Krakova 2023
Euroopan kisat on Euroopan olympiakomiteoiden järjestämä monilajitapahtuma. Vuoden 2023 Euroopan kisat pidettiin Puolassa 21.6.-2.7.2023. Kisoissa kilpailtiin 29 lajissa ja kisoihin osallistui noin 7 000 urheilijaa 48 Euroopan maasta. 19 lajissa Euroopan kisat olivat osa Pariisin 2024 olympialaisten karsintajärjestelmää ja 12 lajissa kisoilla oli Euroopan mestaruuskilpailujen arvo. Muissa lajeissa tarkoituksena oli testata uusien lajien soveltuvuutta monilajitapahtumaan.
Suomi saavutti kisoista kahdeksan mitalia.
Kultamitaliin ylsi ampumaurheilussa miesten skeetin joukkue Eetu Kallioinen – Timi Vallioniemi – Tommi Takanen, joka teki karsintakilpailussa ME-tuloksen 222. Hopeaa voitti Satu Mäkelä-Nummela naisten trap-ammunnassa ja pronssia Eetu Kallioinen miesten skeetissä, muaythai-ottelijat Miina Sirkeoja ja Ommi Mingsupphakun sekä potkunyrkkeilijä Mira Sjövall. Lisäksi mitalitaulukkoon laskettiin mukaan yleisurheilun EM-joukkuekilpailun kunkin lajin 3 parasta urheilijaa, joiden joukossa Wilma Murto voitti seiväshypyn ja Silja Kosonen sijoittui kolmanneksi moukarinheitossa.
-
Suomen joukkueeseen valitut urheilijat ja valmennusjohto:
Ampumaurheilu
(Euroopan kisoissa jaetaan jokaisessa ampumaurheilun lajiryhmässä suoria maapaikkoja Pariisin 2024 olympialaisiin.)
Naiset, kivääri: Emmi Hyrkäs (ilmakivääri, henkilökohtainen kilpailu ja parikilpailu)
Naiset, skeet: Marjut Heinonen
Naiset, trap: Noora Antikainen, Satu Mäkelä-Nummela (henkilökohtainen kilpailu ja joukkuekilpailu), Mopsi Veromaa (joukkuekilpailu)Miehet, kivääri: Aleksi Leppä (ilma- ja pienoiskivääri, henkilökohtainen kilpailu ja ilmakiväärin parikilpailu)
Miehet, skeet: Eetu Kallioinen, Timi Vallioniemi (henkilökohtainen kilpailu ja joukkuekilpailu), Tommi Takanen (joukkuekilpailu)
Miehet, trap: Emil Pirttisalo, Jukka Laakso (henkilökohtainen kilpailu ja joukkuekilpailu), Teemu Ruutana (joukkuekilpailu)Lajijohto ja valmennus:
Ville Häyrinen, lajijohto, valmentaja kivääri
Pietro Genga, valmentaja, skeet
Pekka Maunula, valmentaja, trapBreaking
(Euroopan kisoissa jaetaan suoria maapaikkoja Pariisin 2024 olympialaisiin.)Naiset: Anniina ”AT” Sono Tikka
Valmennus: Dennis Nylund
Jousiammunta
(Euroopan kisat ovat tähtäinjousessa osa Pariisin 2024 olympialaisten karsintajärjestelmää.)Naiset, tähtäinjousi: Ida-Lotta Lassila
Naiset, taljajousi: Satu NisulaMiehet, tähtäinjousi: Antti Tekoniemi
Valmennus: Perttu Ronkanen
Karate
Naiset, +68 kg: Titta Keinänen
Valmennus: Javier Oran
Miekkailu
(Euroopan kisat ovat osa Pariisin 2024 olympialaisten karsintajärjestelmää ja lajin EM-kilpailut.)Naiset, kalpa: Outi Jaakkola, Suvi Lehtonen, Anna Salminen, Anna Vuorinen (henkilökohtainen kilpailu ja joukkuekilpailu), Anni Vornanen (varaedustaja)
Miehet, kalpa: Akseli Heinämaa, Jaakko Paavolainen, Topias Tauriainen, Niko Vuorinen (henkilökohtainen kilpailu ja joukkuekilpailu), Julius Jutila (varaedustaja)
Valmennus: András Tóth
Muaythai
Naiset, -54 kg: Eeva Pohto
Naiset, -57 kg: Miina Sirkeoja
Naiset, -63,5 kg: Ommi MingsupphakunValmennus: Pertti Nurmi, Hannu Vappula
Mäkihyppy
(Euroopan kisat ovat osa FIS:n mäkihypyn kesäkiertuetta.)Naiset: Jenny Rautionaho
Miehet: Kasperi Valto*, Niko Kytösaho, Eetu Nousiainen, Vilho Palosaari
*nimetty Antti Aallon tilalle.
Valmennus: Ossi-Pekka Valta, Lauri Hakola
Nykyaikainen 5-ottelu
(Euroopan kisoissa jaetaan suoria maapaikkoja Pariisin 2024 olympialaisiin ja kisat ovat myös lajin EM-kilpailut.)Naiset: Laura Salminen
Miehet: Tiitus Ämmälä
Valmennus: Ismo Salminen, Veikko Salminen, Janne Saarikko
Nyrkkeily
(Euroopan kisoissa jaetaan suoria maapaikkoja Pariisin 2024 olympialaisiin.)Naiset, 50 kg: Pihla Kaivo-Oja
Naiset, 54 kg: Emma Jokiaho
Naiset, 57 kg: Vilma Viitanen
Naiset, 60 kg: Teresa MäkinenMiehet, 80 kg: Nikita Nystedt
Lajijohto ja valmennus:
Ervin Kade, lajijohto ja valmennus
Maarit Teuronen, valmentaja
Askar Sarsenbajev, valmentajaPadel
Naiset, kaksinpeli: Saana Saarteinen, Ella Sillanpää
Miehet, kaksinpeli: Saska Huttunen, Pyry Hyrkkönen
Valmennus: Eemeli Jokinen
Potkunyrkkeily
Naiset, Light Contact -60 kg ja Point Fighting -60 kg: Mira Sjövall
Miehet, Point Fighting -84 kg: Tino Shikongo
Miehet, Full Contact -63,5 kg: Tatu Maunu
Miehet, Full Contact -75 kg: Jaakko HaanpääValmennus: Petteri Maunu, Thierry Meyour
Pöytätennis
(Euroopan kisat ovat osa Pariisin 2024 olympialaisten karsintajärjestelmää.)Miehet, kaksinpeli: Alex Naumi, Benedek Oláh
Valmennus: Mattias Bergkvist
Ratamelonta
Miehet, K1 200m: Joona Mäntynen
Miehet, K2 500m: Jeremy Hakala ja Eetu KolehmainenNaiset, K1 500m: Netta Malinen
Valmennus: Mikko Kolehmainen, Petteri Pitkänen
Sulkapallo
(Euroopan kisat ovat osa Pariisin 2024 olympialaisten karsintajärjestelmää.)Naiset, kaksinpeli: Nella Nyqvist
Miehet, kaksinpeli: Kalle Koljonen
Valmennus: Eetu Heino
Taekwondo
(Euroopan kisat ovat osa Pariisin 2024 olympialaisten karsintajärjestelmää.)Naiset, -46 kg: Ida-Elina Tammila
Naiset, -49 kg: Jenna Ylönen
Naiset, -57 kg: Ruqia Rahmani
Naiset, -62 kg: Helmi HärkönenMiehet, -63 kg: Niko Saarinen
Valmennus: Jarkko Mäkinen, Tea Runnakko-Laitinen
Uimahypyt
(Euroopan kisoissa jaetaan suoria maapaikkoja Pariisin 2024 olympialaisiin ja kisat ovat lajin EM-kilpailut.)Naiset, 1 m ja 3 m ponnahduslauta: Lauren Hallaselkä
Valmennus: Salla Sofieva
Yleisurheilu
(Euroopan kisoissa kilpaillaan yleisurheilun EM-joukkuekilpailut. Suomi kilpailee korkeimmalla tasolla ykkösdivisioonassa.)
Miehet
100 m: Samuli Samuelsson
200 m: Viljami Kaasalainen
400 m: Viljami Kaasalainen
800 m: Joonas Rinne
1500 m: Santtu Heikkinen
5000 m: Eemil Helander
110 m aidat: Elmo Lakka
400 m aidat: Tuomas Lehtonen
3000 m esteet: Topi Raitanen
Korkeus: Daniel Kosonen
Seiväs: Juho Alasaari
Pituus: Kristian Pulli
Kolmiloikka: Aaro Davidila
Kuula: Nico Oksanen
Kiekko: Antti Pränni
Moukari: Aaron Kangas
Keihäs: Taneli Juutinen
4 x 100 m: Samuli Samuelsson, Riku Illukka, Roope Saarinen, Santeri ÖrnNaiset
100 m: Lotta Kemppinen
200 m: Aino Pulkkinen
400 m: Mette Baas
800 m: Eveliina Määttänen
1500 m: Nathalie Blomqvist
5000 m: Camilla Richardsson
100 m aidat: Reetta Hurske
400 m aidat: Viivi Lehikoinen
3000 m esteet: Nelli Nordlund
Korkeus: Ella Junnila
Seiväs: Wilma Murto
Pituus: Jessica Kähärä
Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä
Kuula: Eveliina Rouvali
Kiekko: Salla Sipponen
Moukari: Silja Kosonen
Keihäs: Anni-Linnea Alanen
4 x 100 m: Lotta Kemppinen, Aino Pulkkinen, Anna Pursiainen, Anniina Kortetmaa4 x 400 m sekaviesti: Viljami Kaasalainen, Asseri Välimäki, Mette Baas, Viivi Lehikoinen
Lajijohto: Jani Tanskanen -
Suomalaisten sijoitukset Euroopan kisoissa:
(T=jaettu sijoitus)
1. Suomi, ampumaurheilu, skeet, miesten joukkuekilpailu (Tommi Takanen, Eetu Kallioinen, Timi Vallioniemi)
2. Satu Mäkelä-Nummela, ampumaurheilu, trap
3. Eetu Kallioinen, ampumaurheilu, skeet
T3. Miina Sirkeoja, muaythai -57 kg
T3. Ommi Mingsupphakun, muaythai, -63,5 kg
T3. Mira Sjövall, potkunyrkkeily, Light Contact -60 kg
4. Suomi (Noora Antikainen, Satu Mäkelä-Nummela, Mopsi Veromaa), ampumaurheilu, naiset, trap, joukkuekilpailu
4. Noora Antikainen & Jukka Laakso, ampumaurheilu, mixed team, trap
4. Marjut Heinonen, ampumaurheilu, skeet
4. Noora Antikainen, ampumaurheilu, trap
5. Marjut Heinonen ja Eetu Kallioinen, ampumaurheilu, mixed team, skeet
5. Titta Keinänen, karate
T5. Tatu Maunu, potkunyrkkeily, Full Contact -63,5 kg,
T5. Jaakko Haanpää, potkunyrkkeily, Full Contact -75 kg,
T5. Tino Shikongo, potkunyrkkeily, Point Fighting -84 kg
T5. Mira Sjövall, potkunyrkkeily, Point Fighting -60 kg
T5. Kalle Koljonen, sulkapallo
7. Jenny Rautionaho, mäkihyppy, suurmäki
8. Satu Nisula, jousiammunta, taljajousi
8. Suomi (Jukka Laakso, Eemil Pirttisalo, Teemu Ruutana), ampumaurheilu, miehet, trap, joukkuekilpailu
T9. Nikita Nystedt, nyrkkeily, 80 kg
T9. Vilma Viitanen, nyrkkeily, 57 kg
9. Aleksi Leppä, ampumaurheilu, 50 m pienoiskivääri
10. Jaakko Paavolainen, miekkailu, kalpa
10. Lauren Hallaselkä, uimahyppy, 1 m ponnahduslauta
11. Suomi, yleisurheilu, joukkuekilpailu
T11. Jenna Ylönen, taekwondo, -49 kg
T11. Ida-Elina Tammela, taekwondo, -46 kg
T11. Ruqia Rahmani, taekwondo, -57 kg
T11. Niko Saarinen, taekwondo, -63 kg
T11. Helmi Härkönen, taekwondo, -62 kg
12. Jenny Rautionaho, mäkihyppy, normaalimäki
15. Eetu Kolehmainen, ratamelonta, K1 500 m
15. Jeremy Hakala ja Eetu Kolehmainen, ratamelonta, K2 500 m
15. Suomi (Outi Jaakkola, Suvi Lehtonen, Anna Salminen ja Anna Vuorinen), miekkailu, kalpa, naisten joukkuekilpailu
15. Satu Mäkelä-Nummela & Eemil Pirttisalo, ampumaurheilu, mixed team, trap
16. Vilho Palosaari, mäkihyppy, normaalimäki
16. Anniina “AT” Sono Tikka, breaking
T17. Benedek Ol’ah, pöytätennis
T17. Nella Nyqvist, sulkapallo
T17. Antti Tekoniemi, jousiammunta, tähtäinjousi
T17. Ida-Lotta Lassila, jousiammunta, tähtäinjousi
T17. Ida-Lotta Lassila ja Antti Tekoniemi, jousiammunta, tähtäinjousi, sekajoukkuekilpailu
T17. Emma Jokiaho, nyrkkeily, 54 kg
T17. Teresa Mäkinen, nyrkkeily, 60 kg
T17. Pihla Kaivo-Oja, nyrkkeily, 50 kg
17. Lauren Hallaselkä, uimahypyt, 3 m ponnahduslauta
17. Antti Tekoniemi, jousiammunta, tähtäinjousi
18. Eetu Nousiainen, mäkihyppy, suurmäki
18. Joona Mäntynen, ratamelonta, K1 200 m
19. Suomi (Akseli Heinämaa, Jaakko Paavolainen, Topias Tauriainen, Niko Vuorinen) miekkailu, kalpa, miesten joukkuekilpailu
21. Timi Vallioniemi, ampumaurheilu, skeet
21. Niko Kytösaho, mäkihyppy, suurmäki
22. Akseli Heinämaa, miekkailu, kalpa
22. Netta Malinen, K1 500 m
24. Eetu Nousiainen, mäkihyppy, normaalimäki
24. Eemil Pirttisalo, ampumaurheilu, trap
25. Jukka Laakso, ampumaurheilu, trap
26. Aleksi Leppä ja Emmi Hyrkäs, ampumaurheilu, ilmakiväärin parikilpailu
26. Laura Salminen, nykyaikainen 5-ottelu
26. Niko Kytösaho, mäkihyppy, normaalimäki
28. Emmi Hyrkäs, ampumaurheilu, 10 m ilmakivääriammunta
28. Tiitus Ämmälä, nykyaikainen 5-ottelu
29. Outi Jaakkola, miekkailu, kalpa
30. Topias Tauriainen, miekkailu, kalpa
30. Kasperi Valto, mäkihyppy, normaalimäki
30. Vilho Palosaari, mäkihyppy, suurmäki
31. Aleksi Leppä, ampumaurheilu, 10 m ilmakivääriammunta
T33. Alex Naumi, pöytätennis
33. Anna Salminen, miekkailu, kalpa
36. Kasperi Valto, mäkihyppy, suurmäki
44. Niko Vuorinen, miekkailu, kalpa
62. Suvi Lehtonen, miekkailu,kalpa
73. Anna Vuorinen, miekkailu, kalpa
Saana Saarteinen ja Ella Sillanpää, padel, karsiutuivat ensimmäisellä kierroksella
Pyry Hyrkkönen ja Saska Huttunen, padel, karsiutuivat ensimmäisellä kierroksella -
Ammunta (Paris 2024)
Beach Handball
Beach Soccer
Breaking (Paris 2024)
Jousiammunta (Paris 2024)
Judo (Paris 2024, EM Team mixed)
Karate
Kiipeily
3×3 koripallo (Paris 2024)
Koskimelonta (Paris 2024, EM)
Maastopyöräily (Paris 2024, EM)
Miekkailu (Paris 2024, EM)
Muaythai
Mäkihyppy
Nykyaikainen 5-ottelu (Paris 2024, EM)
Nyrkkeily (Paris 2024)
Potkunyrkkeily
Padel
Pyöräily: BMX Freestyle (Paris 2024, EM)
Pöytätennis (Paris 2024)
Ratamelonta (EM)
Rugby Sevens (Paris 2024)
Sulkapallo (Paris 2024, EM)
Taekwondo (Paris 2024)
Taitouinti (Paris 2024, EM)
Teqball (EM)
Triathlon (Paris 2024)
Uimahypyt (Paris 2024, EM)
Yleisurheilu (Paris 2024, EM-joukkue)