Siirry sisältöön
Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Olympiapaikat 2020

HUOM! Tokion olympiakisat on päätetty siirtää koronaviruspandemian vuoksi vuodelle 2021. 

Suomen saavuttamat olympiapaikat Tokion olympialaisiin:

* = tähdellä merkityt paikat on jo täytetty. Suomen joukkue Tokion olympiakisoihin.

Paikat ennalta määritellyistä kilpailuista

Ampumaurheilu

Maapaikka, miesten skeet (maapaikan hankkinut urheilija: Lari Pesonen, maailmancup, Changwon, KOR 11.5.2019 [5.])*

Maapaikka, naisten trap (maapaikan hankkinut urheilija: Satu Mäkelä-Nummela, maailmancup, Lahti, FIN 16.8.2019 [2.])*

Maapaikka, miesten skeet (maapaikan hankkinut urheilija: Eetu Kallioinen, EM-kisat, Osijek, CRO 27.5.2021 [3.])*

Paini

Maapaikka, kreikkalais-roomalainen paini, 97 kg (maapaikan hankkinut urheilija: Arvi Savolainen, Budapest, HUN 20.3.2021)*

Maapaikka, kreikkalais-roomalainen paini, 130 kg (maapaikan hankkinut urheilija: Elias Kuosmanen, Sofia, BUL 8.5.2021)*

Purjehdus

Maapaikka, Laser radial (maapaikan hankkinut urheilija: Monika Mikkola, MM-kisat, Århus DEN 2018 [4.], samassa kilpailussa myös Tuula Tenkanen 12:s)*

Maapaikka, Laser standard (maapaikan hankkinut urheilija: Kaarle Tapper, MM-kisat, Århus DEN 2018 [12.])*

Maapaikka, RS:X, naiset (maapaikan hankkinut urheilija: Tuuli Petäjä-Sirén, MM-kisat, ITA 2019 [26.])*

Maapaikka, Nacra 17 (maapaikan hankkinut kaksikko: Sinem Kurtbay/Janne Järvinen, Euroopan olympiakarsintaregatta, ESP 2020)*

Paikat tulosrajoilla

Uinti

Matti Mattsson, 200 m ru, henkilökohtainen paikka, Tukholma SWE 12.4.2019 (aika 2.10,30)*

Ida Hulkko, 100 m ru, henkilökohtainen paikka, Tampere FIN 15.6.2020 (aika 1.06,90)*

Ari-Pekka Liukkonen, 50 m vu, henkilökohtainen paikka, Helsinki FIN 23.4.2021 (aika 21,92)*

Fanny Teijonsalo, 50 m vu, henkilökohtainen paikka, Monaco MON 29.5.2021 (aika 24,77)*

Yleisurheilu

Veli-Matti “Aku” Partanen, 50 km kilpakävely, henkilökohtainen paikka, Tulosraja, Dudince SVK 23.3.2019 (aika 3.46.54)*

Topi Raitanen, 3000 m estejuoksu, henkilökohtainen paikka, tulosraja, Turku FIN 11.6.2019 (aika 8.21,47)*

Antti Ruuskanen, keihäänheitto, henkilökohtainen paikka, tulosraja, Raasepori FIN 16.6.2019 (tulos 85,15)

Oliver Helander, keihäänheitto, henkilökohtainen paikka, tulosraja, Kuortane FIN 22.6.2019 (tulos 86,93)

Annimari Korte, 100 m aitajuoksu, henkilökohtainen paikka, tulosraja, Joensuu 24.7.2019 (tulos 12,72)*

Reetta Hurske, 100 m aitajuoksu, henkilökohtainen paikka, tulosraja, Joensuu 24.7.2019 (tulos 12,78)*

Kristian Pulli, pituushyppy, henkilökohtainen paikka, tulosraja, Torun POL 5.3.2021 (tulos 824)*

Ella Junnila, korkeushyppy, henkilökohtainen paikka, tulosraja, Torun POL 7.3.2021 (tulos 196)*

Aleksi Ojala, 50 km kilpakävely, henkilökohtainen paikka, tulosraja, Podebrady CZE 16.5.2021 (aika 3.48.25)*

Elmo Lakka, 110 m aitajuoksu, henkilökohtainen paikka, tulosraja, Jyväskylä 2.6.2021 (tulos 13,31)*

Senni Salminen, kolmiloikka, henkilökohtainen paikka, tulosraja, Turku 8.6.2021 (tulos 14,51)*

Paikat rankingjärjestelmän perusteella

Pyöräily

Maapaikka, naisten maantieajo: maapaikan hankkinut urheilija Lotta Henttala (os. Lepistö), UCI:n ranking 22.10.2019 (63:s)*

Ratsastus

Maapaikka, kouluratsastus: maapaikan hankkinut urheilija Henri Ruoste, FEI:n ranking 31.12.2019 (vahvistus 18.2.2020)*

Rullalautailu

Henkilökohtainen paikka, park: Lizzie Armanto, World Skaten ranking 9.6.2021

Sulkapallo

Henkilökohtainen paikka, miesten kaksinpeli: Kalle Koljonen, BWF:n ranking 13.6.2021*

Yleisurheilu

Jarkko Kinnunen, 50 km kilpakävely, henkilökohtainen paikka, ranking sulkeutui 31.5.2021, sijoitus 58/60*

 

 

 

Lisää liikettä pääyhteistyö­kumppanit
Huippu-urheilun pääyhteistyö­kumppanit