Uutiset Kaikki uutiset
Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä
03.07.2019 | Huippu-urheilu, Kisat

Baku 2019: Suomen joukkue täydentyi yleisurheilijoilla

Olympiakomitean huippu-urheiluyksikkö on täydentänyt Bakun olympiafestivaaleille osallistuvaa joukkuetta valitsemalla mukaan 28 yleisurheilijaa. Nyt valitut urheilijat mukaan lukien Suomen joukkueessa on kaikkiaan 65 urheilijaa kuudessa eri lajissa: yleisurheilussa, uinnissa, telinevoimistelussa, painissa, judossa ja pyöräilyssä. Suomi on joukkueellaan yksi suurimmista mukana olevista maista.

Euroopan Nuorten Olympiafestivaalien (EYOF) kesäkisat järjestetään Azerbaidžanin Bakussa 21.-27.7.2019. Kilpailut ovat Euroopan Olympiakomiteoiden luoma ja Kansainvälisen Olympiakomitean suojeluksessa järjestettävä kilpailutapahtuma 14-18 -vuotiaille eurooppalaisille nuorille urheilijoille. Bakun kesäkisoissa on mukana noin 3000 nuorta urheilijaa 50 eri maasta.

 

Baku European Youth Olympic Festival (EYOF)

Suomen joukkue:

(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa ja urheiluakatemiansa.)

 

Yleisurheilu:

Eino Vuori (2002), Hämeenlinnan Tarmo, 100 m

Niilo Mustalahti (2002), Seinäjoen Seudun Urheilijat, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia, 200 m

Tuure Haapanen (2002), Turun Urheiluliitto, Turun seudun urheiluakatemia, 1500 m

Alexander Björkgren (2002), IF Drott, 110 m aitajuoksu

Santtu Heikkinen (2002), Lempäälän Kisa Yleisurheilu, 2 000 m estejuoksu

Juho Alasaari (2003), Laihian Luja, seiväshyppy

Jonatan Kinnunen (2002), Jyväskylän kenttäurheilijat, Jyväskylän urheiluakatemia, pituushyppy ja kolmiloikka

Miika Lahtonen (2003), Mynämäen Isku, kuulantyöntö ja kiekonheitto

Arttu Härkönen (2003), Savonlinnan Riento, moukarinheitto

Eemil Porvari (2003), Hartolan Voima, keihäänheitto

Jerry Jokinen (2002), Naantalin Löyly, Turun seudun urheiluakatemia, 10 000 m kävely

Ville Toivonen (2002), Ähtärin Urheilijat, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia, 10-ottelu

 

Johanna Kylmänen (2002), Raision Kuula, 100 m ja 400 m

Anna Pursiainen (2003), Espoon Tapiot, 200 m

Alisa Virtanen (2002), Jyväskylän Kenttäurheilijat, Jyväskylän urheiluakatemia, 800 m

Moona Korkealaakso (2002), Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Etelä-Karjalan urheiluakatemia, 3 000 m

Tanja Kokkonen (2002), Lappeenrannan Urheilu-Miehet, 100 m aitajuoksu

Aada Aho (2003), Raision Kuula, 400 m aitajuoksu

Pinja Kotinurmi (2002), Lahden Ahkera, Päijät-Hämeen urheiluakatemia, 2 000 m estejuoksu

Lotta Putkiranta (2003), Espoon Tapiot, korkeushyppy

Silja Andersson (2003), Esbo IF, seiväshyppy

Nea Lento (2002), Tampereen Pyrintö, Tampereen urheiluakatemia, pituushyppy ja kolmiloikka

Eucabeth Kivikangas (2002), Alajärven Ankkurit, kuulantyöntö

Patricia Kellgren (2003), Helsingfors IFK, kiekonheitto

Silja Kosonen (2002), Someron Esa, moukarinheitto

Vivian Suominen (2003), Helsingfors IFK, keihäänheitto

Heta Veikkola (2003), Lapuan Virkiä, 5 000 m kävely

Saga Vanninen (2003), Tampereen Pyrintö, Tampereen urheiluakatemia, 7-ottelu

 

Valmentajat ja lajijohto:

Pauliina Savijoki, lajijohto

Kirsi Ahonen, heittolajit

Jesse Jokinen, moniottelut

Jouni Kykyri, kestävyyslajit

Ari Kylmänen, pika- ja aitajuoksut

Joanna Riihimäki, hyppylajit

 

Joukkueen yleisjohto:

Joukkueenjohtaja: Sari Rimpiläinen, 040 627 6117

Apulaisjoukkueenjohtaja: Miia Ruusinen, 050 532 7176

Yleisjohto: Jaana Laurila, 040 124 5666

Tiedottaja: Mari Lohisalo, 040 767 9925

Lääkäri: Mira Tuovinen

Fysioterapeutti: Simone Kallonen

Fysioterapeutti: Tiina Rautiainen

Young Ambassador: Henna Ikola

 

Kilpailujen kotisivut: https://eyofbaku2019.com/

Kilpailut Olympiakomitean sivuilla: https://www.olympiakomitea.fi/huippu-urheilu/kisat/eyof-kisat/baku-2019/