Siirry sisältöön
Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Minsk 2019

Historian toiset Euroopan kisat järjestetään Minskissä Valko-Venäjällä 21.-30.6.2019.

Kisojen 23 lajiin osallistuu yli 4000 urheilijaa 50 maasta. Kisat toimivat Tokion olympialaisten karsinta- ja katsastuskisoina useissa lajeissa.

Olympiakomitean Minsk 2019 -kisauutiset

Minsk 2019 – Suomen joukkueen valintajärjestelmä

Minsk 2019 – kisajärjestäjien sivut

 

Euroopan kisat, European Games, Minsk (BLR) 21.-30.6.2019

 

Ampumaurheilu:

Minskin Euroopan kisoista jaetaan ammunnassa kussakin lajissa 1 maapaikka Tokion olympialaisiin.

Kivääri:

Emmi Hyrkäs, Simpeleen Hahlo,
Jenna Kuisma, Kyrkslätt Skytteförening,
Juho Kurki, Kankaanpään Ampumaurheilijat.

Valmentaja: Juha Hirvi.

Haulikko, trap:

Satu Mäkelä-Nummela, Orimattilan Seudun Urheiluampujat,
Marika Salmi, Orimattilan Seudun Urheiluampujat,
Vesa Törnroos, Lahden Ampumaseura.

Valmentaja: Kari Kopra.

Haulikko, skeet:

Marjut Heinonen, Oulun Seudun Haulikkoampujat,
Oskari Kössi, Sibbo Skyttegille,
Tommi Takanen, Lahden Ampumaseura.

Valmentaja: Tom Alderin.

Ampumajoukkueen lajijohtaja: Per-Ole Lindell.

 

Jousiammunta:

Minskissä jaetaan tähtäinjousessa suoria olympiapaikkoja Tokioon.

Mikko Juutilainen, Wilhelm Tell, Helsinki,
Taru Kuoppa, Sherwoodin Iloiset Veikot, Helsinki,
Samuli Piippo, Oulun Jousimiehet.

Valmentaja: Laura Perälä.

Judo:

Minsk on judossa osa Tokion karsintaa, ja Euroopan kisoissa on jaossa Tokion olympiakarsinnan kannalta tärkeitä ranking-pisteitä.

-52kg: Katri Kakko, Lahden judoseura.
-63kg: Emilia Kanerva, Kirkkonummen judoseura.
-90kg: Aatu Laamanen, Tampereen Judo.

Valmentaja: Markus Pekkola.

Karate:

Minskissä jaetaan Karatessa paikkoja Tokioon.

yli 68kg: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Valmentaja: Kai Keinänen

Melonta:

Netta Malinen, Tampereen Vihuri,
Pauliina Polet, Vesisamoilijat Lahti,
Miika Nykänen, Mikkelin Melojat.

Valmentajat: Petteri Pitkänen, Panu Kanniainen

Nyrkkeily:

Minskin Euroopan kisat ovat samalla nyrkkeilyn tämän vuoden EM-kilpailut.

-60 kg: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura.
-69 kg: Elina Gustafsson, Helsingin Tarmo.
-60kg: Arslan Khataev, Porvoon Nyrkkeilyseura.
-75kg: Muhammad Abdilrasoon, Tampereen Voimailuseura.
-91kg: Krenar Aliu, Kirkkonummen Nyrkkeilykerho.

Valmentajat: Maarit Teuronen, Joni Turunen, Askar Sarsenbayev.

Paini:

Vapaapaini -125 kg: Jere Heino, Porin Paini-Miehet.

Kreikkalais-roomalainen paini, -97kg: Elias Kuosmanen, Helsingin Haka.
Kreikkalais-roomalainen paini, -130kg: Tuomas Lahti, Ylä-Tikkurilan Kipinä, Vantaa.

Valmentajat: Ahto Raska, Juha Lappalainen, Marko Yli-Hannuksela.

Pöytätennis:

Minskissä jaetaan kolmelle parhaalle olympiapaikka Tokioon.

Benedek Olah, Seinäjoen Sisu / Jura Morez, Ranska.
Anna Kirichenko, Nimes ASPC 2, Ranska.

Valmentaja: Mattias Bergkvist.

Sulkapallo:

Minsk on sulkapallossa osa Tokion karsintaa, ja Euroopan kisoissa on jaossa Tokion olympiakarsinnan kannalta tärkeitä ranking-pisteitä.

Eetu Heino, Paraisten Badminton,
Anton Kaisti, Helsingfors Badminton Club,
Oskari Larkimo, Helsingfors Badminton Club,
Airi Mikkelä, Badminton United / Odense Badminton Club, Tanska.

Valmentaja: Anu Nieminen.

Telinevoimistelu:

Oskar Kirmes, Espoon Telinetaiturit,
Eemil Soravuo, Espoon Telinetaiturit.

Valmentajat: Mati Kirmes.

Joukkueen yleisjohto ja taustatiimi:

Leena Paavolainen, joukkueen johtaja.
Sari Rimpiläinen, joukkueen apulaisjohtaja.
Jaana Laurila, toimistopäällikkö.
Mika Noronen, viestintäpäällikkö.
Maarit Valtonen, ylilääkäri.
Rauno Elokiuru, lääkäri.
Vesa Kuparinen, johtava fysioterapeutti.
Katriina Toivonen, fysioterapeutti.
Riku Niemi, hieroja.

Lisää liikettä pääyhteistyö­kumppanit

                                
                                     veikkaus_vaakalogo_white_rgb

                                
                                     op_logo_vasen_negatiivi_comporessed
Huippu-urheilun pääyhteistyö­kumppanit

                                
                                     veikkaus_vaakalogo_white_rgb

                                
                                     finnair_logo_white_compressed

                                
                                     icepeak-logo-text-rgb-white_compressed

                                
                                     toyota_v_white_rgb

                                
                                     Aava Virta logo nega

                                
                                     Energiayhtiö St1:n logo