Jaa artikkeli Facebookissa Jaa artikkeli Twitterissä Jaa artikkeli LinkedInissä
03.08.2022 | Seuratoiminta | Tiedote

Tähtiseurojen markkinointi on alkanut – hyödyntäkää valmiit materiaalit Tähtiseuran viestinnässä!

Olympiakomitea liputtaa Tähtiseurojen puolesta tänä syksynä. Kutsumme kaikki Tähtiseurat, lajiliitot ja liikunnan aluejärjestöt mukaan rakentamaan tunnettuutta Tähtiseurojen laadukkaalle toiminnalle. Koko urheiluyhteisön voimin tavoitamme nettisivujen ja sosiaalisen median kanavien kautta yhdessä viestimällä satojatuhansia ihmisiä. Olympiakomitea markkinoi Tähtiseuroja nyt syksyllä myös ulkomainonnan keinoin bussipysäkeillä ja kauppakeskuksissa. Tähtiseurojen laadukkaan ja vastuullisen työn tunnetuksi tekeminen on yhteinen ponnistuksemme.

 

Kampanjan viestit tiivistetysti:

SEURALLA ON VÄLIÄ

Tähtiseura kehittää kotimaista seurakulttuuria päivittäin kohti parempaan;

toimintaa tarkastellaan ja kehitetään säännöllisesti.

Tähtiseurassa olet parhaassa seurassa ja voit luottaa, että toiminta on laadukasta ja vastuullista.

Tähtiseurassa saat aina tukea ja turvaa.

Valitse viisaasti, valitse Tähtiseura.

www.tähtiseurat.fi

 

Ilmaiset markkinointiaineisot Tähtiseurojen käyttöön

Tähtiseurat ja lajiliitot pääsevät helposti hyödyntämään syksyn kampanjaa ottamalla valmiit mainonta- ja viestintäaineistot käyttöön. Niitä hyödyntämällä Tähtiseurat voivat markkinoida omaa toimintaansa ja samalla kertoa kuuluvansa upeaan laatuseurojen joukkoon.

Tähtiseurojen markkinointiaineistot voitte ladata täältä kuvapankista

🔷 Kuvakehys seuran oman kuvan päälle

🔷 Somekuvat  Facebookiin, Instagramiin sekä FB- ja IG-storyyn (animoituna videona)

🔷 Kampanjan uutiskuva

 

Tähtiseuran vahvuuksia ja hyviä puolia liputtamalla teemme yhdessä näkyväksi sen miksi seuran toimintaan kannattaa tulla mukaan. Liittämällä somekuviin seuranne omat viestit, saatte tehtyä tunnetuksi juuri teidän seuranne toimintaa ja kutsuttua vanhat ja uudet jäsenet mukaan toimintaan.

Tähtimerkki seuran nettisivuille ja someen

Jokainen Tähtiseura saa oikeuden käyttää Tähtimerkkiä seuran viestinnässä. Seuran saamasta laatutunnuksesta kannattaa viestiä näkyvästi mm. seuran nettisivuilla ja somekanavissa.  Teette upeaa työtä – kertokaa siitä.  Mikäli seuranne Tähtimerkki on kadonnut tai jäänyt tilaamatta, sen voi tilata tästä linkistä.

 

Ilmoita seuranne viestijät ja osallistutte arvontaan!

Ilmoittamalla  seuranne viestijöiden yhteystiedot tämän linkin kautta, voimme toimittaa aineistot suoraan heille. Lisäksi arvomme kaikkien kampanjaan mukaan lähtevien Tähtiseurojen kesken palkintoja ja palkitsemme parhaita viestijöitä Tähtiseurapäivillä Helsingissä 8.-9.10.2022.

Käyttämällä aihetunnistetta #Tähtiseura positiivinen seuraviestinnän tuuli puhaltaa läpi Suomen etelästä pohjoiseen.

Tervetuloa mukaan yhteiselle Tähtimatkalle!  

Lue lisää aiheesta