Jaa artikkeli Facebookissa Jaa artikkeli Twitterissä Jaa artikkeli LinkedInissä
03.10.2019 | Seuratoiminta

Alun jännityksestä vetovoimaiseen yhteistyöhön: Valkeakoskella työnväen ja porvarien voimisteluseurat perustivat uuden yhteisen seuran, VaVon

– Aluksi jännitimme, että millaista se on, kun uutta porukkaa tulee meidän porukkaan. Mutta hienosti on mennyt ja henki on edelleen mitä parhain, toteaa Valkeakosken Voimistelijoiden ikääntyvien Ikiliike-jumpissa käyvä Satu Rice 

Hän pukee sanoiksi monen ajatukset siitä, millaisia tuntemuksia urheiluseurojen jäsenet kokevat, kun seuroja yhdistetään tai tehdään isoja muutoksia 

Toivottavasti näin jatketaan, ja se ainainen kissanhännän veto seurojen välillä on historiaa, Rice jatkaa.  

Valkeakoskelle syntyi tänä syksynä uusi voimisteluseura Valkeakosken Voimistelijat VaVo ry, kun kaksi perinteikästä voimisteluseuraa yhdistivät voimansa. Haka Gym ry ja Valkeakosken Koskenpojat ry:n Voimistelujaosto perustivat uuden seuran viime helmikuussa ja varsinainen toiminta käynnistettiin elokuun alussa 

Paikallisesti iso uutinen 

Ensimmäisiä askeleita yhdistymisen tiellä otettiin jo vuonna 2013, kun kilpa-aerobicin lajitoiminnot yhdistettiin Haka Gymistä Valkeakosken Koskenpojille. Syksyllä 2018 seurat julkistivat aikeensa uudesta yhteisestä seurasta.  

Vaikka asiasta oli keskusteltu jo useita kertoja, se oli silti iso uutinen, että työväenseura ja porvariseura neuvottelevat, toteaa VaVon voimistelun tuottaja Johanna Sundström 

Tietäen kaupungin ja seurojen poliittiset historiat taustalla, seurojen hallitukset eivät olleet tehneet mitään päätöksiä etukäteen. Halusimme alusta asti tehdä asiat hyvin ja osallistaa mahdollisimman paljon jengiä mukaan, sanoo VaVon puheenjohtaja Hanna Salminen 

Halusimme, että käymme aitoa keskustelua ja huomioimme ihmisten mielipiteitä, toiveita ja pelkoja prosessissa, Salminen jatkaa. 

Paljon työtunteja on tosiaan mennyt. Molemmista seuroista mukana uuden seuran perustamisessa on ollut useita kymmeniä vapaaehtoisia: hallituksien jäsenet vanhoista ja uudesta seuroista, työntekijät, työryhmien jäsenet, ohjaajat ja valmentajat. Apuna on ollut myös liikunnan aluejärjestön ja Voimisteluliiton ihmisiä. 

Hurja määrä työtunteja on takana. Olemme tehneet riskikartoitusta, käyneet läpi sidosryhmiä ja tiedotettu aktiivisesti koko ajan eri vaiheista, järjestäneet erilaisia tapahtumia/keinoja tulla kuulluksi, Salminen kertoo.  

Prosessiin kuuluvat myös välillä väsymisen ja turhautumisen tunteet esimerkiksi siitä, että asiat eivät suju tarpeeksi nopeasti.  

Missään vaiheessa emme ole kuitenkaan heittäneet hanskoja tiskiin, vaan meillä on kaikilla ollut tahto, että haluamme tehdä voimistelun eteen töitä. Haluamme tehdä tätä koskilaisille, Sundström vakuuttaa 

Ei ollut ole mitään järkeä pitää kahta, isoa voimisteluseuraa tämänkokoisessa kaupungissa, naiset toteavat yhdestä suusta. 

Lasten harrastevoimistelun puolella ja aikuisten jumpissa VaVolla on nyt enemmän tarjontaa kuin aikaisemmin. Voimistelulajit kilpa-aerobic ja joukkuevoimistelu saavat ponnistaa nyt yhdestä seurasta ja valmennukseen on saatu lisää panostuksia. Seuratyöntekijät ovat saaneet ympärilleen työkavereita.  

Aikaisemmin työ Koskenpojissa oli melko yksinäistä. Nyt VaVossa pystyn jakamaan taakkaa ja ajatuksia etenkin toiminnanjohtaja Heidi Kiurun kanssa, Sundström kehuu.  

Syksyn aikana Valkeakosken Voimistelijoihin on liittynyt liki 1000 jäsentä ja perustoiminnot on saatu kiitettävästi käyntiin, mutta VaVon rakentaminen jatkuu vielä.  

On ollut hienoa huomata, että on syntynyt jotain niin vetovoimaista yhteistyötä, jossa kaikki haluavat olla mukana tekemässä uutta historiaa; kaupunki, yritykset ja muut sidosryhmät, Salminen kiittää 

Haluamme olla merkittävä vaikuttaja Valkeakoskella ja voimistelun piirissä. Haluamme, että koskilaiset lapset, aikuiset ja iäkkäämmät ihmiset liikkuvat ja oppivat meidän tavoin rakastamaan voimistelua.  

Kuvat: Valkeakosken Voimistelijat ry