Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Krasnojarsk 2019

Vuoden 2019 talviuniversiadit järjestetään Krasnojarskissa Venäjällä 2.-12.3.2019. Kisoissa kilpaillaan 11 urheilumuodossa. Talviuniversiadien vakiolajien (alppihiihto, ampumahiihto, curling, freestyle, jääkiekko, kaukalopikaluistelu, lumilautailu, maastohiihto, taitoluistelu) lisäksi kisajärjestäjän valitsemina lajeina ohjelmassa ovat hiihtosuunnistus ja jääpallo.

Vuoden 2019 universiadeihin voivat osallistua urheilijat, jotka ovat syntyneet 1.1.1994-31.12.2001. Urheilijan tulee opiskella korkea-asteella (yliopisto, ammattikorkeakoulu, avoin yo/ amk). Myös 1.1.2018 tai sen jälkeen korkeakoulusta valmistuneet urheilijat voivat osallistua vuoden 2019 universiadeihin.

Krasnojarskin talviuniversiadeihin odotetaan lähes 3000 osallistujaa 60 maasta. Suomen kisajoukkue julkistetaan helmikuun alkupuolella. Joukkuelajeista Suomi osallistuu miesten jääpalloon sekä kahden joukkueen voimin muodostelmaluisteluun.

Suomen joukkueen valintajärjestelmä ja -kriteerit

Kilpailuohjelma

Presentation Winter Universiade 2019

Krasnojarsk 2019 – kisajärjestäjien sivut

OLYMPIAKOMITEAN KRASNOJARSK 2019 -KISAUUTISET

Suomen joukkue

(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa, oppilaitoksensa ja urheiluakatemiansa)

 

Alppihiihto

Nea Luukko 1996, GrIFK Alpine, Helsingin yo, –

Valmentaja: Juha Tenhunen

Freestyle

Daniel Antell 1996, Moebius, Hanken avoin yo, –
Topi Kanninen 1995, Jyväskylän Freestyleseura, Jyväskylän amk, Jyväskylän Urheiluakatemia                   

Valmentajat ja huolto: Jari Savolainen, Markku Peltola-Antell

Hiihtosuunnistus

Liisa Nenonen 1998, SK Vuoksi, Jyväskylän avoin yo, –
Sanna Pusa 1994, Keuruun Kisailijat, Jyväskylän yo, Jyväskylän Urheiluakatemia
Mirka Suutari 1994, Kouvolan Suunnistajat, Jyväskylän amk, Jyväskylän Urheiluakatemia
Tuuli Suutari 1997, Kouvolan Suunnistajat, Jyväskylän amk, Jyväskylän Urheiluakatemia
Santeri Aikio 1994, Kuusamon Erä-Veikot, Jyväskylän yo, Jyväskylän Urheiluakatemia
Samuli Schroderus 1996, SK Pohjantähti, Oulun yo, Ouluseutu Urheiluakatemia
Elmeri Toivanen 1998, Kouvolan Suunnistajat, Kajaanin amk, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Eevert Toivonen 1997, Pirkkalan Hiihtäjät, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia
Misa Tuomala 1994, Suunta Jyväskylä, Itä-Suomen yo, Joensuun Urheiluakatemia

Valmentajat ja huolto: Tapani Partanen, Jyrki Tuokko

Lumilautailu

Axel Thelen 1997, QKLS, Arcada amk, URHEA

Maastohiihto

Vilma Jylhä 1996, Savonlinnan Hiihtoseura, Itä-Suomen yo, Joensuun Urheiluakatemia
Katri Lylynperä 1994, Vuokatti Ski Team Kainuu, Tampereen yo, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Emmi Lämsä 1998, Karihaaran Visa, Lapin yo, Lapin Urheiluakatemia
Petra Torvinen 1994, Liperin Hiihtoseura, Itä-Suomen yo, Joensuun Urheiluakatemia
Joel Ikonen 1994, Pyhäjärven Pohti, Karelia amk, –
Juuso Mäkelä 1994, Ounasvaaran Hiihtoseura, Kajaanin amk, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Santeri Pirneskoski 1998, Karihaaran Visa, Oulun amk, Ouluseutu Urheiluakatemia
Joonas Sarkkinen 1994, Ounasvaaran Hiihtoseura, Kajaanin amk, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Waltteri Vinkanharju 1995, Vantaan Hiihtoseura, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia

Valmentajat ja huolto: Janne Hyyppä, Ville Sampolahti, Timo Heikkilä, Antti Suoniemi

Taitoluistelu

Jäätanssi:

Juulia Turkkila 1994, Helsingin Luistelijat, Aalto-yo, URHEA
Matthias Versluis 1994, Helsingin Luistelijat, Arcada amk, URHEA

Valmentaja: Maurizio Margoglio

Miehet, yksinluistelu:

Roman Galay 1998, Etelä-Vantaan Taitoluistelijat, Lesgaft National State University of Physical Education, –

Valmentaja: Sirkka Kaipio

Muodostelmaluistelu:

Marigold Ice Unity (kaikkien seura: Helsingin Luistelijat ja urheiluakatemia: URHEA)

Petra Ahonen 1998, Itä-Suomen avoin yo
Sofie Ahti 1995, Aalto-yo
Nina Arisalo 1994, Helsingin yo
Charlotta Demasör 1997, Itä-Suomen avoin yo
Ina Ekholm 1996, Vaasan yo
Eira Hiltunen 1997, Aalto-yo
Henna Kaijomaa 1997, Itä-Suomen avoin yo
Anni Kaiku 1995, Itä-Suomen avoin yo
Lotta Kerokoski 1998, Jyväskylän avoin yo
Amanda Laaksola 1996, Itä-Suomen avoin yo
Inka Nyblom 1998, Itä-Suomen avoin yo
Miitta Paajanen 1994, Helsingin yo
Tiina Poranen 1996, Helsingin yo
Roosa Rokkanen 1996, Oulun yo
Julia Saarinen 1998, Haaga-Helia amk
Camilla Sundgren 1996, Helsingin yo
Tessa Tamminen 1998, Itä-Suomen avoin yo
Lotta Uusitalo 1998, Itä-Suomen avoin yo
Sara Vierelä 1999, Helsingin avoin yo
Marianne Westerholm 1998, Hanken

Valmentaja: Anu Oksanen
Joukkueenjohtaja: Jari Oksanen

Team Unique (kaikkien seura: Helsingfors Skridskoklubb)

Ainokaisa Akkanen 1996, Laurea amk, –
Emmilotta Backman 1999, Lapin avoin yo, URHEA
Sandra Backman 2001, Lapin avoin yo, URHEA
Corinne Björklund 1998, Arcada amk, URHEA
Maria Kankuri 2000, Itä-Suomen avoin yo, –
Katariina Kiviranta 1996, Metropolia amk, URHEA
Marianne Laine 1996, Lapin avoin yo, –
Jenni Lehtonen 1997, Helsingin yo, URHEA
Tuuli Mäkinen 1994, Aalto-yo, URHEA
Vilma Nokelainen 1999, Lapin avoin yo, –
Lotta Nyman 1998, Lapin avoin yo, URHEA
Aura Porkka 2001, Lapin avoin yo, URHEA
Jenni Puhakka 1998, Lapin avoin yo, URHEA
Iines Saalasti 1994, Lapin avoin yo, –
Kaisa-Maria Salminen 1996, Helsingin yo, URHEA
Nenna Salminen 1999, Lapin avoin yo, URHEA
Noora Salo 1998, Lapin avoin yo, URHEA
Anniina Sibakov 1999, Itä-Suomen avoin yo, –
Inka Sirkiä 1997, Lapin avoin yo, URHEA
Eveline Tainio 1998, Lapin avoin yo, –

Valmentaja: Mirjami Penttinen
Joukkueenjohtaja: Ville Penttinen
Huolto: Lilli Helpi, Oona Aarnio, Ulla Heliö

Taitoluistelun lajijohtaja: Satu Niittynen

 

Jääpallo

Tino Antikainen 1998, HIFK, Metropolia amk
Niels Främling 1996, Botnia, Helsingin yo
Juho Holopainen 1999, WP 35, Itä-Suomen yo
Otso Ikävalko 1994, HIFK, Laurea amk
Matti Islander 1996, Botnia, Aalto-yo
Joonas Kankkunen (mv) 1999, Botnia, Itä-Suomen avoin yo
Ville Koskinen 1996, WP 35, Savonia amk
Pyry Kunnas 1998, HIFK, Aalto-yo
Ville-Matias Lammi (mv) 1995, Aalto-yo
Teemu Nevanperä 1998, LRK Tornio, Lapin amk
Kasper Perdén 1996, Narukerä, Turun yo, Satakunta Sports Academy
Tuomas Räisänen 1996, OLS, Oulun yo, Ouluseutu Urheiluakatemia
Eevert Salmi 1998, WP 35, Kaakkois-Suomen amk
Juri Schreck 1997, Botnia, Helsingin yo
Otso Tulomäki 1996, Örebro, Örebro Universitet
Niklas Valtanen 1998, OLS, Oulun amk, Ouluseutu Urheiluakatemia

Valmentaja: Heikki Hyvönen
Joukkueenjohtaja: Ilkka Hoffren
Huoltaja: Jorma Islander 

Joukkueen yleisjohto

Johtaja: Jukka Tirri
Apulaisjohtajat: Pia Pekonen, Markku Rantahalvari
Lääkäri: Mira Tuovinen
Fysioterapeutit: Lauri Asikainen, Marko Rossi
Kuvaaja: Pasi Virtanen