Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Työhyvinvointi ja turvallisuus

Varhaisen välittämisen malli

Terveyden ja työkyvyn säilyminen ovat hyvän työelämän edellytyksiä. Työkyky voidaan kuvata ihmisen voimavarojen ja työn vaatimusten välisenä tasapainona. Työhyvinvoinnin kannalta on tärkeää oppia tunnistamaan työkykyä vahvistavia ja uhkaavia tekijöitä.

Varhaisen välittämisen malli on esimiehen ja henkilöstön työväline, jonka avulla ratkaistaan tekijöitä ja tilanteita, jotka estävät työsuoritusta tai uhkaavat työkykyä.

Alla löydät Valon Varhaisen välittämisen mallin sisältäen päihdeohjelman. Malli on työstetty yhdessä henkilöstön edustajien ja Diacorin kanssa.

Materiaaleja:

Savuton duuni – Nuuskaton huuli

”Savuton duuni nuuskaton huuli” -haastekampanja kannustaa meitä jokaista edistämään savuttomuutta ja nuuskattomuutta liikunta- ja urheiluyhteisössä. Vain olemalla itse esimerkkeinä voimme edellyttää muilta toimijoilta vastaavaa.

Valo ja Olympiakomitea sopivat syksyllä 2015 yhdessä henkilöstönsä kanssa, millaisin pelisäännöin ja kannustimin edistämme tavoitettamme savuttomaksi ja nuuskattomaksi työpaikaksi.

Nyt Olympiakomitea haastaa kaikki urheiluyhteisön toimijat mukaan savuttomiksi ja nuuskattomiksi työpaikoiksi. Mukaan pääsee, kun on yhdessä henkilöstön kanssa sopinut kriteereiden toteutumisesta omassa organisaatiossa.

Ilmoita organisaatiosi mukaan osoitteeseen sointu.hyvonen(a)valo.fi

Materiaaleja:

Urheilujärjestöjen työehtosopimus

Urheilujärjestöjen työehtosopimuksella määritellään valtakunnallisten ja alueellisten urheilujärjestöjen työntekijöiden työehdot. Sopijaosapuolina Palvelualojen työnantajat PALTA (Urheilutyönantajat ry) ja Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL.

Tutustu työehtosopimukseen

Työsuojeluyhteistyö

Osoitteessa Radiokatu 20 toimivat järjestöt tekevät työsuojeluyhteistyötä. Järjestöillä on yhteinen työsuojeluorganisaatio. Mukana on 20 liittoa.

Työsuojelutoimikunta kaudella 2016–2017 

  • Työsuojelupäällikkö Riikka Valjakka (Olympiakomitea) riikka.valjakka (a)valo.fi puh. 040 821 1719
  • Työsuojeluvaltuutettu Heli Halava (Sukeltajaliitto) heli.halava (a)sukeltaja.fi puh. 040 764 1157
  • 1. varavaltuutettu Pirjo Puskala (Urheiluliitto) pirjo.puskala (a)sul.fi puh. 040 530 5566
  • 2. varavaltuutettu Tiiu Tuomi (Taekwondoliitto) tiiu.tuomi (a)taekwondo.fi puh. 0400 602 756
  • Jäsen Riikka Lahti (Olympiakomitea) riikka.lahti (a)valo.fi puh. 044 5440656
  • Varajäsen Anu Boman (VAU) anu.boman (a)vammaisurheilu.fi puh. 044 361 3322

Työsuojeluyhteistyöhön kaudella 2016–2017 ilmoittautuneet liikunta- ja urheilujärjestöt: 

  •  Sukeltajaliitto
  • Suomen Ampumaurheiluliitto
  • Suomen Cheerleadingliitto
  • Suomen Judoliitto
  • Suomen Käsipalloliitto
  • Suomen Latu
  • Suomen Nyrkkeilyliitto
  • Suomen Olympiakomitea
  • Suomen Painiliitto
  • Suomen Ratsastajainliitto
  • Suomen Sulkapalloliitto
  • Suomen Suunnistusliitto
  • Suomen Taekwondoliitto
  • Suomen Taitoluisteluliitto
  • Suomen Tanssiurheiluliitto
  • Suomen Tennisliitto
  • Suomen Urheiluliitto
  • Suomen Vammaisurheilu ja -liikunta VAU
  • Suomen Aikuisurheiluliitto
  • Suomen Kunto ja Virkistys Oy