-yliopisto, Urhea, Espoon Hiihtoseura
Juha Nurmi, 1998, Maanpuolustuskorkeakoulu (valm. 2022), Vuokatti-Ruka urheiluakatemia, Kuusamon Erä-Veikot
Verneri Poikonen, 1998, Jyväskylän yliopisto, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia, Äänekosken HuimaJanne Hyyppä, valmentaja
Mika Ström, huoltopäällikkö
Johan Ahlvik, suksihuoltaja
Raimo Uusi-Autti, suksihuoltajaLumilautailu
Karoliina Wuorivirta, 1999, Oulun yliopisto, Rukan LumilautailijatAnni Halonen, valmentaja
Pikaluistelu
Max Kokko, 2001, Aalto-yliopisto, Urhea, Helsingin Luistinkiitäjät
Samuli Suomalainen, 1998, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, Urhea, Helsingin LuistinkiitäjätJanne Hänninen, valmentaja
Taitoluistelu
Nella Pelkonen, 2005, Jyväskylän avoin yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Koovee
Makar Suntsev, 2004, Itä-Suomen avoin yliopisto, Etelä-Kymenlaakson urheiluakatemia, Kotkan TaitoluisteluMinna Järvinen, valmentaja
Tatyana Lebedeva, valmentajaYhdistetty
Rasmus Ähtävä, 2001, Tampereen yliopisto, Vuokatti Sport ClubMikke Leinonen, valmentaja
Joukkueen yleisjohto:
Jukka Tirri, joukkueenjohtaja, 044 780 0213
Sari Rimpiläinen, joukkueen apulaisjohtaja, 040 627 6117
Mari Lohisalo, tiedottaja, 040 767 9925 (kotimaassa)
Mira Tuovinen, lääkäri
Susanna Hyvärinen, fysioterapeutti
Niko Leinonen, fysioterapeutti, naprapaatti
Martina Roos-Salmi, psyykkisen valmennuksen asiantuntija
-
Suomalaisurheilijoiden sijoitukset universiadeissa:
1. Hilla Niemelä, maastohiihto, 5 km (p)
1. Hilla Niemelä, maastohiihto, takaa-ajo, 5 km (v)
1. Verneri Poikonen, maastohiihto, sprintti
1. Suomi (Tiia Olkkonen, Vilja Kauranen, Hilla Niemelä), maastohiihto, 3 x 5 km viesti
2. Tiia Olkkonen, maastohiihto, sprintti
3. Rasmus Ähtävä, yhdistetty normaalimäki
3. Viivi Paljärvi, freestyle, big air
5. Suomi: Juha Nurmi, Tiia Olkkonen, maastohiihto, sekajoukkuesprintti
5. Siiri Kaijansinkko, maastohiihto, sprintti
5. Viivi Paljärvi, freestyle, slopestyle
6. Hilla Niemelä, maastohiihto, sprintti
6. Emil Keränen, alppihiihto, alppiyhdistetty, pujottelu
6. Emil Keränen, alppihiihto, suurpujottelu
6. Suomi, ampumahiihto, parisprintti (Hilda Kukonlehto, Matias Maijala
6. Samuli Suomalainen, pikaluistelu, 1500 m
6. Matias Maijala, ampumahiihto, yhteislähtö, 15 km
7. Matias Maijala, ampumahiihto, 15 km
7. Suomi: Verneri Poikonen, Hilla Niemelä, maastohiihto, sekajoukkuesprintti
8. Eero Iso-Tryykäri, maastohiihto, sprintti
8. Suomi (Verneri Poikonen, Juha Nurmi, Eero Iso-Tryykäri, Matias Maijala), maastohiihto, 4 x 10 km viesti
8. Tiia Olkkonen, maastohiihto, takaa-ajo, 5 km (v)
9. Juha Nurmi, maastohiihto, 10 km (p)
9. Nella Pelkonen, taitoluistelu
11. Niklas Järvikare, alppihiihto, alppiyhdistetty, pujottelu
11. Tiia Olkkonen, maastohiihto, 5 km (p)
12. Sofia Joronen, ampumahiihto, 7,5 km
12. Sanni Oikkonen, ampumahiihto, yhteislähtö, 12,5 km
13. Emil Keränen, alppihiihto, alppiyhdistetyn super-G
13. Verneri Poikonen, maastohiihto, takaa-ajo, 10 km (v)
14. Samuli Suomalainen, pikaluistelu, 500 m
15. Sofia Joronen, ampumahiihto, takaa-ajo, 10 km
15. Hilda Kukonlehto, ampumahiihto, 12,5 km
15. Samuli Suomalainen, pikaluistelu, 1000 m
16. Hilda Kukonlehto, ampumahiihto, 7,5 km
16. Matias Maijala, ampumahiihto, 10 km
16. Sanni Oikkonen, ampumahiihto, takaa-ajo, 10 km
16. Matias Maijala, ampumahiihto, takaa-ajo, 12,5 km
16. Sofia Joronen, ampumahiihto, yhteislähtö, 12,5 km
17. Niklas Järvikare, alppihiihto, pujottelu
18. Verneri Poikonen, maastohiihto, 30 km
18. Max Kokko, pikaluistelu, 500 m
19. Emil Keränen, alppihiihto, super-G
20. Juha Nurmi, maastohiihto, takaa-ajo, 10 km (v)
20. Sanni Oikkonen, ampumahiihto, 12,5 km
21. Niklas Järvikare, alppihiihto, alppiyhdistetyn super-G
21. Sofia Joronen, ampumahiihto, 12,5 km
22. Verneri Poikonen, maastohiihto, 10 km (p)
22. Emil Keränen, alppihiihto, pujottelu
23. Siiri Kaijansinkko, maastohiihto, 5 km (p)
23. Siiri Kaijansinkko, maastohiihto, takaa-ajo, 5 km (v)
24. Sanni Oikkonen, ampumahiihto, 7,5 km
24. Hilda Kukonlehto, ampumahiihto, takaa-ajo, 10 km
26. Makar Suntsev, taitoluistelu
27. Vilja Kauranen, maastohiihto, sprintti
27. Vilja Kauranen, maastohiihto, takaa-ajo, 5 km (v)
28. Juha Nurmi, maastohiihto, 30 km
32. Hanna Ray, maastohiihto, sprintti
33. Fanny Rintanen, alppihiihto, suurpujottelu
33. Max Kokko, pikaluistelu, 1000 m
35. Sofia Joronen, maastohiihto, 15 km
39. Vilja Kauranen, maastohiihto, 5 km (p)
40. Sanni Oikkonen, maastohiihto, 15 km
42. Juha Nurmi, maastohiihto, sprintti
44. Eero Iso-Tryykäri, maastohiihto, 30 km
DNF Hilda Kukonlehto, ampumahiihto, yhteislähtö, 12,5 km
DNF Vilja Kauranen, maastohiihto, 15 km
DNF Niklas Järvikare, alppihiihto, super-G
DNF Niklas Järvikare, alppihiihto, suurpujottelu
DNF Fanny Rintanen, alppihiihto, pujottelu