Minsk 2019
Historian toiset Euroopan kisat järjestettiin Minskissä Valko-Venäjällä 21.-30.6.2019.
Kisojen 23 lajiin osallistui yli 4000 urheilijaa 50 maasta. Kisat toimivat Tokion olympialaisten karsinta- ja katsastuskisoina useissa lajeissa.
- Olympiakomitean Minsk 2019 -kisauutiset
- Minsk 2019 – Suomen joukkueen valintajärjestelmä
- Minsk 2019 – kisajärjestäjien sivut
Euroopan kisat, European Games, Minsk (BLR) 21.-30.6.2019
Ampumaurheilu:
Minskin Euroopan kisoista jaetaan ammunnassa kussakin lajissa 1 maapaikka Tokion olympialaisiin.
Kivääri:
Emmi Hyrkäs, Simpeleen Hahlo,
Jenna Kuisma, Kyrkslätt Skytteförening,
Juho Kurki, Kankaanpään Ampumaurheilijat.
Valmentaja: Juha Hirvi.
Haulikko, trap:
Satu Mäkelä-Nummela, Orimattilan Seudun Urheiluampujat,
Marika Salmi, Orimattilan Seudun Urheiluampujat,
Vesa Törnroos, Lahden Ampumaseura.
Valmentaja: Kari Kopra.
Haulikko, skeet:
Marjut Heinonen, Oulun Seudun Haulikkoampujat,
Oskari Kössi, Sibbo Skyttegille,
Tommi Takanen, Lahden Ampumaseura.
Valmentaja: Tom Alderin.
Ampumajoukkueen lajijohtaja: Per-Ole Lindell.
Jousiammunta:
Minskissä jaetaan tähtäinjousessa suoria olympiapaikkoja Tokioon.
Mikko Juutilainen, Wilhelm Tell, Helsinki,
Taru Kuoppa, Sherwoodin Iloiset Veikot, Helsinki,
Samuli Piippo, Oulun Jousimiehet.
Valmentaja: Laura Perälä.
Judo:
Minsk on judossa osa Tokion karsintaa, ja Euroopan kisoissa on jaossa Tokion olympiakarsinnan kannalta tärkeitä ranking-pisteitä.
-52kg: Katri Kakko, Lahden judoseura.
-63kg: Emilia Kanerva, Kirkkonummen judoseura.
-90kg: Aatu Laamanen, Tampereen Judo.
Valmentaja: Markus Pekkola.
Karate:
Minskissä jaetaan Karatessa paikkoja Tokioon.
yli 68kg: Titta Keinänen, Euran Karateseura
Valmentaja: Kai Keinänen
Melonta:
Netta Malinen, Tampereen Vihuri,
Pauliina Polet, Vesisamoilijat Lahti,
Miika Nykänen, Mikkelin Melojat.
Valmentajat: Petteri Pitkänen, Panu Kanniainen
Nyrkkeily:
Minskin Euroopan kisat ovat samalla nyrkkeilyn tämän vuoden EM-kilpailut.
-60 kg: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura.
-69 kg: Elina Gustafsson, Helsingin Tarmo.
-60kg: Arslan Khataev, Porvoon Nyrkkeilyseura.
-75kg: Muhammad Abdilrasoon, Tampereen Voimailuseura.
-91kg: Krenar Aliu, Kirkkonummen Nyrkkeilykerho.
Valmentajat: Maarit Teuronen, Joni Turunen, Askar Sarsenbayev.
Paini:
Vapaapaini -125 kg: Jere Heino, Porin Paini-Miehet.
Kreikkalais-roomalainen paini, -97kg: Elias Kuosmanen, Helsingin Haka.
Kreikkalais-roomalainen paini, -130kg: Tuomas Lahti, Ylä-Tikkurilan Kipinä, Vantaa.
Valmentajat: Ahto Raska, Juha Lappalainen, Marko Yli-Hannuksela.
Pöytätennis:
Minskissä jaetaan kolmelle parhaalle olympiapaikka Tokioon.
Benedek Olah, Seinäjoen Sisu / Jura Morez, Ranska.
Anna Kirichenko, Nimes ASPC 2, Ranska.
Valmentaja: Mattias Bergkvist.
Sulkapallo:
Minsk on sulkapallossa osa Tokion karsintaa, ja Euroopan kisoissa on jaossa Tokion olympiakarsinnan kannalta tärkeitä ranking-pisteitä.
Eetu Heino, Paraisten Badminton,
Anton Kaisti, Helsingfors Badminton Club,
Oskari Larkimo, Helsingfors Badminton Club,
Airi Mikkelä, Badminton United / Odense Badminton Club, Tanska.
Valmentaja: Anu Nieminen.
Telinevoimistelu:
Oskar Kirmes, Espoon Telinetaiturit,
Eemil Soravuo, Espoon Telinetaiturit.
Valmentajat: Mati Kirmes.
Joukkueen yleisjohto ja taustatiimi:
Leena Paavolainen, joukkueen johtaja.
Sari Rimpiläinen, joukkueen apulaisjohtaja.
Jaana Laurila, toimistopäällikkö.
Mika Noronen, viestintäpäällikkö.
Maarit Valtonen, ylilääkäri.
Rauno Elokiuru, lääkäri.
Vesa Kuparinen, johtava fysioterapeutti.
Katriina Toivonen, fysioterapeutti.
Riku Niemi, hieroja.