Jaa artikkeli Facebookissa Jaa artikkeli Twitterissä Jaa artikkeli LinkedInissä
22.04.2020 | Seuratoiminta

Webinaari torstaina 7.5.: Urheiluseuran talouden hoito kriisitilanteessa

Korona on laittanut monien seurojen talouden ahtaalle. Suurella osalla seuroista kiinteät kustannukset jatkavat juoksuaan, vaikka toiminta ajettiinkin nopeasti minimiin. Tämän ennennäkemättömän kriisin keskellä seurat ovat joutuneet laskemaan kulujaan lomautuksilla ja irtisanomisilla, mikä onkin yksi keino sopeuttaa yhdistyksen toimintaa väliaikaisesti.

Rantalainen järjestää maksuttoman webinaarin aiheesta torstaina 7.5. klo 9-11:30. Tässä webinaarissa saat kattavan tietopaketin siitä, miten asioita kannattaa hoitaa lomautuksien jälkeen noudattaen hyvää henkilöstöhallintoa. Lisäksi käydään läpi urheiluseuraa työnantajana, talousohjesääntöä sekä millainen on digitaalinen urheiluseura Olympiakomitean näkökulmasta.

Webinaarin ohjelma:

  • Urheiluseura työnantajana. Erkko Meri, lakimies (OTM), Jalkapallon Juniorivalmentajat ry:n puheenjohtaja
  • Hyvän henkilöstöhallinnon merkitys kriisin keskellä. Johanna Söderman, HR-päällikkö, Rantalainen
  • Seuran talousohjesääntö. Samuli Ranto, taloushallinnon asiantuntija, Rantalainen
  • Digitaalinen urheiluseura ja Suomisportin seurapalvelu. Rainer Anttila, järjestöpäällikkö, Olympiakomitea

Pääset ilmoittautumaan webinaariin täältä: https://www.lyyti.in/webinaari_urheiluseuran_talous