Siirry sisältöön
Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Hallitus 2016-2020

Järjestön hallituksen muodostavat kesäolympialaisten jälkeisessä järjestön syyskokouksessa neljäksi vuodeksi valittu puheenjohtaja, kaksi varapuheenjohtajaa ja 8 hallituksen jäsentä sekä kaksi varajäsentä. Hallitukseen kuuluvista on aina kahden oltava aktiiviurheilijaa tai urheilijoita, joiden aktiiviuran päättymisestä on kulunut enintään kahdeksan vuotta. Urheilijavaliokunta tekee esityksen järjestön kokoukselle valittavista urheilijoiden edustajista.Näiden kahdeksan lisäksi hallitukseen kuuluu äänioikeutettuna aina Kansainvälisen olympiakomitean suomalainen jäsen tai jäsenet.

Tämä hallitus valittiin 26.11.2016 Lahdessa pidetyssä Suomen Olympiakomitean syyskokouksessa.

 

 

 

Puheenjohtaja Timo Ritakallio

timo.ritakallio@olympiakomitea.fi

 

 

 

1. varapuheenjohtaja Susanna Rahkamo

susanna@maxilla.fi

 

 

2. varapuheenjohtaja Jukka Rauhala

jukka.rauhala@kolumbus.fi

 

 

 

Sari Essayah

Kansainvälisen Olympiakomitean suomalaisjäsen

sari.essayah@eduskunta.fi

 

+358400252999
 

 

Olli-Pekka Karjalainen

olli-pekka.karjalainen@live.fi

+358407545109

 

 

 

Eki Karlsson

eki.karlsson@suomenlatu.fi

+358443283286
 

 

Lasse Mikkelsson

lasse.mikkelsson@urheiluopistosaatio.fi

+358447755343
 

 

Sari Multala

sari.multala@eduskunta.fi

+358405317104
 

 

Matti Nurminen

matti.nurminen@finhockey.fi

+358505456459

 

 

 

 

Arja Sääkslahti

arja.saakslahti@jyu.fi

 

 

Emma Terho

Kansainvälisen                           Olympiakomitean                        suomalaisjäsen

+358505912145

 

emma.k.terho@gmail.com

 

 

 

 

Anne Vierelä

vierelaanne@gmail.com
 

 

Antti Zitting

antti.zitting@basket.fi

 

Varajäsenet

Juhani Pakari
Anne Taulu

Hallituksen jäsenten sidonnaisuudet >

Ohjausryhmät

Huippu-urheilu
Puheenjohtaja Olli-Pekka Karjalainen

Kansainväliset asiat
Puheenjohtaja Susanna Rahkamo

Seuratoiminnan ohjausryhmä
Puheenjohtaja Emma Terho

Olosuhteet
Puheenjohtaja Anne Vierelä

Talous- ja osakeyhtiön hallitus
Talousryhmän puheenjohtaja Jukka Rauhala
Osakeyhtiön hallituksen puheenjohtaja Mikko Salonen

Edunvalvonnan ohjausryhmä
Puheenjohtaja Sari Multala

Lisää liikettä pääyhteistyö­kumppanit

                                
                                     veikkaus_vaakalogo_white_rgb

                                
                                     op_logo_vasen_negatiivi_comporessed
Huippu-urheilun pääyhteistyö­kumppanit

                                
                                     veikkaus_vaakalogo_white_rgb

                                
                                     finnair_logo_white_compressed

                                
                                     icepeak-logo-text-rgb-white_compressed

                                
                                     toyota_v_white_rgb

                                
                                     Aava Virta logo nega

                                
                                     Energiayhtiö St1:n logo